Aktuality


5.6.2023- STANJURA OPĚT BERE ČESKÉMU ŠKOLSTVÍ DALŠÍ PENÍZE

Tohle je ale opravdu alarmující! Ministr financí Stanjura chce příští rok osekat rozpočet Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o astronomických 29 miliard! Další miliardy pak vláda sebere univerzitám na výzkum! Kde je ten Petr Fiala, který volal po navýšení peněz do školství? Proti vládním škrtům se začínají ozývat první kritické hlasy. Nejdříve ministr zahraničí, nyní i ministr zdravotnictví. Postaví se proti destrukci českého školství i ministr Mikuláš Bek? 

4.6.2023-ÚTOKY NA PEDAGOGICKÉ PRACOVNÍKY

Vím, je neděle a všichni si chceme od politiky aspoň na chvíli odpočinout. Tohle je ale důležité. Ve čtvrtek jsem mluvila o tom, že pedagogičtí pracovníci čelí stále častěji agresivním útokům ze strany svých žáků, ale leckdy i rodičů. Jsou dnes a denně vystavováni stresovým a rizikovým situacím při výkonu své pedagogické činnosti. Přesto jim současná právní úprava nepřiznává žádnou zvláštní ochranu pro případy páchání násilí na nich. Jsem přesvědčena, že je na čase začít přemýšlet o změně, co myslíte?Bohužel nám koalice návrh na změnu zákona zamítla.

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/1064900934915634

3.6.2023- FIALOVA VLÁDA ŽDÍME Z RODIN VEŠKERÉ FINANCE

Fialova vláda = první vláda, která se skutečně zaměřila na rodiny. Nikoliv, aby jim pomohla, ale aby z nich doslova "vyždímala", co ještě lze. 

1.6.2023- FIALOVA VLÁDA LIDEM POŘÁDNĚ PROVĚTRÁ PENĚŽENKY

Skoro se zdá, že se Fialova vláda rozhodla zlikvidovat střední třídu. Její daňový balíček (čti soubor náhodných opatření) kulhá na obě nohy! Už i někteří členové vlády berou zpátečku a přiznávají, že nebudou schopni dostát vlastním návrhům. Evidentně se nedočkáme, že by vláda začala šetřit u sebe a na svém aparátu. Nakonec všechno zaplatí občané. Nejedná se přitom o žádné drobné.

Podle propočtů se vláda chystá lidem provětrat pořádně peněženky. Podle studie společnosti BDO například průměrná rodina s menšími dětmi přijde o 44 tisíc ročně! Rušení školkovného, zvýšení daně z nemovitosti nebo omezení slevy na manžela či manželku. To je pouze stručný výčet opatření, kvůli kterým lidé přijdou o desetitisíce korun. V kombinaci s fialovou drahotou se pro mnohé rodiny bude jednat o tvrdou ránu a je otázka, zda ji zvládnou ustát.  

30.5.2023-NOVÝ MINISTR NEDODRŽÍ PROGRRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ

Nový ministr školství Mikuláš Bek (STAN) nedodrží programové prohlášení vlády Petra Fialy. Na základě výpočtu z průměru předminulého roku chce učitelům garantovat místo slíbených 130 % pouze 115 % průměrné mzdy v ČR. Učitelé tak dostanou méně než letos a mnohem méně než za předchozí vlády, kdy měli učitelé 126 % průměrné mzdy v ČR. Předchozí vláda svůj slib splnila, když učitelům vzrostly platy o polovinu oproti roku 2017. 

30.5.2023- KAM KRÁČÍ ČESKÉ ŠKOLSTVÍ

Kam kráčí české školství a jaká je jeho budoucnost? Už 13. června pořádám ve spolupráci s Institut pro politiku a společnost konferenci zaměřenou na budoucnost našeho školství. Účast na akci je po předchozí registraci zdarma.

Registrační formulář zde: 

https://www.politikaspolecnost.cz/aktualne/kam-kraci-ceske-skolstvi-a-jaka-je-jeho-budoucnost/?fbclid=IwAR1X5f8ZGG0iGtDoWjt12T-l16M5tEicRFEbSt7UBFknBCXcFELkVixXQck

29.5.2023- KONFERENCE DIGITÁLNÍ ČESKO

Konference Digitální Česko 2023 z dílny Institutu pro politiku a společnost.  Děkuji organizátorům za pozvání a také za zajímavou diskuzi. Zazněla spousta inspirativních podnětů, které mohou naše školství posunout vpřed. 

29.5.2023- FIALOVA VLÁDA HÁŽE MLADÝM LIDEM KLACKY POD NOHY

Skoro se zdá, že se mladí lidé museli něčím provinit a vláda se jim teď za něco mstí. Nejdříve studentům významně zdražila cestování a teď jim plánuje sebrat i slevu na studenta. K tomu dražší koleje a kritika ministra financí Zbyňka Stanjury, že kdo pracuje, nemůže řádně studovat. Zkrátka studenti z toho mála, co mají, budou mít ještě méně. 

28.5.2023-Přeji Vám všem krásnou neděli

27.5.2023- SETKÁNÍ S PRINCEM EDWARDEM

Sympatický, milý a skromný. Přesně tak na mě působil princ Edward, se kterým jsem měla možnost se tento týden setkat.

26.5.2023- KAPACITY NA ŠKOLÁCH

Ze včerejšího jednání premiéra Petr Fiala a ministra Mikuláš Bek se zástupci krajů jsme se nedozvěděli nic nového.

Znovu jsme si pouze připomněli, že situace je nejhorší v Praze a ve Středočeském kraji. Tedy nic nového, co bychom nevěděli. 

 Řešením pro letošní rok je navýšení kapacit tříd, případně otevření tříd nových. Ano, na to už kraje přišly samy. 

Tím zásadním krokem ale musí být digitalizace přijímacího řízení, která celý proces zpřehlední a urychlí. Pane ministře Beku, prosím, dejte se do toho. Věřím, by se vše dalo stihnout do příštího roku, co říkáte? Podcenění situace se už znovu nesmí opakovat. 

23.5.2023- ZMĚNA ŠKOLNÍ DOCHÁZKY

Mikuláš Bek chce změnit povinnou školní docházku. Na hodnocení je zatím příliš brzy. Předpokládám, že se o návrhu povede důkladná diskuze, během které zazní pozitiva. Školy zatím ale žádné nevidí. Doufám, že se ve skutečnosti nejedná o způsob, jak na vzdělání pouze opět ušetřit ...

22.5.2023- ZVYŠOVÁNÍ PLATŮ VE ŠKOLSTVÍ

Zvýšení platu o 10 % je zcela legitimní požadavek. Pokud by se tak skutečně stalo, pak by ani tak učitelé nedosáhli na slibovaných 130 %. Připomínám, že učitelé mají letos pouze 116 % průměrné mzdy.


Ostatní pedagogické pracovníky vláda bezostyšně hodila přes palubu! Odmítla jim růst platů zákonně garantovat a stále se čeká na slibované nové tarifní tabulky.


A co nepedagogičtí pracovníci? Tedy kuchařky, školníci atd.? 

To je opravdu hodně smutná kapitola. Na ně se zapomíná pořád a přitom se pohybují na hranici minimální mzdy.
Z mého pohledu je tak požadavek v podobě 10 % naprostým minimem. 

https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-skolske-odbory-chteji-vic-o-desetinu-vsem-40432165?fbclid=IwAR3JktSYIQwpJLjPby6Gc1Wi9BuUgS8pcHYVEtJvFLtN-iuUFfh-sWrX6K0#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

22.5.2023- KAPACITY STŘEDNÍCH ŠKOL

Dostat se letos na vysněnou střední školu je v porovnání s předchozími lety podstatně složitější. Na vině je zejména nedostatečná kapacita škol se všeobecným zaměřením. O tom, kdo za to nese zodpovědnost, jsem tady již psala. Jsou to kraje, které jsou zřizovatelem škol. Pojďme se ale bavit o tom, co můžeme udělat pro zlepšení situace v příštích letech, kdy se na SŠ budou hlásit další silné ročníky. 

Rozšiřování kapacit škol se všeobecným zaměřením není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Relativně snadno bychom ale mohli navýšit kapacity čtyřletých gymnázií tím, že bychom omezili kapacitu šesti a osmiletých gymnázií. Nesmíme ovšem ale zapomínat ani na to, že jsme průmyslovou zemí a všeobecné vzdělání by tak mělo být v rovnováze s odborným.

Budu rád, když mi napíšete svůj názor. Podpořili byste tento krok? Proč ano, ne?

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/184815607848582 

21.5.2023- JEDNOTNÁ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKA

Jednotná přijímací zkouška (JPZ) nezohledňuje znalosti ze základních škol. Kromě toho také nutí žáky k placeným přípravám mimo školu. To je z mého pohledu špatně, finančně si to nemůže dovolit každý. Na druhou stranu JPZ dává možnost srovnání a vnáší do celého procesu transparentnost. Řešením tak není rušení JPZ, pojďme se ale bavit například o změně typu úloh. 

Co myslíte? Jaký je Váš názor?  

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/148177091568441

21.5.2023-Přeji Vám všem krásnou neděli Jaké máte plány na dnešek?

20.5.2023-MÉ PRVNÍ ODDÁVÁNÍ

Moje dnešní premiéra v roli oddávající u nás v Novém Městě nad Metují. Je to pro mne velká čest. Jsem ráda, že mohu být součástí tak slavnostního a významného okamžiku, jako je svatba. Novomanželům přeji hodně štěstí a lásky!  

19.5.2023- X. SJEZD ČESKOMORAVSKÉHO ODNOROVÉHO SVAZU PRACOVNÍKŮ ŠKOLSTVÍ

Na dnešním X. sjezdu Českomoravského odborového svazu pracovníků školství jsem se setkala také s předsedou Josefem Středulou ze Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), předsedou František Dobšík z Školských odborů, jeho místopředsedkyní Markétou Seidlovou a také s předsedou Vysokoškolského odborového svazu Petrem Baierlem.

19.5.2023- IX. SJEZD ČESKOMORAVSKÉHO ODBOROVÉHO SVAZU PRACOVNÍKŮ VE ŠKOLSTVÍ

Máte chvilku? Dnes jsem vystoupila na IX. sjezdu Českomoravského odborového svazu pracovníků školství a mluvila jsem o současné situaci ve školství. Ve veřejném prostoru se často zmiňují platy učitelů. Učitelé však nejsou jediní pracovníci ve školství - musíme řešit nedůstojné finanční podmínky ostatních pedagogických, ale i nepedagogických pracovníků. Slibovaná garance 130 % průměrné mzdy pro učitele se rovněž stává nedostižným snem. A to se raději ani nebavím o návrhu zvýšení přímé pedagogické činnosti, který je pro všechny absolutně nepřijatelný a teď byl alespoň na čas smeten ze stolu. Udělejte si kávu nebo čaj a dejte si můj projev.

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/782615746602891

18.5.2023-KAPACITY STŘEDNÍCH ŠKOL

Jsou to především kraje, které jsou zodpovědné za kapacitu středních škol. Samozřejmě některé z nich se na nástup silných ročníků připravily, jsou ale i takové, které v tomto ohledu mohly a měly udělat více. Jako matka a také bývalá učitelka moc dobře vím, jak se rodiče cítí. Výběr střední školy je velmi stresující období nejen pro žáky, ale také pro rodiče i samotné učitele.

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/564755752225146

16.5.2023- NESMÍME ŠETŘIT NA DĚTECH!

Ráda budu debatovat s ministrem  Mikulášem Bekem o změně povinné školní docházky. Odmítám ale, aby hlavním důvodem byly úspory! Na vzdělaní dětí zkrátka šetřit nesmíme. Jedním z cílů změn by mělo být to, aby nám děti neopouštěly školu jen se základním vzděláním. Budu moc ráda, pokud mi napíšete svůj názor. 

16.5.2023- ZAČNE UŽ MINISTR STANJURA KOMUNIKOVAT S OPOZICÍ?

Ministr školství Mikuláš Bek uvedl, že je připraven komunikovat s opozicí. Uvidíme, zda svá slova dodrží. Pokud ano, jednalo by se o vítanou změnu. Myslím, že i ostatní ministři by se měli inspirovat. Zejména Zbyněk Stanjura by nutně potřeboval pomoc zkušené Aleny Schillerové. 

16.5.2023- KONFERENCE VE STOCKHOLMU

Jako členka Výboru pro evropské záležitosti se účastním dvoudenní konference ve švédském Stockholmu. Jsem umírněná zastánkyně EU, myslím, že například jednotný trh a volný pohyb osob patří mezi pozitiva. To, co ale EU vymýšlí v rámci Zelené Evropy, to už jde proti zdravému rozumu… Jaký je Váš názor? Prosím, napište mi.

15.5.2023- STANJURA TÁKÁ ČÍSLA JAKO ZAJÍCE Z KLOBOUKU

Vládní nekompetentnost nabrala nový rozměr. Ministr financí chce po ministrech úspory, kterých reálně nemohou dosáhnout. Až bude příště Zbyněk Stanjura tahat čísla jako zajíce z klobouku, mohl by si aspoň zjistit, zda jeho "plán" dává smysl.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-nemozne-vlada-chce-skrtat-desitky-miliard-dotaci-ktere-ale-stat-vubec-nema-230879?fbclid=IwAR0WY36k2u5-RsPkUK7jZf07f9lFCxekxjxsalQxhLO1Lwlc75s6LxVUPhM 

14.5.2023- DEN MATEK

Dneska je svátek všech maminek. Já mám tu svoji moc ráda, děkuju jí za všechnu lásku a podporu. Jsem šťastná, že je maminka zdravá a v kondici. Já sama jsem matkou dvou krásných a úžasných dcer a také babičkou čtyř rozkošných vnoučků. Jsou pro mě zdrojem nekonečného štěstí. Přeji všem maminkám plno lásky a radosti ze svých nejbližších. 

14.5.2023-ŠKOLY BY MĚLY PŘI PŘIJÍMAČKÁCH ZOHLEDŇOVAT VLASTNÍ KRITÉRIA

V letošním roce se na střední školy hlásil vůbec nejsilnější ročník od roku 1993. Dostat se tak na vysněnou školu či obor bylo zejména v některých částech Česka extrémně složité. Kapacity škol totiž absolutně nereflektovaly skutečnost, že se v porovnání s předchozími roky hlásilo mnohem více zájemců o studium. V mnoha místech tak zřizovatelé středních škol, tedy Kraje, zaspaly.

Výsledkem je bohužel ztracená generace talentovaných studentů, kteří navzdory skvělým studijním výsledkům ze základních škol při přijímacích testech neuspěli. Je tak nasnadě si položit otázku, zda bychom neměli otevřít diskuzi o zohledňováním více kritérií než jenom pouze výsledek Jednotných přijímacích zkoušek (JPZ), které zadává a centrálně vyhodnocuje CERMAT. 

Osobně podporuji, aby školy ve mnohem větší míře stanovovaly vlastní kritéria, jako je například dosavadní prospěch ve škole, olympiády a vytvářely si i vlastní testy dle odborného zaměření školy, v případě gymnázií třeba test všeobecných znalostí či studijních předpokladů. Školy mohou reflektovat výsledek jednotného testu CERMATu jen váhou 60 % a zbytek mohou zohlednit vlastní kritéria. Současná praxe ale ukazuje, že většina škol dává jednotným Cermat testům váhu až 99 %. 

Jsem přesvědčena, že je to škoda a měli bychom uvažovat o vícekriteriálním hodnocení. A hlavně je potřeba začít uvažovat o kompletní změně pojetí přijímací zkoušky a zda k tomu vůbec potřebujeme CERMAT.   

13.5.2023-ŠKOLNÍ PŘIJÍMAČKY SE STALY VÝNOSNÝM BUSINESSEM, DĚTI Z CHUDÝCH RODIN MAJÍ MENŠÍ ŠANCI NA ÚSPĚCH

Ve světle vládního úsporného balíčku, kterým chce vláda pravděpodobně uvrhnout naši zemi v hospodářskou krizi, zapadlo téma jménem školní přijímačky. Testy CERMATu totiž zahrnují úlohy, které nezohledňují učivo na základních školách ani studijní předpoklady žáka. Zkoušky obsahují různé chytáky a složitě formulované úlohy, se kterými se žáci obvykle ve výuce běžně nesetkávají.

Kdo tak chce v testech uspět a pořádně se připravit, měl by ideálně absolvovat placené mimoškolní kurzy. Asi nikoho nepřekvapí, že takováto příprava stojí i několik tisíc korun. Výsledek? Vytváříme neférový systém, který dělí děti na dvě skupiny – ty, jejichž rodiče si mohou dovolit přípravu zaplatit a ty, pro které je tento výdaj zkrátka nemyslitelný. 

Myslím, že nikoho nepřekvapí, že děti se zkušenostmi z placených kurzů bývají v testech výrazně úspěšnější. Měly zkrátka tu výhodu, že jim někdo věnoval svůj čas, důsledně s nimi probral podstatu dané úlohy a naučil strategii, jak test vyplňovat. Děti z chudších rodin takové štěstí ale nemají. Přitom se ničím neprovinily, pouze si jejich rodiče nemohli dovolit platit drahé kurzy… 

Je očividné, že vytváříme neférový systém, kde dochází ke zvýhodňování jedné ze skupin. Jsem proto přesvědčena, že způsob vytváření úloh CERMATem by se měl změnil a při tvorbě úloh by mělo být mnohem více reflektováno učivo základních škol. Myslím, že přichází správný čas na to říct si, zda by vůbec přijímací zkoušky měl vytvářet CERMAT.   

12.5.2023- AROGANCE MINISTRA STANJURY

Tohle mě opravdu nadzvedlo ze židle! Je vidět, že arogantní ministr Stanjura nemá absolutně žádné ponětí o životech studentů. Tvrdí, že u těch, kteří vydělávají přes 17 tisíc měsíčně, je otázkou, zda mají šanci být opravdu řádnými studenty. Je to vláda Petra Fialy, kvůli které všem výrazně stouply životní náklady.

Budete se divit, pane ministře, ale i studenti musejí zaplatit za koleje, stravu a další náklady spojené se studiem. Ne každá rodina si může dovolit plně finančně podporovat své studující potomky. Nehledě na to, že existují rodiny, ve kterých je více studentů. Stydím se za vaše slova, měl byste se omluvit!  

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/167470002654477

11.5.2023-FIALOVA VLÁDA CHCE SEBRAT ŠKOLSTVÍ PENÍZE

Říká se, že nejlepší investice je do vzdělání. Vláda Petra Fialy z Kocourkova to má ale postavené přesně naopak. Chce školství peníze sebrat, a to rovnou dvě miliardy korun! Odkud? Z regionálního nebo vysokého školství? Nevíme… nevědí to zatím ani na mšmt.  Navíc objem platu ve veřejné sféře by se měl snížit celkem o 9,7 miliardy. Někde ale vláda musí najít 15 mld pro učitele, jak slibovali.  To opravdu nevypadá na slibovaných 130 % průměrné mzdy. Že by zase sliby chyby?


11.5.2023- FIALOVA VLÁDA PORUŠILA, CO PŘED VOLBAMA GARANTOVALA

Kdyby lež kvetla, premiér Fiala by byl výstavní kytkou. Před volbami tvrdil, že koalice Spolu nebude zvyšovat daně. Uteklo jenom pár měsíců od voleb a ejhle! Fiala hlásá, že se zvýší daně živnostníkům, firmám nebo majitelům nemovitostí. Smutné... 

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/539329781504175

8.5.2023- 78 LET OD KAPITULACE NĚMECKÝCH VOJSK

Je 8. květen a hodiny ukazují 23:01. Právě teď uplynulo 78 let od kapitulace německých vojsk. Tento okamžik považujeme za ukončení 2. světové války v roce 1945, který si dnes připomínáme. Válka na Ukrajině ukazuje, jak moc je historie důležitá. Pokud nechceme opakovat stejné chyby, pak nesmíme ustupovat zlu. 

5.4.2023- CHARAKTER PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY SE MUSÍ ZMĚNIT

Charakter přijímací zkoušky se musí změnit. Příliš složité úlohy vůbec neodpovídají učivu základní školy a s jejich řešením mají problém i dospělí vysokoškoláci. Děti bez náročné mimoškolní přípravy, která je často placená, nemají prakticky žádnou šanci uspět u složitých zkoušek. Navíc si řekněme na rovinu, že platit přípravu na přijímací zkoušky si nemůže dovolit každý. Vznikají zde tak nerovné podmínky, a to je zkrátka špatně!  

Mé vyjádření na tento problém ze CNN:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/1873842569661585

5.4.2023- PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ NA STŘEDNÍ ŠKOLY- MÁLO MÍST, MNOHO DĚTÍ

Nemám nic proti rozšiřování všeobecného vzdělávání. Nemůžeme jít ale z extrému do extrému. Ještě pár let zpátky jsme se snažili dostat žáky do odborných škol a kraje na dosažení toho cíle vynaložily nemalé finanční prostředky. Nyní se ale tento trend obrací a naopak všechny žáky chceme směřovat na všeobecné vzdělávání.

Mé vyjádření pro CNN:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/972393690630470 

4.5.2023- PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ NA STŘEDNÍ ŠKOLY


Přijímačky na střední školy? Tisíce studentů bylo odmítnuto! Důvod je prostý, letošní ročník žáků hlasících se na střední školy je nejsilnější od roku 1993! Všichni to přitom věděli. Rodiče i odborná veřejnost upozorňovali, že kapacity středních škol v některých regionech zkrátka nestačí.

Rodiče se proto právem ptají, proč vláda neučinila žádné kroky, které by vedly k navýšení kapacity středních škol? Proč muselo dojít k tomu, že se nadané děti s výborným prospěchem nedostaly na gymnázia nebo na vybraný maturitní obor? Je pravdou, že zodpovědnost nesou hlavně kraje, ale MŠMT má kraje metodicky vést a doporučovat potřebné a efektivní kroky. To se ale v tomto případě nestalo.

Odkaz na mé vyjádření na tiskové konferenci:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/564876692444748  


4.5.2023- DESTRUKCE ŠKOLSTVÍ POKRAČUJE

Opravdu se vláda snaží vyhnat učitele ze škol? Jinak si totiž nelze vysvětlit záměr Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo financí České republiky navýšit přímou pedagogickou činnost. Učitelé by měli pracovat až 10 h denně? Aby si zasloužili slibovaný nárůst platů?  

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3582881-penize-ve-skolstvi-mohlo-usetrit-zruseni-devatych-trid-nebo-vice-oducenych-hodin?fbclid=IwAR3QvJxZUCN8NDSUJawbu5_FNxJQ3fAJCLHFOtVKzCl8FhaSJrD-GzQNHHA

1.5.2023-Přátelé, přeji vám krásný první máj

28.4.2023-ČESKÁ TRAGÉDIE: ZA ROK ZDRAŽIL PLYN NEJVÍC V EU – O 231 PROCENT!

Na to, že máme nejdražší energie nepoukazuje jen Eurostat, ale i rakouská HEPI Energie Control.

To, že máme zcela ustřelené ceny energií v rámci EU potvrdil už i ČSÚ. Navzdory tomu, že elektřinu vyrábíme, máme jí přebytky a vyvážíme ji.

Těžko si lze představit, jakou "minelu" by musely Eurostat, případně Český statistický úřad učinit, aby se zmýlily natolik, že rozdíl bude desetinásobný.

Jinými slovy, je možné, že se statistici dopustili nějakého metodického přehmatu, ale spíše jen v rozsahu "statistické chyby".

Těžko si lze představit přehmat, jenž by je dovedl k desetinásobnému nadhodnocení růstu cen v ČR v porovnání s dalšími zeměmi středoevropského regionu.

Tak to zkrátka je, pane premiére Fialo. Obyvatelé České republiky doplácejí na Vaši neschopnost !

27.4.2023-(NE)ŽIVOTNOST MINISTRŮ ŠKOLSTVÍ

Vládní pětikoalice řídí naši zemi rok a půl i s cestou do Strakovky. Za tu dobu už ale budeme mít třetího ministra na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Neuvěřitelně tragická "životnost" ministrů resortu škodí. Navíc to odhaluje v plné nahotě personální vyprázdněnost strany Starostové a nezávislí • STAN

https://www.facebook.com/photo/?fbid=244384824765137&set=a.218674177336202

24.4.2023-SEZNAMTE SE, TOHLE JE NEJHORŠÍ VLÁDA ZA POSLEDNÍCH DESET LET!

Rekordní inflace, astronomické ceny energií, drahé potraviny nebo vysoké ceny pohonných hmot. To je jenom hrstka problémů, se kterými se obyvatelé Česka museli v posledních měsících potýkat. Naštěstí si na rozdíl od neschopné vlády zvládli v těžkých situacích poradit sami. Vláda pro ně v tomto ohledu udělala opravdu minimum a ani o píď nic navíc. Není to ale něco, co by nás mělo překvapovat. Koneckonců Markéta Pekarová Adamová to řekla jasně, vláda tu není od toho, aby se starala o lidi. Myslím, že dodávat cokoliv dalšího snad ani není třeba…

Vládní pětikoalice si dosud neuvědomila, že má naši zemi řídit a program AntiBabiš a výmluvy už zkrátka neobstojí. Vládní strany ale stále chovají tak, jako by byly stále v opozici. Podle nedávno zveřejněného průzkumu hodnotí lidé Fialovu vládu jako nejhorší za uplynulých deset let. Z mého pohledu je to ale mnohem horší, jednoznačně se jedná o nejhorší porevoluční vládu, kterou jsme tu měli. Co myslíte? Napište mi prosím svůj názor.  

23.4.2023- KAREL HAVLÍČEK V DUELU 

Karel Havlíček to řekl naprosto jasně: "Dejte do pořádku veřejné finance a přestaňte si hrát s kuličkami! Uvědomte si, do jaké situace jste Českou republiku dostali!" 

Odkaz na duel:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/646845373508649

19.4.2023- Smutná realita. Ministr  školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš nebojuje za české školství...

19.4.2023- Dnes projednáváme novelu školského zákona. Držte nám palce, bojujeme za české školství.

18.4.2023- VLÁDA VTLOUKÁ KLÍN MEZI PEDAGOGY A ZADĚLÁVÁ TÍM NA OHROMNÝ PROBLÉM DO BUDOUCNA

Ještě v roce 2019 požadoval Petr Fiala, aby učitelé dostávali za svoji práci férovou odměnu v podobě platu ve výši 150 % průměrné mzdy. Pravděpodobně tehdy netušil, že ho o pár let později tato jeho vlastní slova doženou. Ukazuje se, že současný premiér tehdy pouze "plácal slova do větru" nebo úmyslně lhal a už tehdy věděl, že svá slova nemyslí vážně.

V Poslanecké sněmovně budeme už zítra projednávat novelu školského zákona, ke které se upírají zraky všech pedagogických pracovníků. Jedním z důvodů je skutečnost, že konečné znění zákona bude mít přímý dopad na platy ve školství. Nedávno jsem k tomuto svolala kulatý stůl, jehož jedním z hlavních témat byly právě platy ve školství. Výsledek? Vláda si tvrdošíjně stojí za svým a nelze tak očekávat, že by vládní většina vyslechla nás - opozici, odbornou veřejnost nebo profesní organizace.

Připomeňme si, že bývalá vláda hnutí ANO a ČSSD odvedla v oblasti školství kus dobré práce. Po mnoha letech trvající stagnaci, kdy se někteří kantoři při pohledu na svoji výplatní pásku ptali sami sebe, zda jim to opravdu za tuto náročnou práci stojí, se učitelskému řemeslu začal opět vracet punc prestiže a povolání, které si zaslouží společenský respekt. Vláda Petra Fialy tvrdila, že v tomto ohledu naváže na práci předešlé vlády. Opak je ale ovšem krutou pravdou.  

17.4.2023- FIALOVA VLÁDA PLANÝCH SLIBŮ

Vládní pětikoalice spoléhá na to, že voliči mají krátkou paměť a ve školství to (asi) platí dvojnásobně. Vláda nejen neplní své sliby o učitelských platech, neplní už ale ani svůj slib o navýšení mezd pedagogických pracovníků o dvě procenta. V posledních týdnech se na školství valí jedna špatná zpráva za druhou a bohužel vládě je to jedno. Přitom je to právě školství, které je základem každého moderního a úspěšného státu. 

13.4.2023- STOJÍME ZA VŠEMI PEDAGOGY

Vnímáme výhrady odborů a profesních asociací k rozdělování pedagogů na dvě kategorie a stojíme za nimi – za pracovníky dětských domovů, diagnostických ústavů, za školskými psychology, kteří si za svou náročnou práci rovněž zaslouží garanci růstu platů a náš respekt! 

11.4.2023-SNÍŽENÍ DANĚ LOTERIÍM?!

Vládní přístup k daním by mohl vstoupit do politologických učebnic jako tzv. ,,Fialův daňový paradox". Jedná se o situaci, kdy vláda zvedá lidem všechny možné i nemožné daně (například na vodné a stočné) a současně snižuje daň u hazardu. Česko, rok 2023. To zkrátka nevymyslíš… 

10.4.2023- Přejeme Vám krásné Velikonoce

5.4.2023- ROZDĚLOVÁNÍ LID VE ŠKOLSTVÍ

Teď budu mluvit jako člověk, který se celý život věnuje školství. Fialova vláda v čele s ministrem školství Balašem dělá obrovskou chybu, když chce rozdělit pedagogické pracovníky na dvě kategorie. "Důležité" a "méně důležité". Tímto krokem mezi ně vtlouká klín. To samozřejmě není dobře a nevěstí to nic dobrého do budoucna. Učitelé, vychovatelé, psychologové nebo asistenti pedagogů. Všichni z nich zastávají ve školství důležitou roli a jeden bez druhého se zkrátka neobejde. Jeden bývalý kolega mi dokonce psal do messengeru, že to může být poslední kapkou, proč odejde ze školství do soukromého sektoru. Prosím, podívejte se na dnešní tiskovku Lepší vláda, kde o tomto problému mluvím podrobněji.

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/3431267527146992

4.4.2023 - DŮLEŽITÝ VZKAZ PRO UČITEL

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/926989775423158

4.4.2023- ODVOLÁNÍ MARKÉTY PEKAROVÉ ADAMOVÉ

Dnes budeme hlasovat o odvolání Markéty Pekarové Adamové z čela Poslanecké sněmovny. MPA na první schůzi slibovala, že bude předsedkyní pro všechny, nejen pro svůj koaliční tábor. Své slovo ale nedodržela, rozhodně není nestrannou a tuto funkci nezvládá. Takovýto člověk nemůže být v čele PSP. Moji důvěru nemá...

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/609194564109088

3.4.2023 -UČITELÉ NEDOSTÁVAJÍ TO, CO VLÁDA PETRA FIALY NASLIBOVALA

Ještě v roce 2019 Petr Fiala tvrdil, že si učitelé nemohou být jistí, kolik peněz vlastně dostanou a navrhoval, aby měli 150 % průměrné mzdy. Za vlády pětikoalice si už učitelé být jisti mohou. Nedostanou totiž ani 130 %, natož pak 150 %… ODS dohání vlastní populismus.  

1.4.2023- DALŠÍ KOMENTÁŘ NETŘEBA...

1.4.2023- ZLATÝ ÁMOS

Danielo, moc ráda jsem Vás poznala a ještě jednou Vám gratuluji k výhře v soutěži Zlatý Ámos. Myslím, že Česká lesnická akademie Trutnov z našeho kraje na Vás musí být právem pyšná. Je to skutečně velký úspěch a také odměna za dobře odváděnou práci. 

30.3.2023- FIALOVA VLÁDA JE U MOCI ROK A PŮL I S CESTOU A UŽ STIHLA DEFINITIVNĚ ZKLAMAT DRTIVOU VĚTŠINU VŠECH PRACOVÍKŮ VE ŠKOLSTVÍ

Tohle video z dnešní tiskovky Lepší vláda si prosím pusťte:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/187710777367664

30.3.2023- ČESKÉ ŠKOLSTVÍ TRÁPÍ PLATOVÉ PODMÍNKY UČITELŮ

Fialova vláda se drží stále stejného klíče, a to dělat věci unáhleně, nepromyšleně a hlavně nespravedlivě.

Není žádné tajemství, že české školství trápí platové podmínky učitelů nejen v regionálním školství, ale i na vysokých školách. V minulém týdnu jsem se proto setkala s předsedou Školských odborů panem Dobšíkem a jeho místopředsedkyní paní Seidlovou. Vůbec mě nepřekvapilo, že odbory nesouhlasí s koaličním návrhem, který by garantoval 130 % průměrné mzdy pouze učitelům, nikoliv všem pedagogickým pracovníkům. Ani já s tímto návrhem nesouhlasím. Stejně tak kritizují nejasné znění pozměňovacího návrhu školského zákona, ze kterého není patrné, z čeho a jak se bude 130 % vypočítávat .

28.3.2023- DEN UČITELŮ

Dnes je Den učitelů. Vzpomeňme si alespoň my, když vláda dlouhodobě zapomíná. Milí učitelé, děkuji Vám za Vaši práci. Jste to právě vy, kdo dáváte dětem hned po rodičích nejvíce do života. Jako bývalá učitelka moc dobře vím, o jak náročnou práci se jedná. 

 #lepsivlada 

28.3.2023- ŠKOLSTVÍ NENÍ PRO VLÁDU PETRA FIALY PRIORITOU

Tady to máte černé na bílém. Čísla totiž nikdy nelžou. Pokud chceme mít kvalitní školství, musíme umět učitele zaplatit. Zatímco za vlády hnutí ANO bylo školství prioritou, pro vládu Petra Fialy je jakousi "popelkou", která se postupně ocitá na druhé koleji… Ministr Vladimír Balaš nebojuje dostatečně za české školství.

28.3.2023- ZOUFALÁ SITUACE DONUTILA VŠ PEDAGOGY STÁVKOVAT

Říká se, že zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení a přesně tohle je ten případ. Dlouhodobá podfinancovanost sociálněvědních a humanitních oborů zahnala VŠ pedagogy doslova do kouta a nezbývá jim nic jiného, než vyhlásit stávku. "První vlaštovkou" v tomto ohledu je Univerzita Palackého v Olomouci, kde na zítra vyhlásili stávku. A přidávají se další.

Kam až vláda nechá situaci zajít? Jako stínová ministryně školství považuji současnou situaci za neudržitelnou. Budu proto interpelovat ministra školství Balaše a chci slyšet, jak se MŠMT k tomuto problému postaví.   

28.3.2023- BUDOUCNOST ČESKÉHO ŠKOLSTVÍ

Máte chvilku? Už příští týden se účastním online debaty, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost. Téma je jasné společně s dalšími odborníky budeme diskutovat o budoucnosti českého školství. Budu moc ráda, když si uděláte čas a diskuzi si poslechnete. A pokud máte jakýkoliv dotaz, napište mi ho prosím , ráda ho v debatě zodpovím.

https://www.facebook.com/events/2492011604283075/?ref=newsfeed

26.3.2023- Vládní koalice neváhala sebrat seniorům v průměru tisíc korun měsíčně. Když jsme ale chtěli jednat o zmražení platů politiků, vládní koalice se s námi odmítla bavit...

25.3.2023- Den učitelů 28. března – Hodina pravdy

Na den svátku všech učitelů 28. března se olomoucká filozofická fakulta místo oslav chystá omezit svou výuku, připravuje stávku. Má upozornit na fatálně podfinancované sociálněvědní a humanitní obory, které se v poslední době ocitly na hraně existence, což má za následek odchod pedagogů a předních expertů a neschopnost vychovat si novou generaci pedagogů a vědců. Je to velmi smutné připomenutí odkazu J. A. Komenského.

Akce pod názvem Hodina pravdy je propojena i s ostatními fakultami v ČR, které vyhlásily zatím stávkovou pohotovost. Učitelé se chystají studentům vysvětlovat, v jak absurdní mzdové situaci se nacházejí a jaké dopady to může mít pro budoucnost jejich oborů i pro kvalitu univerzitního vzdělávání v ČR. Ohroženy jsou jazykové obory, sociologie, tolik potřebná psychologie a další. Profesoři a docenti humanitních oborů mají téměř až dvakrát menší výplaty než jejich kolegové v technických či přírodovědných oborech.
Průběh stávky by měl být hodinový a výstražný. O nápravě situace vyjednávají zástupci fakulty s MŠMT již rok, k zásadnímu posunu však dosud nedospěli. Ministr školství oprávněné požadavky vysokých škol zatím nevyslyšel, což je zvláštní a nepochopitelné, když sám pochází z akademické sféry a sám nejlíp musí vědět, jak jsou VŠ podfinancované.

https://www.ff.upol.cz/nc/zprava/clanek/hodina-pravdy-olomouc/?fbclid=IwAR1AJca1nx0nIaQ9sNQYRdgTH7YIlHUwcVtNoYCzc39GcZZSlc4YQSRSwOM 

25.3.2023-MĚL BY RAKUŠAN REZIGNOVAT ?

Pokud by měl ministr Rakušan alespoň minimální schopnost sebereflexe, už dávno by na svůj post rezignoval. Jak to vidíte Vy? Měl by podle Vás pod tíhou skandálů STAN a vlastní neschopnosti rezignovat? Napište mi svůj názor.

24.3.2023 -SLIBY CHYBY

Premiér Petr Fiala sliboval, že použije astronomické zisky ČEZu k jeho zestátnění a na snížení dopadů energetické krize. Teď se ale ukazuje, že to není pravda. Vláda totiž plánuje těmito penězi látat díry ve státním rozpočtu, které sama udělala... 

23.3.2023-Vláda Petra Fialy má tendenci si přivlastňovat cizí práci, co říkáte?

22.3.2023- S EVROPSKÝM VÝBOREM V MAROKU

Věděli jste, že v Maroku mají ve vládě i v parlamentu vyšší podíl žen než my? Právě tahle skutečnost mě zaujala při jednání s představiteli marockého parlamentu. Musím říct, že země udělala v posledních letech velké pokroky. Ačkoliv Maroko praktikuje umírněný tolerantní islám, muži i ženy jsou v rovnoprávném postavení. Kromě toho došlo také k zákazu nucených sňatků a násilí na ženách. Vím, pro nás to je něco nepředstavitelného, pro Maroko se ale jedná o výraznou společenskou změnou.

A teď to nejdůležitější – školství. Dozvěděla jsem se, že se marocké vládě podařilo vybudovat školy i v těch nejodlehlejších oblastech. Kromě toho si ale také poradili i se zajištěním kvalifikovaných učitelů v těchto místech. Každý čerstvý absolvent pedagogické fakulty totiž musí strávit první dva až čtyři roky začátku své kariéry právě ve venkovských školách. 

Co myslíte, ujalo by se to i u nás? Také máme problém do některých sociálně vyloučených lokalit dostat kvalifikované učitele.   

22.3.2023- SLIBEM NEZARMOUTÍŠ- JAK LZE Z UČITELSKÝCH 150% UDĚLAT 117%

Říká se, že slibem nezarmoutíš a přesně tímto pořekadlem se pravděpodobně řídí i strany vládní pětikoalice. Ve snaze se zalíbit voličům naslibovaly vše možné i nemožné, hlavně aby uspěly. Teď je ale jejich prázdná slova dohánějí a ukazuje se, že se nejednalo o nic jiného než o bohulibá prohlášení, která nikdy nebyla myšlena vážně. Výsledek? Učitelé a další pedagogičtí pracovníci se cítí být podvedeni a odbory vyhrožují stávkou.

Říká se, že opakování je matkou moudrosti. Ráda proto připomenu prohlášení některých čelních představitelů vládní pětikoalice, konkrétně současného premiéra Petra Fialy a šéfky TOP O9 Markéty Pekarové Adamové.

V rámci předvolební kampaně v roce 2021 Fiala napsal, že požaduje zvýšení platů učitelů na 150 % průměrné mzdy a dodal, že za prázdné sliby Andreje Babiše si nic nekoupí. Co na tom, že platy tou dobou dosahovaly 130 %. Zkrátka pro Fialu to bylo málo a chtěl pro učitele výrazně víc. Pekarová Adamová ho tomto ohledu doplnila a uvedla, že pokud chceme kvalitní školství, tak musíme přeci učitele dobře zaplatit. 

Myslím, že proti spravedlivému ohodnocení učitelů nelze nic namítat a zdá se, že se alespoň na tomto společně shodneme. Nemám také nic proti tomu, aby platy učitelů dosahovaly 150 % průměrné mzdy, jak požadoval premiér Fiala. Právě teď má skvělou příležitost tento svůj návrh prosadit. O to více mě ale mrzí, že realita je diametrálně odlišná… 

Zatímco za vlády Andreje Babiše se platy učitelů přibližovaly ke 130 % průměrné mzdy, vládní pětikoalici se podařilo tohle číslo "úspěšně srazit na pouhých" 117 %. Fialova vláda v čele s ministrem školstvím Balašem jde ovšem v boji proti pedagogickým pracovníkům ještě dál a přitvrzuje! 

Například ostatní pedagogické pracovníky, mezi které patří třeba školní psychologové nebo asistenti pedagoga, otevřeně háže přes palubu. Ve snaze ušetřit podali vládní poslanci pozměňovací návrh, podle kterého se navýšení platu v příštím roce těchto pracovníků týkat nebude.

 

A zapomínat bychom neměli ani na ostatní neinvestiční výdaje (ONIV). Vláda v rámci ONIV sebrala školám miliardu, která byla určena na pomůcky, ale také na školení, pojistky nebo nemocenskou. Ředitelům škol tyto peníze logicky chybí a nezbývají jim kvůli tomu finance například na potřebné pomůcky do výuku nebo na odměny.

Suma sumarum vláda těmito svými kroky doslova vyhání šikovné odborníky ze školství a vůbec se nedivím tomu, že školské odbory začínají otevřeně (a hlasitě) mluvit o vyhlášení stávky. Za naší bývalé vlády si zvykli na to, že školství patřilo mezi vládní priority. V případě vlády Petra Fialy už ale tohle bohužel neplatí. Představitelé vládní pětikoalice o školství sice hezky mluví, to je ale tak nějak všechno a tato skutečnost se negativně odráží na českém školství. 

Jana Berkovcová, stínová ministryně školství  

20.3.2023- PODPORUJI ODBORY V TOM, ABY PENÍZE PRO UČITELE BYLY ROZDĚLENY MEZI TARIFY A ODMĚNY

Znáte to pořekadlo o tom, že ďábel se často skrývá v detailu? Tak přesně tohle je ten případ. Možná jste už četli, že by platy vyučujících měly v letošním roce vzrůst o čtyři procenta. Vláda loni v prosinci rozhodla, že celá částka bude v odměnách, o kterých rozhodují ředitelé škol. A právě v tom je problém.

V praxi se totiž stává to, že učitelé nedostávají odměny v plné výši. Proč? Ředitelé z nich často platí další potřebné věci. Je správné, že hledají způsoby na zajištění co nejkvalitnějšího vzdělání, a že mají možnost ocenit ty nejkvalitnější učitele. Je ale důležité najít rovnováhu, aby část peněz šla i do tarifů a učitelé tak měli navýšení zaručené.

Tento týden mám jednání s předsedou odborů panem Dobšíkem, na kterém celou věc probereme. O výsledku Vám dám samozřejmě vědět, proto nezapomeňte sledovat moje sociální sítě, aby Vám nic důležitého neuniklo.

https://www.facebook.com/flx/warn/?u=http%3A%2F%2Fwww.novinky.cz%2Fclanek%2Fveda-skoly-odbory-trvaji-na-rozdeleni-penez-pro-ucitele-mezi-tarify-a-odmeny-msmt-to-preda-vlade-40425811%3Ffbclid%3DIwAR1Uklv_7U2De8gYm07j1JUW3anvFg0PVyjJ5uJ7VSYsMa5DeNMuQolQjiA&h=AT2LMA6W7J-9wpaKls4vWBP2fl7YUOzgSIgsjBRM2x6vB6ueaJB2L5G23DyoHPDXG_6eN8aFbNWaXdMjthbaq0VBGyNOszQpJ-hLVFuHIZJuT08d-2GCqrYSn6MTfi8wr8CAsaI7B-OtFWRmeuxhD3LJsjCL29Hv29Y94iWkVGam2wQ-2UHK7lgn0-FYrh_kFIRXlYm4d1MyDUhLFybPldmyjdZgWkrhFwa6a1jxO6huL-WR7MCXOqKogLu6A2G6D6HpgBbuQR5QD2YvlESeekHRL4FfbS_Jsrys3aV66AOuBw

17.3.2023- KLASAJÍCÍ PLATY UČITELŮ

Říká se, že slibem nezarmoutíš. A tak zatímco za vlády hnutí ANO nominální i reálné platy učitelů rostly, za vlády Petra Fialy naopak klesají. Tahle skutečnost je nejen v rozporu s programovým prohlášením vládní pětikoalice, ale také i s upraveným programovým prohlášením z letošního března. To slibuje udržení platů učitelů na 130 % průměrné mzdy. Výsledek? Ten bohužel nikoho nepřekvapí. Jak už to bývá, Fialova vláda svůj slib opět nedodržela... Podívejte se na tiskovku, ve které mluvím o platech podrobněji. Budu ráda když mi napište svůj názor, jak to vidíte Vy.

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/1871098996588073

16.3.2023- BUDU ZA VÁS BOJOVAT Z POZICE STÍNOVÉ MINISTRYNĚ ŠKOLSTVÍ

Přátelé, mám pro Vás jednu důležitou novinu. Rozhodla jsem se bojovat za budoucnost českého školství z pozice stínové ministryně školství. Děkuji kolegům za důvěru, beru tento závazek s pokorou a jdu do toho naplno.

15.3.2023- Náš boj za seniory dneškem nekončí, obrátíme se na Ústavní soud a podáme stížnost!

8.3.2023- MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN

My ženy víme, jak jsme úžasné a silné a víme, co vše děláme pro naše muže a děti. Oni nás za to jistě oceňují a pokud ne, oceňme se samy Krásný sváteční den, milé ženy a držte se! Jste úžasné a svět je určitě díky nám krásnější !

8.3.2023- VLÁDNÍ POSLANCI UVAŽUJÍ NAD ZRUŠENÍM 9. TŘÍDY

Pravá ruka neví, co dělá levá a tenhle kočkopes je výsledkem. Vládní poslanci na jednu stranu uvažují nad zrušením 9. třídy, MŠMT ale současně dokončuje revizi stávajících osnov, které s 9. ročníkem počítají. Naplno se tak ukazuje chaotické řízení, ve kterém se nevyznají nejen opoziční, ale už ani vládní poslanci… Anebo jen odvádějí pozornost od skutečných problémů, které ve školství máme? Napište mi prosím svůj názor.

Odkaz na reportáž:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/936149537398530

7.3.2023- DO DŮCHODU V 68 LETECH?

Říká se, že lež má krátké nohy. Myslím, že většina členů Fialovy vlády si může oddechnout, že se jedná pouze o pořekadlo. Kdyby to totiž byla pravda, premiér a jeho ministři by měli dost velký problém. Vláda totiž postupně odkrývá svoji pravou tvář a ukazuje se, že občanům lhala a slibovala něco, co ve skutečnosti nikdy nechtěla splnit.

Jeden velký přešlap. Tak přesně takhle zpětně hodnotí velká část voličů své rozhodnutí podpořit současnou vládní koalici v posledních sněmovních volbách. "To, co slibovala, nebyla tak úplně pravda," říká většina z nich. Vláda totiž navzdory svým původním slibům a prohlášením plánuje například zvyšovat daně, snižovat slevy potřebným, rušit výchovné nebo zvyšovat důchodový věk. Zkrátka dělá pravý opak v porovnání s tím, co deklarovala ve volební kampani. 

Premiér Fiala ještě loni na podzim sliboval, že se neplánuje zvyšovat věk odchodu do důchodu. A ejhle! Sotva skončily prezidentské volby, hned vláda vyrukovala s tím, že se dost pravděpodobně zvýší věk – možná až na 68 let! Perfektně to vystihl můj kolega Martin Kolovratník ve svém blogu Tahle země není pro starý! Jasný vzkaz vládní pětikoalice směrem k seniorům.

Znám spoustu lidí, kteří se celý život dělají řemeslo nebo vykonávají náročné profese. Nedovedu si představit, že by měli pracovat skoro do sedmdesáti. Není to o tom, že by nechtěli, zkrátka jejich zdraví jim to již nedovolí. Copak takový pokrývač může v 68 letech lézt po střechách? Nebo zedník snad bude v tomto věku tahat těžké cihly? Nedovedu (a ani nechci) si to představit 

Prosím, napište mi do komentářů, zda souhlasíte se zvyšováním důchodového věku. Zároveň budu moc ráda, když mi napíšete, jakou práci děláte a zda si zvládnete představit, že ji budete vykonávat do 68 let. 

6.3.2023-DOBRÉ ČASY SKONČILY. TEČKA!

Fialova vláda slibovala 130 procent průměrné mzdy pro všechny pedagogické pracovníky. Je to ale jedna z dalších věcí, od které koalice nyní rychle couvá. Jako člověk, který se celý život věnuje školství, tohle nemohu jenom tak nechat plavat bez povšimnutí. Kvalitní školství je základem každé úspěšné ekonomiky a pokud chceme být prosperující zemí, bez kvalitního vzdělání se neobejdeme. Musíme si proto ve školství udržet šikovné lidi a pokud to tak má být, musíme je také adekvátně ohodnotit. Jinak to zkrátka nepůjde.

 Vládní pětikoalice tvrdila, že pedagogičtí pracovníci dosáhnou od příštího roku na 130 procent průměrné hrubé mzdy. Nyní ale zařadila zpátečku, respektive zmíněných 130 procent bude jenom pro učitele. Řešení ve stylu a la chytrá horákyně… Ostatní pedagogičtí pracovníci, kterými jsou například vychovatelé, asistenti pedagogů, speciální pedagogové, psychologové a další pedagogičtí pracovníci mohou na adekvátní plat zapomenout. Smutná skutečnost. Jak se asi tito lidé zachovají? Stát je staví do volby, zda se důstojně uživit nebo dělat profesi, kterou si vybrali.

Jak se říká, slibem zkrátka nezarmoutíš a Fialova vláda je tohoto zcela jasným důkazem. Školství se tak bohužel dost možná stane opět jakousi popelkou, o které se sice bude hezky mluvit, to ale bude tak nějak všechno. Zkrátka dobré časy skončily. Tečka!  

4.3.2023- VLÁDNÍ PĚTIKOALICE SEBRALA SENIORŮM TISÍC KORUN A TOHLE JE JEDEN Z PŘÍBĚHŮ, KTERÉ MI CHODÍ DO MESSENGERU

"Víte, ona je to zvláštní doba. Kdo se chce mít dobře, musí se pořádně otáčet. V pořádku, když jsme byli mladí, tak jsme také hodně pracovali. Jenže když je člověk starý, už to není tak jednoduché. Zdravíčko mi už neslouží jako kdysi. Jsem ráda, že si vůbec zajdu na nákup nebo k lékaři. Člověk to všechno ve stáří vnímá tak trochu jinak a nechce s každou prkotinou otravovat děti. Když byl manžel ještě na světě, bylo to jednodušší. Byli jsme dva a měli jsme tak dohromady relativně slušný příjem. Rozhodně jsme si nežili na vysoké noze, ale ani jsme neživořili. Dnes je to ale jiné. Jsem sama, zvýšili mi nájem, potraviny zdražují a o energiích ani nemluvím. V lékárně nechávám dost peněz a brzy mi má přijít vyúčtování od ČEZu. Nevím, kde na to všechno vezmu. Nejsem v tomto ohledu sama. Mám spoustu kamarádek, které to mají naprosto stejně. Myslím, že senioři by byli rádi, pokud by mohli důstojně dožít. Vláda nám ale v tomto ohledu vůbec nepomáhá," píše paní Jitka. 

1.3.2023-VLÁDNÍ JEDNÁNÍ UŽ NELZE OZNAČIT JINAK NEŽ ZA VRCHOL OPOVRHOVÁNÍ DEMOKRATICKY ZVOLENÝMI POSLANCI

A vlastně nejen to, vládní většina ignoruje hlas milionů voličů, kteří nám dali svoji důvěru. Ptáte se, co se vlastně dnes stalo? Vládní "mašina" nás zcela bezprecedentně nenechala vystoupit ke stavu legislativní nouze, ačkoliv na to máme právo.

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová dokonce kvůli tomu neváhala porušit pravidla a v rozporu s jednacím řádem zařadila hlasování na 16:00. Tímto rozhodnutím tak znemožnila vystoupit nejen 62 řádně přihlášeným poslancům, ale dokonce těm s přednostním právem. Vládní většina má jednoduše strach a chce nás umlčet. Takovéto ohýbání jednacího řádu je alarmující a jednoznačně za hranou. 

Za hnutí ANO Vám mohu ale slíbit, že za Vás nepřestaneme bojovat a uděláme maximum proti prosazení snížení valorizace penzí současnou vládou. Tento návrh totiž není nic jiného, než loupež za bílého dne. Vláda zkrátka zaspala a uchyluje se proto ke zcela zoufalým řešením. Jsem toho názoru, že za svoji neschopnost nemůže trestat seniory a má penze valorizovat v plné výši tak, jak jí to ukládá zákon, co říkáte?    

24.2.2023-VLÁDNÍ NOVELA O PEDAGOGIKÝCH PRACOVNÍCÍCH

Nebudu chodit kolem horké kaše. Vládní novela zákona o pedagogických pracovnících je plná kontroverzních bodů. Vůbec se proto nedivím, že ji odborníci kritizují ze všech stran. Ani já úplně nejsem o jejím přínosu přesvědčena. Mám velké pochybnosti například u možnosti, kdy by za určitých podmínek šlo uznat kvalifikace učitelům, kteří ji nemají. Ano, sice tento krok pomůže vyřešit problém s nedostatkem učitelů, ale mohlo by to být na úkor kvality výuky. A tohle opravdu chceme? U jiných profesí, třeba u lékařů, je tohle zcela nemyslitelné. Jako vždy budu ráda za Vaše podněty. Jak se na tento krok díváte? 

Odkaz na mé vyjádření:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/1696475497453944

22.2.2023- VLÁDNÍ KOALICE CHCE OVLÁDNOUT ČT A ČRO

Nezávislost České televize a Českého rozhlasu nebyla nikdy tak ohrožena, jako je tomu právě dnes. Přitom je to služba, za kterou každý z nás platí měsíčně 135,- korun ČT, respektive 45,- korun ČRo a z podstaty by tak jejich činnost měla být objektivní, vyvážená a nezávislá. Právě tyto atributy jsou ale to, na co si značná část koncesionářů stěžuje. Nedivím se. Myslím, že pořady typu Reportéři ČT, OVM nebo 168 hodin jsou často "na hraně" či dokonce "za hranou". A bohužel bude hůř! Proč? Vláda totiž za velmi podivných okolností připravila novelu zákona o ČT a ČRo, kterou chce obě média prakticky ovládnout.

První čtení se uskutečnilo formou mimořádné schůze, tj. nestandardním projednáváním. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová změnila rozhodnutí předsedy volebního výboru a bez jeho vědomí emailem vyměnila zpravodaje tohoto tisku z opozičního za koaličního poslance. Tímto krokem nejen odebrala opozici přednostní právo, které zpravodaj má, ale jde tímto rozhodnutím zcela proti zvyklostem sněmovny. Sama sebe se ale musím ptát proč?

Novela se soustřeďuje na změnu počtu radních, respektive na jejich navýšení v radě ČT o 3, tedy ze současných 15 na 18. Vláda pořád tvrdí, že musíme šetřit. Přitom ale vytváří další a další placené posty pravděpodobně pro své "kamarádíčky". Proboha proč? Vlastně to víme - změna volebního kvóra z dvou třetin na nadpoloviční většinu znamená, že vládní koalice bude mít potřebnou sílu na odvolávání. Nyní nelze odvolávat jednotlivé členy zvlášť ale jedině radu jako celek. Tento mechanismus novela také mění a nově radu nelze odvolat jako celek pouze její jednotlivé členy.

Role Senátu jako instituce je také velmi zvláštní. Když pominu to, že Senát ovládá vládní koalice, tak můžeme diskutovat o legitimitě/síle mandátu senátorů, kterým ke zvolení stačí několik tisíc hlasů - rozhodně tedy nereprezentují tolik voličů jako poslanci.. Je to zvláštní situace, která tříští kompetence. Sněmovna se v podstatě vzdává kompetencí ve prospěch zmiňovaného Senátu. 

Toto se děje pod silou 108 hlasů koalice, s využitím mimořádné schůze a zrychleného projednávání novely a to všechno před letošní volbou do rady ČT a ředitele ČT. Vládní koalice zkrátka ohýbá pravidla, jedná tendenčně a ve finále rovněž poškozuje demokracii. Co je cílem této frašky? Ztratí opravdu ČT a ČRo definitivně svoji nezávislost? 

PS: Sami vidíte, jak vláda a její ministři přistupují k této důležité novele. Svolali si mimořádnou schůzi, ale nikdo nikde, zkrátka ostuda... 

21.2.2023- VLÁDA ZNEUŽÍVÁ STAV LEGISLATIVNÍ NOUZE

Zdá se, že arogance vládní pětikoalice nemá hranic. Včera večer totiž Markéta Adamová Pekarová vyhlásila stav legislativní nouze, který má trvat až do 22. března. Důvod? Vláda totiž chce významně omezit parlamentní proceduru - chce omezit naše opoziční práva. Není v tom nic jiného než snaha nás umlčet.

Nezaznamenala jsem, že by v naší zemi panovaly mimořádné okolnosti, které by stav legislativní nouze ospravedlňovaly. Naštěstí nejsou omezena základní lidská práva, nestala se ani žádná přírodní katastrofa a stejně tak není ohrožena bezpečnost státu. Pro vyhlášení stavu legislativní nouze tak není jediný důvod.


Vláda tímto záměrem chce pouze na sílu sněmovnou protlačit zákony, které jdou jednoznačně proti zájmům naší země a obyvatel. Namátkou mohu zmínit ostudný zákon, kterým chce vláda sebrat každému důchodci v letošním roce v průměru 7 tisíc korun! Fialova vláda je nejen neschopná, ale také nekompetentní a bojí se mluvit s opozicí. My se ale umlčet nenecháme. 

18.2.2023-VLÁDA PŘIPRAVILA SKANDÁLNÍ PODRAZ NA SENIORY

Zatímco naše bývalá vláda seniory podporovala, vláda Petra Fialy se je snaží co nejvíce "oškubat". Jinak to ani nazvat nelze. Vláda chce valorizovat od července důchody v průměru pouze o 750,- Kč, místo 1 750,- Kč. Vláda tak do konce roku sebere seniorům v průměru 7 000,- Kč! Je smutné, že vláda vlastní neschopností dopustila tuto inflační smršť a trestá za to jednu z nejvíce zranitelných skupin obyvatel.

Jde vidět, že premiér Fiala či ministr Stanjura se svými statisícovými platy nemusí počítat. Je zajímavé, že ministr Stajnura vůbec nepočítal se zákonnou valorizací. Zato ale nezapomněl na štědré odměny pro své poradce. Senioři, kteří v dnešní době obrací každou korunu dvakrát, by jim možná měli napsat a nechat si poradit, zda mají kupovat drahé potraviny nebo si raději zatopit a v zimě nemrznout. Léky v tomto případě neřeším, protože ministr zdravotnictví Válek se zasadil, že jich značná část chybí a lidé si tak s cenami léků nemusí vůbec lámat hlavu... 

16.2.2023-ZÁKAZ AUT SE SPALOVACÍM MOTOREM

Tohle by nemělo zapadnout. Vládní pětikoalice v čele s premiérem Fialou se úspěšně zasadila o zákaz aut se spalovacím motorem. K čemu to povede? Samozřejmě ke zdražování a nedostupnosti automobilů. Jestli máte minutku, podívejte se na vystoupení kolegy Karla Havlíčka, který o tom mluví naprosto jasně. 

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/1179867456230433

13.2.2023-OMEZENÍ SVOBODY SLOVA?

Vláda se pod rouškou boje s dezinformacemi vrhá na tenký led, který by mohl vést až k omezení svobody slova a k potlačování odlišných názorů. Premiér Fiala se dokonce chlubí tím, že by stát už brzy mohl mít zákonný nástroj, jímž by byl schopen bojovat proti dezinformacím. Kdo ale řekne, co je a co není skutečně dezinformace? Kromě toho vláda plánuje vypínat weby, které jsou prokazatelně pod vlivem cizích mocností. Co si ovšem máme představit pod slovem "prokazatelně" už neuvedl, stejně tak jako kdo to bude posuzovat.

Jak to vidíte Vy? Souhlasíte s tím, aby vláda mohla vypínat weby? Napište mi.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-stat-by-mohl-vypinat-weby-s-dezinformacemi-uvedl-fiala-40422822?fbclid=IwAR1o7rlkSy4rAqgURkBARO_0uli63C3h-I_uKeKgNsEI73dwBayfkknrYQY 

10.2.2023-NAŠI ZEMI TRÁPÍ CELÁ ŘADA AKUTNÍCH PROBLÉMŮ!

Pojďme si to celé stručně shrnout. Asi jste zaznamenali,, že tento týden zasedala Poslanecká sněmovna. Ačkoliv naši zemi trápí celá řada akutních problémů, jako je nedostatek léků, dramatické zadlužování, vysoká inflace a podobně, vládní koalice se rozhodla arogantně protlačit na sílu své kontroverzní zákony. Vybrala jsem proto tři body, které by Vám rozhodně neměly uniknout. Tady jsou:

1. Znovu se ukázalo, jak moc je pětikoalice doslova posedlá Babišem. Novela zákona o sdružování v politických stranách se totiž opět zvrhla v Lex Babiš. Tohle snad ani delší komentář nepotřebuje. Jenom doplním, že kdyby nebylo Babiše, tak nevím, co by vládní pětikoalice dělala .

2. Další bod by pro změnu neměly raději číst manželky nebo matky synů. Ministryně obrany Černochová předložila novelizaci branného zákona. Ta má umožnit občanům dobrovolně požádat o tzv. předurčení pro doplnění ozbrojených sil a následně vykonat vojenské cvičení. Z mého pohledu jde ale především o vytvoření seznamu občanů, kteří by mohli být v případě potřeby velmi rychle povoláni... Kam a za jaké situace? Na to ať si každý odpoví sám...

3.  A to nejlepší nakonec. Nevím, kde před politickou kariérou pracovali vládní ministři v čele s premiérem Fialou, ale vsadím se, že pokud by tam nechodili do práce, hned by dostali vyhazov. Bohužel včerejší odpoledne věnované interpelacím bylo z tohoto pohledu úplně k ničemu. Premiér nepřišel a většina ministrů jakbysmet! Ačkoliv jako poslanci máme právo se vlády ptát a zastupovat zájmy našich voličů, vláda námi otevřeně pohrdá a pohrdá také demokracií i samotnými občany. Jsem ovšem přesvědčena, že voliči nezapomínají a tenhle arogantní přístup vládě sečtou při volbách.

Přátelé, přeji Vám hezký víkend a užijte si ho v klidu a pohodě. Budu ráda, když mi napíšete, co máte v plánu a případně i nějaké tipy na výlet.  

9.2.2023-INTERPELACE MINISTRA ŠKOLSTVÍ

Máte chvilku? Moje dnešní interpelace ministra školství Vladimíra Balaše možná zní na první poslech složitě, ve skutečnosti to je ale prosté. Ministerstvo školství zaspalo při dlouhodobě plánované změně obsahu výuky na školách a teď, když se má lámat chleba, nezbývá mnoho času. Pokud učitelům neposkytneme potřebnou podporu a nedáme jim dostatek času, pak to bude změna pouze a jenom na papíře. A tohle přeci nechce nikdo z nás, co říkáte? 

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/558701892870694

8.2.2023-CO SKRÝVÁ UTAJOVANÝ VLÁDNÍ PLÁN? DOČKÁME SE ZŘÍZENÍ "CENZURNÍHO ÚŘADU"?

Možná jste už z novinových článků zaznamenali, že vládní pětikoalice plánuje za stovky milionů korun z kapes daňových poplatníků rozhodovat o tom, který názor je "správný" a který už je ten "špatný". Navrch k tomu přidává zcela nový odbor úředníků, kteří na to všechno budou dohlížet. Ne, tohle není opravdu špatný vtip, ale dost možná promyšlený pokus o novodobou cenzuru.

Připomínám, že vláda Petra Fialy zadlužila naši zemi jen v loňském roce o 360,4 miliardy korun a v letošním roce nebude výsledek hospodaření výrazněji lepší. A to nemluvím o tom, že díky vysoké inflaci získává miliardy korun navíc do státní kasy, se kterými nemohla počítat. Vládní koalice absolutně rezignovala na jakoukoliv rozpočtovou zodpovědnost, místo toho mrhá veřejnými prostředky a projídá naši budoucnost. Jsem přesvědčena, že nový cenzurní odbor opravdu nepotřebujeme a není to problém, který by naši zemi trápil.   

Budu moc ráda, když mi napíšete svůj názor. Měl by podle Vás stát rozhodovat o tom, které názory jsou ty správné? 

6.2.2023-DO DŮCHODU V 68 LETECH?

Jako by nestačilo, že vláda Petra Fialy plánuje občanům zvyšovat daně. Nově chce také zvýšit věk odchodu do penze. Už dnes přitom máme jeden z nejvyšších věků odchodu do důchodu. Zároveň je také důležité zmínit, že průměrný věk dožití seniorů ve zdraví neroste Prosím, napište mi svůj názor .

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pekarova-adamova-zvyseni-veku-pro-odchod-do-duchodu-top-09-podporuje/2321620?fbclid=IwAR0X6c6kSWpPE_pXXaVi9cVddWcbo7Oz8I5h0riIaAvpmn5O69H1frDnN28

31.1.2023-ŠKOLÁCI DNES PŘEVZALI POLOLETNÍ VYSVĚDČENÍ

Učitelé dnes předali svým žákům pololetní vysvědčení. Ráda bych proto poděkovala nejen všem učitelům za jejich profesionalitu a za odvedenou práci. Jako bývalá učitelka dobře vím, že toto řemeslo není ničím jednoduchým. Stejně tak patří poděkování i rodičům za jejich podporu, rady a trpělivost.

A na závěr to nejdůležitější - samotní žáci. Věřím, že většina dnes dostala na vysvědčení hezké známky a je spokojena se svými výsledky. Zároveň pokud se něco nepovedlo, není potřeba dlouze smutnit. Vstupujeme do druhého pololetí, ve kterém bude dostatek prostoru vše vylepšit.  

30.1.2023-OLYMPIÁDA DĚTÍ A MLÁDEŽE

V jubilejním 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže triumfoval "náš" Královéhradecký kraj.

 V minulém týdnu hostil náš kraj Olympiádu dětí a mládeže. Z mého pohledu se jedná o skvělou akci a zkušenost pro mladé sportovce. Koneckonců mohou si osobně vyzkoušet, jaké to je závodit na velké akci s úžasnou atmosférou. Kromě toho zde mají možnost také potkat úspěšné sportovce nebo najít nové přátele.

Letošní ročník ovládl právě náš kraj, který zvítězil před Moravskoslezským a Libereckým krajem. Všem sportovcům gratuluji k dosaženým sportovním výsledkům a přeji, aby se jim dařilo i v budoucnu třeba na jiné akci, kde budou reprezentovat naši zemi.

29.1.2023- DOBROVOLNÍ HASIČI

Dobrovolní hasiči, moje srdcovka. Děkuji bratrům a sestrám SDH Klamoš, kde jsem už 20 let členkou, za pozvání na Výroční valnou hromadu. Je neuvěřitelné, co všechno pro obec a pro děti děláte.  Přeji hodně úspěchů do dalších let !

25.1.2023- My máme jasno, ve druhém kole prezidentských voleb podpoříme Andreje Babiše

23.1.2023- ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ NA FACEBOOKU

Jestli ještě nemáte plány na úterní večer, pak tu pro Vás mám jeden tip. Od 20:00 budu živě odpovídat na vaše dotazy o českém školství a vzdělávání. Ať už Vás zajímá cokoliv, klidně mi svůj dotaz napište do komentářů na facebooku.

https://www.facebook.com/events/482800610684129/?ref=newsfeed

22.1.2023- ZAHÁJILI JSME OLYMPIÁDU DĚTÍ A MLÁDEŽE

V posledních dnech se ve veřejném prostoru neřeší nic jiného. Politika, politika a zase ta politika. Myslím si, že bychom si od ní měli alespoň na chvíli odpočinout a věnovat se jiným tématům, co říkáte?

Slyšeli jste už někdy o Olympiádě dětí a mládeže? Je to opravdu unikátní akce a její jubilejní dvacátý ročník organizuje Královéhradecký kraj. Jsem moc ráda, že jsem se mohla společně s kolegy starosty Jaroměře, Hronova a Jičína podílet na jejím zahájení na zimním stadionu v Hradci Králové.

ODM je republiková soutěž krajských výprav a je určena mladým sportovcům ve věku od dvanácti do šestnácti let. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy. 

Zbývá dodat, že olympiáda bude probíhat až do 26. ledna a pokud byste chtěli vidět mladé sportovce na vlastní oči, můžete se zajet podívat třeba do Špindlerova Mlýnu, kde se představí lyžaři, snowboardisté nebo třeba šachisté. Držme prosím všem mladým a nadějným sportovcům palce.  

19.1.2023-STÁTNÍ APARÁT NÁM POD VEDENÍM PREMIÉRA PETRA FIALY NEBEZPEČNĚ NABOBTNÁVÁ

Vláda Petra Fialy byla jmenována relativně nedávno - 17. prosince 2021. Českou republiku tak řídí rok a jeden měsíc. Za tuto relativně krátkou dobu už ale stihla předvést mnohé a nemyslím to bohužel v pozitivním slova smyslu. Zdá se, že členové vládní koalice Spolu mají velmi ale opravdu velmi krátkou paměť. Ráda bych proto připomněla jeden z předvolebních slibů z volební kampaně do Poslanecké sněmovny v roce 2021, a to že sníží počet státních zaměstnanců.

Vím, že na mnohém se z podstaty odlišného pohledu na politiku neshodneme a je to v pořádku. Každá strana nebo hnutí hájí odlišné zájmy svých voličů. Nejedná se ovšem o tento případ. Myslím, že všichni poslanci se shodneme na nutnosti snižování počtu státních zaměstnanců. Stejně jako vládní většina i my chceme štíhlý a efektivní stát. Dosavadní vládní působení je ovšem zcela odlišné od toho, co koalice deklarovaly ve svých volebních programech a tím, co ve skutečnosti dělají.

Bohužel jsme svědky toho, že státní aparát pod vedením vládní pětikoalice nebezpečně bobtná a pokud budeme pokračovat v nastoleném tempu, pak se s nadsázkou můžeme dočkat toho, že zde budeme mít pouze státní zaměstnance a nebudeme mít nikoho, kdo by pracoval v soukromém sektoru. 

Připomeňme si, že aby současná vláda mohla vůbec vzniknout, musel premiér Fiala vymyslet nová "místečka" své koaliční partnery. Jedná se zejména o ty, které by se samostatně do současné sněmovny pravděpodobně sami nedostali. Ano, i tohle je bohužel smutná realita naší země. Ve vládě jsou zastoupeny subjekty, jejíž podpora je pravděpodobně nižší než počet pirátských poslanců ve sněmovně. Aby tak vůbec mohla vzniknout vládní většina, musel premiér Fiala své koaliční partnery "podplatit" ve formě vytvoření nových funkcí, o jejichž potřebnosti mám podobně jako většina občanů velké pochybnosti. 

Do jisté míry mám ale pro jeho jednání pochopení. Koneckonců ODS se o důležité lidi uměla vždy dobře postarat a třeba bývalý premiér Petr Nečas by o poslaneckých trafikách pro poslance Fuksu, Šnajdra nebo Tluchoře mohl velmi dlouze vyprávět. 

Jsem opravdu nemile překvapena, že v časech, kdy stát vyzývá vlastní občany, aby se uskromnili, šetřili a v časech stamiliardových schodků vláda zřizuje posty zmocněnců jak na běžícím páse. Nedávno například zřídila nový post - Vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny. Jedná se tak již o 13 post zmocněnce ve vládě Petra Fialy. Jestli toto není absurdní, pak už tedy nevím, co by mělo být.

Osobně tomuto kroku nerozumím. Pokud bude vláda pokračovat v nastoleném tempu, pak se velmi pravděpodobně dočkáme toho, že budeme mít zmocněnce úplně na všechno. Už teď je problematické zjistit, kdo a co ve vládě Petra Fialy dělá. S nadsázkou bych se nedivila, pokud by vznikl post zmocněnce pro zmocněnce a vláda Petra Fialy tak uzavřela pomyslný kruh. 

 V dnešním hlasování o vyslovení nedůvěry mám jasno a nikoho pravděpodobně nepřekvapím - vláda Petra Fialy moji důvěru nemá a mít ani nemůže. Jak bych mohla podpořit vládu, která svým voličům v předvolební kampani lhala a její úspěch je do značné míry založen na tomto podvodu na občanech. Vláda se ale kromě toho také alibisticky snaží zbavit své odpovědnosti a otáčí se zády k problémům. Každý ze členů vlády, a připomínám že vláda Petra Fialy jich má rekordních 18, má zázemí s administrativním aparátem. Proč proto proboha neustále zřizujeme další a další funkce? Proč proboha neustále zřizuje posty zmocněnců a raději problémy neřeší přímo?

Pane premiére Fialo, tohle je zkrátka podvod na občany. Slíbil jste jim něco, co nejen neplníte, ale děláte přesný opak! 

12.1.2023- V PREZIDENTSKÉ VOLBĚ PODPOŘÍM ANDREJE BABIŠE

Přátelé, po pěti letech budeme mít příležitost si zvolit nového prezidenta České republiky a rozhodnout tak o dalším směřování naší země. Vládní pětikoalice v čele s premiérem Petrem Fialou nám za poslední rok jasně ukázala svoji neschopnost, aroganci a nezájem o problémy běžných občanů. Více než zájmy vlastní země jsou pro ni důležitější zájmy EU. Ilustračně mohu zmínit podporu zákazu aut se spalovacími motory nebo rozšíření emisních povolenek, které budou mít fatální dopad na naši zemi. Je proto nezbytně nutné, abychom narušili politický monopol vládní pětikoalice, která ovládá nejen Poslaneckou sněmovnu, ale také Senát. Já osobně mám jasno. Podpořím zkušeného politika a úspěšného podnikatele Andreje Babiše. Teď jde opravdu o všechno. Prosím, jděte volit a podpořte prezidentského kandidáta číslo 7 Andreje Babiše.  

10.1.2023-ONLINE ROZHOVOR

ÚTERÝ 17. LEDNA Tenhle termín si prosím napište do svých diářů. V posledních týdnech mi přišla spousta dotazů týkajících se českého školství. Rozhodla jsem se proto uspořádat online rozhovor, ve kterém Vám budu odpovídat živě. Své dotazy můžete psát už nyní přímo do komentářů na facebook nebo na messenger.

https://www.facebook.com/events/482800610684129/?ref=newsfeed

9.1.2023- PRAVDA ZVÍTĚZILA. OMLUVÍ SE KRITICI, NEBO ZŮSTANOU POKRYTCI?

Městský soud v Praze dnes nepravomocně zprostil Andreje Babiše i Janu Nagyovou obžaloby v kauze dotace pro Čapí hnízdo. Prokázalo se, co oba obvinění tvrdí od samého začátku - jejich nevina. Soud po mnohaletém veřejném lynči ze strany politiků, politických aktivistů a některých médií konečně vnesl světlo do této kauzy a rozhodl, že dotační podvod spáchán nebyl.

Těžko bychom v naší novodobé historii hledali významnější kauzu, která takovýmto způsobem ovlivnila politické prostředí v Česku. Od roku 2016, kdy se kauza Čapího hnízda stala jedním z hlavních témat společenské diskuze, už bylo napsáno snad naprosto vše a je proto zbytečné opakovat základní fakta.

"Čápák" se za tu dobu stal symbolem rozdělující naši společnost na dva nesmiřitelné tábory a bohužel také i nástrojem v boji o politickou moc. Jednak na ty, kteří ctí presumpci neviny a nedělají unáhlené závěry a jednak ty, kteří mají ihned jasno. Do této skupiny patří značná část zástupců současné vládní většiny, aktivistické spolky a koneckonců velká část médií. Já osobně patřím do první skupiny a věřím soudnímu systému. Každý z nás má právo na spravedlivý proces a pouze soud může rozhodnout o (ne)vině.

Není žádným tajemstvím, že Andrej Babiš je úspěšným podnikatelem, který v Česku zaměstnává desítky tisíc lidí a za dobu svého podnikání odvedl do státní kasy miliardy korun. V Česku se ale bohužel úspěch neodpouští (nebo alespoň někteří z nás ne). Když vypukla kauza Čapího hnízda, spousta lidí neodolala této příležitosti a využila ji k dehonestaci Babiše a jeho okolí. Nálepkování, slovní urážky a mnohdy velmi vyhrocené situace. To je pouze zlomek toho, čím si Andrej Babiš musel v posledních letech projít. 

Sama sebe se proto dnes ptám, kde jsou teď ti hlasití kritici, kteří svojí zaslepeností zaseli nenávist v naší společnosti a rozdělili ji? Omluví se za své unáhlené soudy, nebo si tvrdošíjně "pojedou to svoje"? Bohužel se obávám, že dnešní verdikt naplno ukáže, kdo je pokrytcem a kdo má alespoň základní schopnost sebereflexe...  

9.1.2023 -PRAVDA NAKONEC VŽDY ZVÍTĚZÍ

Andrej Babiš od samotného začátku tvrdí, že žádný dotační podvod nespáchal a soud mu dnes dal za pravdu. Doufám, že lidé, kteří zde dlouhá léta tvrdili, že je dotační podvodník, se dnes "chytnou za nos" a veřejně se omluví. Bohužel ale příliš nevěřím tomu, že se to stane. Jejich pýcha, hrdost a nabubřelost jim to zkrátka nedovolí. Dnešním dnem přišli o to poslední, co mu mohli vyčítat. Věřím, že Andrej Babiš zvítězí v prezidentských volbách a bude dobrý prezidentem, co říkáte?  

5.1.2023-KONTEJNERY PRO ODKLÁDÁNÍ VÁNOČNÍCH STROMKŮ

Přátelé, vánoční doba je pomalu minulostí a vánoční stromky budou muset dříve či později udělat místo běžnému životu v našich domácnostech. Připravili jsme proto opět kontejnery pro odkládání vánočních stromků Už od zítra budou umístěny na obvyklých místech:

Parkoviště nad Stopem 

Klosova ulice - za klášterem 

Malecí - ul. 28. října 

Krčín - ul. U Luštince 

Děkujeme, že nám pomáháte udržet naše krásné město čisté!  

4.1.2023-VLÁDNÍ SLIBY CHYBY...

Možná si ještě vzpomenete, jak se vládní koalice Spolu před volbami dušovala, že v žádném případě nebude lidem zvyšovat daně. Ukazuje se, že koaliční paměť je kratší než jepičí život. Vládní představitelé zřejmě spoléhají na to, že lidé zkrátka zapomenou. Tohle přitom není první případ, kdy ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL volá po zvyšování daní... Myslím, že obzvlášť v současné době, kdy lidem v důsledku vysoké inflace nebo astronomických cen energií nebývale klesá životní úroveň, se jedná o mimořádně sociálně necitlivý krok. Jak se ale říká, slibem nikdy nezarmoutíš, a proto si raději připravme své peněženky.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-jurecka-zvyseni-dani-je-nutnost-40419042?fbclid=IwAR2j30Qqbt7BIpNiQwflrSAGf6x914wLwccDf05aH1kzNy1GWTJrcC2BWM0#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

2.1.2023- ZVÝŠENÍ MINIMÁLNÍ MZDY

Od 1. ledna dochází ke zvýšení minimální mzdy o 1 100 Kč. V kontextu současného dění (astronomická inflace, enormně drahé energie atd.) je tato částka absolutně nedostatečná. Připomínám, že v rámci zemí OECD máme nejvyšší pokles mezd! Z mého pohledu je zarážející, že nikdo vyjma opozice proti tomu neprotestoval, ani odbory. Minimální mzda má být taková, aby motivovala lidi k práci a aby si nemuseli žádat o sociální dávky. Vláda Petra Fialy je ale historicky první vládou, která chce občany dostat na dávky.  

1.1.2023-Přátelé, přejeme Vám do nového roku všechno nejlepší, hlavně hodně zdraví, lásky a spokojenosti  v osobním i pracovním životě !

24.12.2022- VÁNOCE

Vánoce by měly být především obdobím klidu a příjemných chvil s našimi nejbližšími. Možná i proto bychom se měli na chvíli zastavit a udělat si trochu pohody.  Přeji Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. Nechte se unášet vánoční atmosférou a prožijte svátky v klidu a duševní pohodě. Děkuji Vám za Vaši přízeň a podporu, moc si jí vážím.  

21.12.2022-SNĚMOVNA SI NAVÝŠILA ROZPOČET NA CESTY DO ZAHRANIČÍ

A zase jsme u toho! Ze všech stran neustále slyším, že musíme všichni šetřit. Souhlasím, nacházíme se ve složité době a jistá omezení jsou namístě. V první řadě ovšem musí jít příkladem sám stát. Absolutně proto nerozumím tomu, proč dochází k navýšení rozpočtu na zahraniční cesty poslanců.

Předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová na začátku funkčního období hřímala, že zarazí cesty poslancům 1. třídou. Sama pak ale vyrazila do Dubaje vládním speciálem a teď přichází s další podobnou novinkou...  

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Ftn.nova.cz%2Fzpravodajstvi%2Fclanek%2F480286-snemovna-si-navysila-rozpocet-na-cesty-do-zahranici-slibovala-pritom-uspory&h=AT3EvIffsU0wyRF2cY_kHCUx4DWiJJ2tu2JavQddZNHgnrFO2NKeSBYwnbMO5k2Pb8BwESo5Lz9QCB1dU-xZGeYM-zaOJCcm1Tvuu-eR1ac_qz8Nd6U3xenxxl1WQpR3X0MWVGchDk7zC0qfsLT-XkMR9teZXVxVaSEc&__tn__=H-R&c[0]=AT0sm2gAN43ixjNDBowlHpNZ1B9p-ZARuXAn8mlH4eHsdisBV2GqdiqLV6IBnc5YLfkPoaFlRBza1ToZ-z3747mkVO-3jZ_VBRw00_7r_Qnl1TABOLYnEl_dbYu6-g6sJWjpN8i0ZwSRkj8Xh_o4ruZ1IphJVwNPkc5cJj3Arco2T15U0cTLVd3wAlBZy9GWGyKg_7c3FXBmWxEOIwzkcwDMsHUct3tT1vs

15.12.2022- SETKÁNÍ S ŘEDITELI

Než jsem se stala poslankyní, každodenně jsem se setkávala s učiteli a řediteli. Moc ráda na tyhle časy vzpomínám. Tvrdím, že práci poslance nemůže nikdo vykonávat kvalitně, pokud nechodí mezi lidi a není v kontaktu se svým oborem. A právě minulý týden jsem měla možnost opět prožít příjemné chvíle po boku ředitelů základních a středních škol.  

Přesvědčila jsem se, že vzdělávací program Ředitel naživo ukazuje velmi inovativní formou ředitelům cestu, jak se stát skutečnými pedagogickými lídry svých škol. Je obdivuhodné, že ve svém nabitém pracovním programu si ředitelé a jejich zástupci najdou čas na další vzdělávání a profesní rozvoj. Děkuji Vám za tento inspirativní přístup ke vzdělávání.  

8.12.2022-ZDRAVÍME ZE DVORA KRÁLOVÉ NAD LABEM

Proběhla zde beseda Andreje Babiše s občany a příjemné předvánoční setkání se členy ANO jako výraz poděkování za nasazení a úspěch v komunálních volbách a podporu v prezidentských volbách. A tyto dámy po mém boku určitě znáte.  

6.12.2022- ZA FIALOVY VLÁDY ČECHŮM KLESLY MZDY O PĚT LET ZPÁTKY!

Máte pocit, že si za své peníze koupíte stále méně a méně? Pak máte bohužel pravdu. Vláda pětikoalice řídí naši zemi teprve rok. Za tuto dobu se jí ale "podařilo", že mzdy klesly o pět let zpátky, tedy na úroveň roku 2017! Česko zažívá nejhlubší propad reálných mezd ze zemí OECD, za rok klesnou o 8,3 procenta! Průměrnému českému zaměstnanci, který pracuje na plný úvazek, bude za letošní rok k dosažení životního standardu předchozího roku scházet 40 000 korun, tedy 3300 korun měsíčně! Bohužel jedná se o logický důsledek vládnutí premiéra Petra Fialy a nekompetentnost jeho kabinetu, který zaplatíme my všichni.

 https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-inflace-dal-drti-ceske-vyplaty-realna-mzda-klesla-o-temer-deset-procent-220658#source=hp&seq_no=5&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=abtest204_kontrolni_AA_SID_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

2.5.2022- PŘEJI VÁM HEZKÝ ADVENTNÍ VÍKEND

Jaký jste měli pracovní týden? Náš sněmovní byl náročný. Projednávali jsme desítky důležitých i méně důležitých zákonů. Jedním z nich byl například i státní rozpočet na příští rok. Za mě osobně asi jeden z vůbec nejhorších, které kdy naše země měla... Určitě by se taky nemělo zapomenout, že si pětikoalice na sílu prohlasovala zákon o státní službě, který mimochodem dokonce vetoval i prezident Miloš Zeman, "trafiky a teplá místečka pro své kamarádíčky" formou neomezeného počtu politických náměstků na ministerstvech. Vláda tvrdí, jak musíme šetřit, ale sama dělá naprostý opak.

  Dost ale politiky. Je pátek odpoledne, dám si kávu a vyrazím z Prahy domů. Víkendy před Vánocemi nemáme asi nikdo příliš klidné - nákupy, dárky, cukroví, úklid, návštěvy... Vsadím se, že je to u vás podobné.

Přeji vám hezký adventní čas!  

1.12.2022-MÁTE CHVILKU? ALENA SCHILLEROVÁ PRO VÁS MÁ HÁDANKU K ROZPOČTU

1.12.2022- VLÁDNÍ KOALICE OPISUJE NÁVRHY Z PERA OPOZICE

Máte chvilku? Tahle zpráva by Vám neměla uniknout, protože se týká nás všech - rozpočtu na příští rok. Nechci dnes mluvit o tom, že v příštím roce budeme hospodařit se schodkem ve výši téměř 300 miliard. Myslím, že o takto špatném rozpočtu se toho napsalo už víc než dost... Ráda bych ale upozornila na "jeden nešvar, který se nám tady rozmohl" a tím je vládní opisování.

K návrhu rozpočtu jsem připravila dva pozměňovací návrhy v kapitole ministerstva školství. Jeden z nich se týkal zvýšení financí pro asistenty pedagoga, na které se jaksi v návrhu rozpočtu zapomnělo. Že se jedná o naléhavý problém ukazuje fakt, že naprosto stejný návrh podala i skupina koaličních poslanců. Dokonce i na stejnou částku ve výši 1,1 miliardy korun. Je zde ale jeden velký rozdíl - podali ho až o dva týdny později než já. Zkrátka ho jenom okopírovali a podali sami. Takže pro můj návrh ruku nezvedli a pro svůj opsaný naprosto identický návrh ano. Úplně klidně beze studu. No hlavní je, že školy peníze na asistenty dostanou... Bylo bláhové si myslet, že koalice podpoří návrh opozice, byť s ním souhlasí. Až vládní koalice bude tvrdit, že nejsme konstruktivní opozicí, ráda jim tento krok připomenu.

29.11.2022-NEDOSTATEČNÁ POMOC

Už několik měsíců upozorňujeme vládu, že její pomoc je nedostatečná a absolutně nereflektuje současnou situaci. Vláda ale jakákoliv naše slova ignoruje a dělá, že nás neslyší. Tohle je bohužel výsledek...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ptam-se-ja-inflace-i-drahe-energie-jak-moc-cesi-jeste-zchudnou-220268#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest179_tlacitka_u_boxiku_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

29.11.2022- PIRÁTY ZE VŠECH SOUČASNÝCH PROBLÉMŮ NEJVÍCE PÁLÍ LEGALIZACE MARIHUANY...

Takže si to shrňme:

-Obyvatelé se ze strachu z vysokých účtů bojí doma topit. 

-"Fialova drahota" láme rekordy a spousta lidí jezdí raději nakupovat potraviny do zahraničí, kde jsou podstatně levnější. 

-Firmy jsou v existenčním ohrožení, bojí se o svoji konkurenceschopnost a většina z nich uvažuje o propouštění. 

-Zaměstnanci se (právem) bojí o svoji práci. 

-Ekonomika se řítí do recese. 

-Máme stamiliardové schodky státního rozpočtu a vláda pohrdá miliardami korun z EET.   

PIRÁTY ALE Z TOHO VŠEHO NEJVÍCE PÁLÍ LEGALIZACE MARIHUANY... 

27.11.2022- FIALOVA CHUDOBA

Premiér Petr Fiala by se měl za svá slova stydět a omluvit se! Pamatujete si, když před rokem byla inflace 5 %? Tehdy Petr Fiala vyčítal Andrejovi Babišovi, že se zdražováním nic nedělá a arogantně mluvil o "Babišově drahotě". Dnes s odstupem času jsou jeho slova naprosto k smíchu! Inflace atakuje rekordní hodnoty a díky nic nedělání Fialovy vlády chudneme všichni každým dnem.

Odkaz na video:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/843462540411882/


26.11.2022- EET JE "BABIŠOVO", TAK HO MUSÍME ZA KAŽDOU CENU ZRUŠIT

Vládní koalice je slepena z naprosto odlišných politických stran, které nemají nic moc společného. Není se tak vlastně čemu divit, že vláda nemá absolutně žádnou vizi, plány a cíle, kterých chce dosáhnout. Jedno ale vládní strany mají přece jen společné, a to jim upřít nelze. PROGRAM ANTIBABIŠ.

Vládní většina se dnes ve sněmovně snaží za každou cenu zrušit EET. Je jim jedno, že EET funguje, osvědčilo se a usnadňuje podnikatelům jejich podnikání za rovných podmínek. Jednou je spojené s Babišem a tak se proto musí zrušit. Chápu, že vládní koalice je Babišem doslova posedlá. Nechápu ale, proč EET neponechá alespoň na dobrovolné bází. Vždyť ať se každý rozhodne sám, zda EET chce, nebo nechce využívat. Ukazuje se, že většina podnikatelů a profesních asociací požaduje zachování EET alespoň na dobrovolné bázi. 

Zajímá Vás, co zrušení EET bude znamenat v praxi? 

EET prokazatelně přineslo desítky miliard korun navíc do státního rozpočtu. 

Vláda už nyní hospodaří se stamiliardovými schodky a jakýkoliv pokles na straně příjmů si nemůžeme dovolit. Pravděpodobně tak bude muset zvýšit daně, což se dotkne peněženek nás všech. 

Dočkáme se konce placení kartou? 

Dost možná ano. Tím, že podnikatelé už nebudou muset mít EET, nebudou nutně potřebovat ani internetové připojení a možná tak dojde leckde i ke zrušení plateb kartou. 

Sbohem digitalizace Česka! 

EET je významným krokem digitalizace Česka a skrývá v sobě ohromný potenciál k dalšímu využití a rozvoji. Zrušení EET je krokem zpátky o několik let a o nějaké digitalizaci nemůže být řeč.    

25.11.2022- LŽI PETRA FIALY

Tohle video by se mělo jmenovat "Lži Petra Fialy". Před volbami lídr koalice Spolu nesmyslně kritizoval vládu Andreje Babiše a sliboval "vzdušné zámky". Teď ho ovšem jeho slova dohání a ukazuje se, že se jednalo v lepším případě o pouhý marketing a v tom horším o promyšlené lži. Pojďme se na to podívat.


Zastavíme šílený státní dluh. Realita? 

Vláda plánuje zadlužit Česko v nadcházejících letech o více než BILION KORUN. Vláda neumí hospodařit s vybranými prostředky a "projídá" naši budoucnost.


 Uzdravení veřejných financí se nebude konat cestou zvyšování daní. Realita? 

Vláda představuje nové daně jako na běžícím páse. Kromě toho dnes ministr Jurečka jasně řekl, že se musíme vrátit ke zvyšování daní.  

Dostaneme zemi do rozumných rozpočtových kolejí. Realita? 

Vláda praktikuje neodpovědnou rozpočtovou politiku, která vede do dluhové pasti. Bývalý ministr financí Kalousek dokonce uvedl, že by se za takový rozpočet rituálně zastřelil. Myslím, že tohle mluví za vše.

Provedeme antibyrokratickou revoluci. Realita?

 Vláda zřídila nová ministerstva, zvyšuje počty politických náměstků a nabírá nové a nové státní zaměstnance. 

Abychom se ve školství dostali mezi evropskou špičku, musíme do školství dostat více peněz. Realita?

Oblast školství patří mezi "obětní beránky" této vlády, ve které se výrazně škrtá. Vláda svými kroky snižuje kvalitu vzdělávání. Platy učitelů mají v příštím roce dokonce klesnou na úroveň roku 2019.  

 Odkaz na video:

21.11.2022-KAM SE PODĚLA "SLAVNÁ" TRANSPARENTNOST PIRÁTŮ?

Transparentnost patří mezi nejoblíbenější slova Pirátů. Zdá se ale, že když jde o "teplé místečko" pro některého z jejich kamarádů, rádi na něj zapomenou. O co jde? Nestačí, že vládní pětikoalice zbytečně založila ministerstvo pro digitalizaci, které stojí daňové poplatníky (čti nás všechny) nemalé peníze. Piráti teď přišli s dalším nápadem, tentokrát se založením Digitální agentury a něco tady nehraje...

Každý úředník ve vedoucí pozici, včetně hasičů nebo policistů, musí mít vysokoškolské vzdělání. Je proto zvláštní, že v tomto případě Piráti tvrdošíjně trvají na tom, aby tato podmínka pro ředitele Digitální agentury být nemusela. Vůbec by mě proto nepřekvapilo, pokud by toto vedoucí místo obsadil některý z neúspěšných Pirátů, kteří se nedostali do sněmovny. Už teď se proslýchá, že probíhají netransparentní přijímací pohovory, a to přitom ještě agentura ani nevznikla. A to nemluvím o tom, že bychom měli počty státních zaměstnanců snižovat, nikoliv navyšovat. 

21.11.2022-CENY POTRAVIN 

Potraviny zase zdražily, tentokrát o více než čtvrtinu! Vítejte v Česku. Nejrychlejší růst cen cukru v Evropě, druhý nejrychlejší u rostlinných olejů, třetí největší zdražování u másla, mléka a chleba. Je přitom paradoxní, že značnou část těchto výrobků vyvážíme za naše hranice...

Bohužel nikoho ve vládě tento problém nepálí. Všem to je úplně jedno a je tak zbytečné čekat jakékoliv zlepšení situace. Tato vláda není vládou všech, ale pouze vyvolených Je smutné, že aby si Češi nakoupili za přijatelnou cenu, musí do okolních zemí. V Česku se zkrátka nedoplatí. Tohle se za naší bývalé vlády nedělo a nikdy bychom podobnou situaci nedopustili. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-proc-jsou-drahe-potraviny-ceske-firmy-draz-vyvazeji-a-stejne-ceny-chteji-tady-219585#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

20.11.2022-VLÁDA ZAPOMNĚLA NA ASISTENTY PEDAGOGA 

Další krok a další přešlap. O tom, že školství je pro vládou jakousi popelkou, na které ji vůbec nezáleží, jsem tady už psala. Premiér Fiala tvrdí, že musíme šetřit. Souhlasím, ale vláda by v tomto ohledu měla jít příkladem. Nechápu, proč plánuje nabírat další státní zaměstnance, zřídila nová ministerstva, zřizuje další posty pro politické náměstky a tak dále. Chci věřit tomu, že se nejedná o "teplá místečka" pro kamarády a ty, kterým občané ve volbách vystavili stopku. Bohužel se mi to ale nedaří...

Já se však narozdíl od ministra školství Vladimíra Balaše snažím za české školství bojovat a záleží mi na něm. Rozhodla jsem se zabránit tomuto zpátečnickému kroku a připravila jsem dva pozměňovací návrhy rozpočtu, které tuto vládní chybu napravují. A zdá se, že jsem s jedním návrhem trefila "hřebíček na hlavičku". Pětice koaličních poslanců narychlo přispěchala s nápravou a požadují přidat peníze na asistenty pedagoga. Překvapilo mě však, že můj návrh jednoduše okopírovali.

Sice se moje úsilí nakonec vyplatilo a koalice si uvědomila, že takto ke školství přistupovat prostě nelze. Mrzí mě však, že koaličním poslancům jejich arogance a falešná pýcha nedovolila podat návrh společně. Je už předem jasné, že si schválí svůj návrh a nikoliv můj. Důležité však je, aby školy dostaly peníze, které skutečně potřebují.

Odkaz na můj projev:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/896455561523381/

18.11.2022- VÝSLEDEK VLÁDY PETRA FIALY 

To jsme dopracovali. V Česku je všechno drahé a obyvatelé tak raději jezdí na nákupy do zahraničí... Tohle je výsledek vlády Petra Fialy.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-vyrazne-levnejsi-i-kvalitnejsi-cesi-v-pohranici-se-vrhli-na-nakupy-v-polsku-219432

18.11.2022- PEDAGOGICKÉ PLATY KLESNOU O NĚKOLIK LET ZPÁTKY!

Dobře už bylo. Spousta z nás si zvykla, že kvalitní školství a jeho rozvoj bylo v posledních letech pod vedením hnutí ANO prioritou. Tyhle časy už ale bohužel skončily. Pro novou vládu je školství jakousi popelkou, na kterou se zapomíná. Pro konkrétní příklad nemusíme chodit daleko. Například takové učitele a další zaměstnace vláda bezostyšně odsunula na druhou kolej. Podle návrhu státního rozpočtu na příští rok totiž mají klesnout platy pedagogickým pracovníkům o několik let zpátky! 

Video s projevem v Poslanecké sněmovně:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/1347059686101541

17.11.2022- VYROČÍ DNE BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

Ti, kteří neznají historii, jsou odsouzeni ji opakovat. Jsem proto ráda, že si dnešním dnem připomínáme Den boje za svobodu a demokracii a také Mezinárodní den studentstva.  Dnešní svátek navíc oslavujeme bez přítomnosti KSČM v parlamentu, což považuji za symbolickou tečku za temnou érou naší historie.

Pamatujete si, co jste dělali 17. listopadu 1989? A pro ty z Vás, kteří ještě tehdy nebyli na světě, co tento svátek pro Vás znamená? Napište mi svůj názor.  

15.11.2022-PATŘÍ ŠKOLSTVÍ SKUTEČNĚ MEZI PRIORITY? VLÁDA MÁ POSLEDNÍ ŠANCI NA ZVRAT

Zatímco vláda utrácí miliony korun za propagační spoty o (ne)zvládnutí energetické krize v televizi, rádiu nebo v novinách, současně také škrtá miliardy korun pro školství. Výsledek přitom může být mnohem katastrofálnější než to, že se nedozvíme "o úspěšném zvládnutí energetické krize" z úst najatých herců, kterým vláda za tuto roli zaplatila. Investice do školství jsou totiž investicí do naší budoucnosti a ta jak se zdá, není pro nás příliš růžová...

Naděje pro české školství? Bohužel ne, za této situace spíše jen zbožné přání než reálná šance na změnu. Řeč je o dvou pozměňovacích návrzích státního rozpočtu pro příští rok, které jsem připravila, a ke kterým se s napětím upírají zraky desítek tisíc českých učitelů a ředitelů škol. Pojďme ale popořadě. 

Sotva se české školství nadechlo a nabralo sil, přichází těžká rána, ze které se může těžce a dlouze vzpamatovávat. Vláda bezostyšně lže, když tvrdí, že školství je její prioritou. Byla to totiž pětikoalice, která se rozhodla, že rozpočet MŠMT "oseká až na kost" a ministr školství Vladimír Balaš, který má za školství bojovat, v tomto ohledu naprosto selhal. 

V návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2023 chybí například finance na zajištění podpůrných opatření (především personální zajištění asistentů pedagoga) ve výši 1,1 miliardy korun pro veřejné mateřské, základní a střední školy. Přepočteno na plné úvazky se jedná o 2216 pracovníků! 

Návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2023 dále počítá s růstem platů učitelů a dalších pedagogických pracovníků o 4 %. Tohle zvýšení je ale naprosto nedostačující. Jednak růst výrazně zaostává s plánovaným růstem platů policistů nebo vojáků a jednak také k aktuální výši inflace ve výši 17 %. Nominální platy učitelů sice vzrostou, ale reálné platy výrazně poklesnou. 

Zarážející na tom všem je, že se vláda ve svém programovém prohlášení zavázala, že zachová úroveň platů pedagogických pracovníků na 130 % průměrné mzdy v ČR. Zatímco v roce 2021 činily platy pedagogů 119 % průměrné mzdy v ČR, v roce 2023 to má být už jen 110 %. Platy pedagogických pracovníků se tak vrátí o 4 roky zpět na úroveň roku 2019! Obdobně v roce 2021 činily platy učitelů 126 % průměrné mzdy v ČR, zatímco v roce 2023 to má být pouhých 117 %. 

Podle dosavadního přístupu je tak naprosto patrné, že školství není pro vládu prioritou. Na jednu stranu to chápu, přeci jenom plody kvalitního školství se sklízí v delším časovém horizontu, než je jedno volební období. Přesto by se vláda měla nad tímto přístupem zamyslet a přehodnotit ho. Přeci jen každá koruna směřující do školství navíc, se nám v budoucnu bohatě vrátí.

      

12.11.2022- MILIONY DO TELEVIZNÍCH REKLAM, MILIONY DO INZERCE V NOVINÁCH, MILIONY DO REKLAM V RÁDIU

Tohle se opravdu jen tak nevidí a není se čemu divit, že jsme Evropě pro smích. Způsob, jakým Fialova vláda řeší energetickou krizi, totiž připomíná spíše lacinou komedii než promyšlená opatření. Kdyby se úspěšně vypořádala s energetickou krizí, nemusela by o tom občany přesvědčovat masivní reklamní kampaní za miliony korun. Občané by to totiž pocítili sami. To se ale neděje a vládě už téměř nikdo v tomto ohledu nevěří.

Vláda mohla jednoduše zastropovat ceny elektřiny přímo u výrobců. Světe div se, nebyl by pak žádný dodatečný zisk, žádné další zdaňování a ani žádné další přerozdělování. Takovouto účinnou pomoc by lidé viděli rovnou na svých fakturách, a to okamžitě! Proč to ale dělat jednoduše, když to jde dělat složitě? 

Vzpomenete si ještě, když v televizi vysílali "psí reklamu" Vodafone s Petrem Čtvrtníčkem? Tak současná situace je vlastně dost podobná. Možná jste si všimli, že vláda spustila masivní informační kampaň o vládní pomoci a úsporách energií. Dokonce nám také poradí i informační linka 1212. A ve výčtu nekončíme! Další "poradenský projekt" připravuje MPSV. A že se jednotlivé projekty vzájemně překrývají? Nevadí, vládě je to jedno, kolik peněz se z veřejných rozpočtů vyhodí oknem... 

Miliony do televizní reklamy, miliony do inzerce v novinách, miliony do reklam v rádiu... Zkrátka vládě je to jedno, kolik peněz se z veřejných rozpočtů vyhodí oknem a nezaplatí to nikdo jiný než opět my, občané. Výsledkem přihlouplé vládní komunikace je to, že firmy šetří na investicích, omezují provoz a začínají propouštět. "Gratuluji". Kromě toho jsou občané také vystrašeni a bojí se alespoň trochu si zatopit. Kdo má kotel na uhlí nebo dřevo, jako by vyhrál ve Sportce.

Mimochodem pane ministře Síkelo, na něco se Vás chci zeptat. Víte, že ty plynové zásobníky, kterými se tak rád oháníte, nejsou v majetku ČR? Zkrátka hrajete skvělou komedii! Kam se hrabe Městečko na dlani! Ale jen jedna věc je jistá ... tohle "geniální vystoupení" zaplatíme nakonec všichni!  

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/645447857035188

  

8.11.2022- NADSTANDARDY VE ZDRAVOTNICTVÍ

Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce vrátit do hry nadstandardy ve zdravotnictví. Jednoznačně je to krok vedle, který povede pouze k tomu, že si někteří lidé jednoduše nebudou moci dovolit kvalitní zdravotní péči. 

7.11.2022-ČESKO ZA ELEKTŘINU PLATÍ NEJVÍCE Z CELÉ EU

Cena elektřiny není ničím jiným než vizitkou neschopnosti vlády Petra Fialy. Nejenže jsme ve výrobě elektřiny zcela soběstační, ale ještě značnou část prodáváme do zahraničí. Je proto smutné, že za elektřinu platíme nejvíc z celé EU. Není tajemstvím, že průměrná cena elektřiny v EU v první polovině roku meziročně prudce stoupla. V Česku byl ale tento růst největší z celé EU a činil těžko uvěřitelných 62 procent! Za ČR následuje Lotyšsko (+59 procent) a Dánsko (+57 procent). Vyplývá to z dat, která minulý týden zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. 

6.11.2022-ČESKO OBHÁJILO PRVENSTVÍ V EVROPSKÉM INDEXU DOVEDNOSTÍ

Dobrých zpráv není nikdy dost a jednu takovou tu dnes pro Vás mám. Česká republika má opět nejlepší výsledky v Evropském indexu dovedností. Jako člověk věnující se celý svůj profesní život školství a vzdělávání, mám z tohoto výsledku ohromnou radost. Stojí za tím skvělá práce nejen učitelů, ale samozřejmě také žáků a jejich rodičů, ale také zaměstnanců na trhu práce. Jak se ale říká, neměli bychom "usnout na vavřínech". V porovnání s předchozím rokem jsme se totiž bohužel v mnoha ohledech zhoršili. Je proto nutné, abychom nepodlehli uspokojení ze skvělého výsledku a stále pracovali na zlepšení.

30.10.2022-PLATY VE ŠKOLSTVÍ V PŘÍŠTÍM ROCE KLESNOU NA ÚROVEŇ ROKU 2019

Média tuhle zprávu přešla bez výraznějšího povšimnutí. Myslím, že je to špatně a ráda bych se proto vrátila k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Věděli jste, že by měly platy ve školství v příštím roce klesnout na úroveň roku 2019? Po letech, kdy se k učitelské profesi začali opět vracet lidé, kteří odešli kvůli nízkým platům, si myslím, že je to krok zpět. Upozorňuji, že se vláda v roce 2022 i 2023 vzdaluje od vlastního programového prohlášení, kde uvádí, že platy pedagogických pracovníků zachová na úrovni 130 % průměrné mzdy v České republice. V roce 2023 mají ovšem platy pedagogů klesnout na 110 %, což je úroveň, které dosahovaly v roce 2019. Jestli máte chvilku, prosím, podívejte se na mé vystoupení.

  https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/805636817430929

28.10.2022 -VZNIK ČESKOSLOVENSKA 

Před 104 lety se splnil sen mnoha tehdejších Čechů a Slováků, když díky úsilí Tomáše Garrigua Masaryka a dalších, vznikl uprostřed Evropy nový stát s názvem Československo. 

25.10.2022- POTVRZENO! NOVÉ MĚSTO MÁ NOVÉ VEDENÍ, STOJÍ PŘED NÁMI ŘADA VÝZEV!

Neuniklo Vám to? Minulý týden se konalo ustavující zastupitelstvo, na kterém jsme zvolili nové vedení Nového Města nad Metují. Město nadcházející čtyři roky povede koalice složená z ODS, našeho nezávislého sdružení Za Nové Město, za nějž jsem kandidovala, a hnutí Město pro život s podporou Zelených. Udělali jsme tak definitivní tečku za komunálními volbami a konečně se tak můžeme vrhnout do práce.

Možná už víte, že Nové Město nad Metují je už 13 let mým domovem. Jsem proto ráda, že jako nově zvolená radní mohu přímo ovlivnit směřování města a dění v něm. Je to pro mě velká čest a zároveň také závazek vůči všem obyvatelům. Jako poslankyně a současně také krajská zastupitelka jsem přesvědčena, že své zkušenosti naplno využiji ve prospěch našeho města. Pokud máte jakékoliv tipy na zlepšení života ve městě, prosím, napište mi. Moc ráda se s Vámi setkám a návrhy osobně proberu.

20.10.2022-KVŮLI VYSOKÝM CENÁM ENERGIÍ I SUROVIN ZAČÍNÁ VLNA KRACHŮ PO CELÉM ČESKU!

Vláda Petra Fialy ještě před pár týdny tvrdila, že nenechá nikoho padnout. Výsledek? Kvůli vysokým cenám energií i surovin začíná vlna krachů po celém Česku! Farmáři, pekaři nebo kavárny ti všichni a mnoho dalších nemá šanci současnou situaci ustát a končí. Vládu jsme před tímto černým scénářem varovali již před několika měsíci, bohužel opět na nás nedala a tohle je výsledek.  

18.10.2022- VLÁDA PETRA FIALY NEDOKÁŽE POMOCI ČESKÝM FIRMÁM?

Konečně se s premiérem Fialou na něčem shodneme. Ne, evidentně českým firmám nedokážete pomoci jako Němci, to máte pravdu. Měl byste ale dodat, že jim nedokážete pomoci ani jako drtivá většina evropských zemí. Evropa prochází těžkým obdobím a zatímco prakticky všechny evropské vlády se snaží ulevit svým obyvatelům, podnikatelům a firmám od astronomických cen energií a obecně od "drahoty", tak Vy neděláte vůbec nic. Řídíte se heslem poraďte si sami a bohužel na to doplatíme všichni. Podle různých mezinárodních srovnání se v pomoci nacházíme prakticky na samém chvostu v EU. Výsledkem Vaší vlády nebude nic jiného, než dlouhá a hluboká krize.

Odkaz na článek:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-pomoci-firmam-jako-nemci-tolik-penez-nemame-varuje-fiala-217081#dop_ab_variant=1&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

17.10.2022-ŠKOLÁM CHYBĚJÍ PENÍZE NA POMŮCKY, UČEBNICE NEBO PLAVECKÝ VÝCVIK ŽÁKŮ

Bohužel tohle je smutná realita a výsledek "nesmyslných škrtů" ve školství. Oproti minulému roku byly ostatní neinvestiční výdaje seškrtány v průměru o třetinu, venkovským malotřídním školám dokonce o 43 %! Ředitelům škol tak nezbývá nic jiného, než chybějící peníze vzít z peněz, které jsou určené na odměny učitelům a těm tak reálně klesají platy. Jestli máte prosím dvě minuty, podívejte se na moji interpelaci ministra školství, mládež a tělovýchovy Vladimíra Balaše a napište mi, co si o tomto kroku myslíte.  

Odkaz na mé video:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/984066859217782

14.10.2022- UČITELÉ KVŮLI VLÁDĚ PŘIJDOU O TISÍCE KORUN MĚSÍČNĚ!

Je až do očí bijící rozdíl v přístupu k učitelům mezi bývalou a současnou vládou. Naše bývalá vláda k učitelům vždy přistupovala s respektem a jako k rovnocennému partnerovi. Chtěli jsme vrátit učitelům uznávaný společenský status. Není žádným tajemstvím, že do té doby se část učitelů dokonce za svoji profesi styděla, a aby se vůbec uživili, museli si často hledat další práci po večerech. Přitom to jsou učitelé, kdo výrazně ovlivňuje naše děti na jejich životní cestě. Velmi dobře si uvědomujeme, že investice do vzdělání je investicí do budoucnosti nás všech.

Je však smutné, že tuhle skutečnost si neuvědomuje současná vláda. Kdyby si ji uvědomovala, nikdy by nemohla současnou situaci dopustit. Vláda totiž školám sebrala miliardu korun, které byly primárně určeny na nákup různých školních pomůcek a vzdělávání učitelů. Školám teď tyto peníze chybí a ředitelům škol tak nezbývá nic jiného, než peníze najít jinde. Bohužel nemají jinou možnost, než chybějící peníze vzít z peněz, které jsou určeny na odměny pro učitele. Ti tak v průměru přijdou o 1.500 korun měsíčně, což dělá 18.000 korun za rok. Vůbec se kolegům nedivím, že velká část přemýšlí, že s učitelstvím nadobro skončí. Na pracovním trhu chybí stovky tisíc zaměstnanců a učitelé si jsou vědomi, že v soukromém sektoru si mnohdy přijdou na "lepší peníze" a navíc bez zbytečného stresu.   

12.10.2022-INFLACE ZNOVU ZRYCHLUJE, ZDRAŽUJE PRAKTICKY VŠE 

Všichni Češi dramaticky chudnou. Navíc až třetina domácností má problém vyjít se svými příjmy. Kdyby občané neměli úspory, které si vytvořili během naší bývalé vlády, dnes by výrazná část z nich pravděpodobně padla. Vůbec se nedivím, že občané nevěří vládě Petra Fialy. Jeden přešlap střídá druhý a to nemluvím o tom, že podpora občanům ze strany státu je v porovnání s ostatními zeměmi EU zcela minimální a zanedbatelná. Vláda vysílá jasný signál - občané, postarejte se o sebe sami! Z mého pohledu má být právě tohle role státu - pomáhat lidem v těžkých chvílích a složitých situacích jako je právě tato. Podnikatelé krachují a domácnosti se pomalu dostávají do neřešitelných situací. Vláda by proto měla okamžitě začít pracovat a řešit současnou situaci.


12.10.2022-ZRUŠENÍ EET BUDE FATÁLNÍ CHYBOU

Dnes ve sněmovně projednáváme zrušení elektronické evidence tržeb, kterou zavedla naše bývalá vláda v čele s Andrejem Babišem, Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou. EET si za dobu svého fungování oblíbila drtivá část podnikatelů, kterých se týkala. Velkým zastáncem EET jsou také různé profesní asociace podnikatelů. Pochvalují si zejména to, že EET je jednoduchá a šetří čas a peníze. EET narovnala podnikatelské prostředí. Ne každý podnikatel byl před EET poctivý a ve finále na nekalé konkurenční prostředí dopláceli ti, kteří vše dělali poctivě. Navíc EET přineslo státnímu rozpočtu desítky miliard korun navíc. Není tak žádný logický důvod, který by ospravedlňoval jeho zrušení.

Vládní koalice se ráda bije v prsa a tvrdí, že chce digitalizovat stát. Pokud tomu tak je, pak nerozumím tomu, proč chce zničit takto skvělý projekt, kterým EET bezesporu je. Vláda by měla soustředit svoji energii na to, aby maximálně tento nástroj využila a usnadnila podnikatelům a firmám fungování. Zrušení EET je krokem vedle, na který doplatí pouze poctiví podnikatelé. Kromě toho zrušení bude také významným impulsem pro šedou ekonomiku, který nás vrátí o několik let zpátky, kdy výplaty "na ruku" byly zcela běžnou praxí... Ztratíme tak všichni, stát, zaměstnanci a v konečném důsledku také všichni poctiví podnikatelé.


5.10.2022- UČITELŮM KLESNOU V PRŮMĚRU PLATY O 1500,- KORUN

Vláda sebrala školám miliardu korun a ty teď nemají ani na školní pomůcky. Ředitelům tak nezbývá nic jiného, než chybějící peníze vzít učitelům přímo z jejich platů. Každý z nich tak v průměru uvidí na své výplatní pásce zhruba o 1.500, - korun měsíčně méně. Ne, tohle opravdu není hloupý vtip, ale situace, před kterou jsem varovala! Bohužel pokud mají školy zachovat své fungování a kvalitu výuky, tak ředitelům nic jiného nezbývá.

Vláda neplní vlastní programové prohlášení a učitelům reálně klesají platy.  

Na tento problém jsem vládu upozornila při projednávání novely letošního státního rozpočtu. Jako opozice navrhujeme, aby školy potřebné peníze dostaly zpět. Je otázkou, zda tento návrh koaliční poslanci podpoří. Obávám se však, že nikoliv a podpora školám tak zůstane jen u planých slov a slibů. Bohužel, tohle je výsledek vlády Petra Fialy.

Odkaz na reportáž:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/683999565992325

4.10.2022- VLÁDA PETRA FIALY HLEDÁ TEPLÁ MÍSTEČKA PRO KAMARÁDY

Naše země má spoustu problémů, které je nutné akutně řešit. Zdá se, že pro vládní koalici je aktuálně ale nejdůležitější prioritou zákon o státní službě, který sice teď vůbec nepotřebujeme, ale za to přinese "teplá místečka" pro kamarády, na které nezbylo ministerské křeslo. Zákon by totiž přinesl neomezený počet politických náměstků. Samozřejmě s autem a řidičem, platem cca 150 tisíc a hlavně bez jakékoliv zodpovědnosti. Jak jinak... Doposud bylo zvykem, že ministr má jednoho až dva politické náměstky, nyní ale chce vládní koalice jejich neomezený počet. Spočítejte si, kolik to bude stát. Kolegyně Berenika Peštová to velmi dobře shrnula.

Odkaz na projev kolegyně:

https://www.facebook.com/BerenikaPestovaPoslankyne/videos/2092379687616634/

3.10.2022-MŠMT SEBRALO MATEŘSKÝM, ZÁKLADNÍM A STŘEDNÍM ŠKOLÁM MILIARDU KORUN 

Tohle nelze nazvat jinak než Kocourkov. MŠMT na začátku letošního roku sebralo veřejným mateřským, základním a středním školám téměř miliardu korun! Nikoho asi nepřekvapí, že takto astronomická částka se velmi negativně odrazila na rozpočtech škol a nyní jim tak chybí peníze nejen na nutné výdaje, ale také například na učebnice a pomůcky pro žáky. Ředitelům škol tak nezbývá nic jiného, než brát chybějící finance z peněz určených na odměny učitelů. 

Na tento problém jsem vládu upozornila při projednávání novely letošního státního rozpočtu a jako opozice navrhujeme, aby školy potřebné peníze dostaly zpět. Je otázkou, zda tento návrh koaliční poslanci podpoří. Obávám se však, že nikoliv a podpora školám tak zůstane jen u planých slov a slibů.  

Odkaz na můj projev v Poslanecké sněmovně : 

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/818176315869496/

2.10.2022-DĚKUJI ZA VAŠI PODPORU

Přátelé, letošní volby jsou definitivně za námi. Ráda bych Vám poděkovala za důvěru, kterou jste nám v Nové Město nad Metují dali. Vnímám ji jako ohromný závazek a také motivaci k tomu, abychom společně měnili věci k lepšímu.

30.9.2022- VOLBA DO SENÁTU

Kdo nic nedělá, ten nic nezkazí. Tak bohužel tohle přísloví v případě vlády Petra Fialy neplatí. Děje se to, před čím jsme dlouhé měsíce vládu varovali. Nejen že nechala podnikatele a firmy na holičkách, ale také se v jejich chaotických "programech na pomoc" už absolutně nikdo nevyzná. Co platilo včera, dnes již totiž neplatí a nikdo tak vlastně neví, s čím může a nemůže počítat. Už dnes se koná druhé kolo senátních voleb a v této souvislosti na Vás mám velkou prosbu. Prosím, přijďte k volbám a podpořte kandidáty hnutí ANO. Vláda pětikoalice musí pochopit, že takto nezodpovědně řídit naši zemi už déle nelze a senátní volby jsou skvělou příležitostí. 

Odkaz na video: 

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/391221456551751/


27.9.2022-VLÁDA PETRA FIALY PLÁNUJE ZADLUŽIT ČESKO O VÍCE NEŽ BILION KORUN!

Tak tohle tady ještě nebylo. Vláda Petra Fialy si plánuje během svého funkčního období vypůjčit astronomických 1165 miliard korun! Tedy více než BILION korun. Takto rozpočtově nezodpovědná vláda tady historicky nebyla! Vládní koalice vyváří dluhy, které nemůže nikdo a nikdy splatit. Je přitom paradoxní, že právě vládní strany nás v době koronavirové globální pandemie kritizovaly, že jsme zvýšili státní schodek z důvodu masivní podpory obyvatel, firem a celé ekonomiky. Připomínám, že do příchodu koronavirové pandemie jsme se blížili vyrovnanému rozpočtu, případně hospodařili s velmi malým schodkem...

Fialova vláda se tak jednoznačně chová mimořádně nezodpovědně vůči budoucím generacím, které na to doplatí. Pochopila bych, kdyby si vláda půjčila, aby pomohla lidem, firmám a podnikatelům v této krizi. Podle statistik ale patříme mezi země, které pomáhají zcela minimálně nebo prakticky vůbec.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-schodek-299-miliard-40409888

23.9.2022- PŘIJĎTE NÁS PROSÍM PODPOŘIT SVÝM HLASEM 

Přátelé, už dnes a zítra se konají komunální volby. Jestli Vám na Novém Městě nad Metují záleží stejně jako mně, pak nás přijďte prosím podpořit svým hlasem. Naše nezávislé sdružení "Za Nové Město" naleznete pod číslem TŘI. Já osobně kandiduji jako "dvojka" hned za Janem Čopíkem. Děkuji Vám za důvěru!

21.9.2022-OSUD NAŠEHO MĚSTA NA DALŠÍ ČTYŘI ROKY

Už tento pátek a tuto sobotu budeme rozhodovat o osudu našeho města na další čtyři roky! Komunální volby patří mezi vůbec ty nejdůležitější volby, protože svým rozhodnutím určíme, jaká bude budoucnost našeho města. Pokud jste se ještě nerozhodli, koho budete volit, prosím, podívejte se na náš program. Za Naše nezávislé sdružení Vám nebudu slibovat "vzdušné zámky". Ne, takoví my nejsme. Mohu Vám ale slíbit, že se zaměříme na problémy našeho města a uděláme z něho lepší místo pro život.  Prosím, přijďte nás podpořit svým hlasem a volte číslo TŘI "Za Nové Město". Já osobně kandiduji jako "dvojka" hned za Janem Čopíkem. Děkujeme Vám za důvěru! 

20.9.2022- VOLBY DO NAŠEHO MĚSTSKÉHO ZASTUPITELSTVA

Přátelé, už tento týden v pátek a v sobotu se konají volby do našeho městského zastupitelstva. Budu moc ráda, když k volbám přijdete a podpoříte naši kandidátku "Za Nové Město" s číslem 3  svým hlasem.  Společně uděláme z Nového Města nad Metují lepší místo pro život.

19.9.2022-PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ V NOVÉM MĚSTĚ NAD METUJÍ

Je smutnou pravdou, že o revitalizaci přírodního koupaliště v letním areálu Metuje, případně rekonstrukci městského bazénu v Domě zdraví, se toho mnohem víc napovídalo, než se reálně pro jeho realizaci udělalo.  Všichni o něm mluvili, pokaždé to bylo jedno z předvolebních témat, ale nikdo z politiků neudělal nikdy nic pro jeho realizaci a zdá se, že pokud se "kormidla" vedení města neujme někdo jiný, situace se nezmění. Naše nezávislé sdružení výstavbu koupaliště podporuje a pokud dostaneme už tento pátek a sobotu šanci situaci změnit, uděláme pro to maximum. Prosím, volte číslo TŘI "Za Nové Město". Já osobně kandiduji jako "dvojka" hned za Janem Čopíkem. Děkujeme Vám za důvěru!  

16.9.2022-LEPŠÍ ŽIVOT V NOVÉM MĚSTĚ NAD METUJÍ

Zdravím Vás! Dnes tu pro Vás mám jedno velmi důležité téma a budu moc ráda, když mi věnujete dvě minuty svého času. 

Není žádným tajemstvím, že mladé rodiny v Novém Městě nad Metují trápí bydlení. Jak mi nedávno řekla jedna mladá žena s kočárkem: "Na rovinu, jsem na mateřské dovolené a rozhodně si nežijeme nad poměry. Sehnat ale ucházející bydlení je skoro nemožné a když už něco najdeme, nemůžeme si to dovolit. Přemýšlíme proto, že se z Nového města nad Metují přestěhujeme jinam, kde budeme žít spokojenější život," povídá mi.

Bohužel tohle je výsledek práce současných politiků, kteří doposud vedli naše město. K problému nedostupného bydlení totiž nepřistupovali se vší vážností a nepřikládali mu větší důležitost. Nebudu Vám slibovat "vzdušné zámky". Ne, takoví my nejsme.

Mohu Vám ale slíbit, že téma dostupného bydlení bude jednou z našich priorit a začneme ho skutečně řešit. Chceme zajistit nejen městské byty, ale také zároveň spolupracovat se soukromým sektorem tak, abychom z našeho města udělali lepší místo pro život a mladí lidé ho nemuseli opouštět. 

Bez Vás to ale nezvládneme. Už 23. a 24. září se konají volby a právě teď se bude rozhodovat o tom, na jakou cestu se naše město na další čtyři roky vydá. Prosím, podpořte nás a volte naše nezávislé sdružení "Za Nové Město" pod číslem TŘI. Děkujeme Vám za důvěru.  

10.9.2022- UDĚLEJME Z NOVÉHO MĚSTA NAD METUJÍ LEPŠÍ MÍSTO PRO ŽIVOT 

Hezký den! Jmenuji se Jana Berkovcová a jsem krajskou zastupitelkou a také poslankyní. Řeknu Vám, že prorazit v politice je těžké a pro ženy to platí dvojnásobně. Jsem moc ráda, že díky Vaší důvěře se mi to podařilo a dnes mohu hájit zájmy našeho krásného Nového Města nejenom v našem kraji, ale také v Praze.

Jako matka dvou dcer a také bývalá učitelka moc dobře vím, jaké problémy nás všechny trápí. Ať už mluvíme o nedostupném bydlení, vysokých cenách energií nebo o drahých potravinách. Zkrátka žijeme ve složité době. Přesto však tvrdím, že ani ve světle současných problémů nesmíme rezignovat na rozvoj našeho města. Pokud chceme, aby zde mladí lidé zůstali a zakládali zde své rodiny, musíme ve všem přidat.

Zkrátka pojďme společně táhnout za jeden provaz a udělejme z Nového Města nad Metují lepší místo pro život. Já jsem připravena a co Vy? Už 23. a 24. září se konají volby, ve kterých rozhodnete o osudu našeho města na další čtyři roky. Já osobně kandiduji za nezávislé sdružení "Za Nové Město" s číslem 3. Na kandidátce mě najdete jako "dvojku" za Janem Čopíkem. Prosím, přijďte k volbám a podpořte nás.

4.9.2022- Premiér označil nespokojené občany za "proruské šváby" ?

Jak mohou občané respektovat premiéra, který k nim nechová absolutně žádný respekt, ani minimální pochopení a otevřeně hlásí, že jimi pohrdá? Premiér Fiala tvrdil, že chce zakopávat příkopy. Pokud však někoho de facto označuje za "proruské šváby", tak tím ty příkopy opravdu nezakope.

Pane premiére, lidé mají pouze strach o svoji budoucnost a jsou zděšeni neaktivitou Vaší vlády. Už to prosím pochopte! Ne každý, kdo s Vámi nesouhlasí, je putinův příznivec a extrémista! To jste skutečně takový demagog? Kdybyste našel alespoň špetku odvahy jako Andrej Babiš a vyrazil mezi lidi, pak byste to pochopil. Zatím jsme se však dočkali pouze toho, že Vaši příznivci jeho turné agresivně narušují a nerespektují politické konkurenty. To opravdu nemáte lepší plán, jak tuhle krizi zvládnout? 

2.9.2022- NEDŮVĚRA VLÁDĚ 

Jak se říká, slibem nezarmoutíš. Tak přesně tím se asi řídí vláda Petra Fialy. Ta ve svém programovém prohlášení slibovala, že vytvoří podmínky pro posílení klíčové role ředitele školy, pedagogického lídra včetně snížení administrativní zátěže. Skutek ale utek. Vláda totiž dosud neudělala absolutně nic. Jestli máte chvilku, mrkněte na video z mého dnešního vystoupení k vyslovení nedůvěry vládě.


Na odkazu níže se můžete podívat na můj projev v Poslanecké sněmovně.

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/1689338708104573

29.8.2022-CENA ELEKTŘINY

Tohle je skutečně postavené na hlavu. Věděli jste, že v Česku vyrobíme více elektřiny, než sami spotřebujeme? Vyrobíme ji tolik, že ji dokonce vyvážíme do okolních států. Přesto za ni platíme suverénně nejvíc z celé Evropě. A zajímá Vás, co s tím dělá vláda Petra Fialy? Odpověď je nic! Ani po tři čtvrtě roce krize nemá připravené zastropování cen... Andrej Babiš to napsal trefně. Je to podobná situace, jako kdyby lidé v Saudské Arábii platili za benzín nejvíc.  

26.8.2022- ČESKÁ ZDRAVOTNÍ PÉČE V OHROŽENÍ? 

Nenecháme Vás v tom! Dnes se konají dvě schůze Poslanecké sněmovny a zdá se, že budeme jednat až do pozdních večerních hodin a možná dokonce až do sobotního rána. Pohár trpělivosti ale přetekl a rozhodně tak vládě nedáme nic zadarmo. A zajímá Vás, o čem budeme mluvit?

Prvním tématem je prezidentské veto Miloše Zemana, který se snaží zabránit tomu, aby vláda sebrala miliardy korun českému zdravotnictví. S tímto krokem také nesouhlasíme a snažíme se ho zvrátit. Obavám se však, že vládní většina tento nesmysl protlačí na sílu a bohužel tak dojde na černé scénáře. Pokud ano, čeká nás ohrožení úrovně a dostupnosti zdravotní péče. 

Následně budeme pokračovat mimořádnou schůzí, kterou svolala opozice a budeme chtít řešit nečinnost vlády při řešení energetické krize, zdražování a hrozby rostoucí nezaměstnanosti. Vláda každým dnem prokazuje, že žádnou strategii nemá a vlastně tak nebude mít o čem by mluvila. Program schůze proto budou chtít zamítnout a nedovolí nám, abychom ho projednali na plénu sněmovny. Koneckonců jak řekl samotný předseda Senátu ODS Miloš Vystrčil, lidé si musí poradit sami...   

22.8.2022-NECHÁ VLÁDA PETRA FIALY ČECHY PADNOUT NA KOLENA? 

Současné období mi připomíná tak trochu klid před bouří. Ženeme se opravdu do ohromné krize a je alarmující, že Fialova vláda si tuto skutečnost absolutně neuvědomuje, nebo ji úspěšně ignoruje. Pokud okamžitě nezačne řešit energetickou krizi, tak česká ekonomika padne na kolena.

Vždyť firmy se pořádně ještě ani nestihly nadechnout po covidové pandemii a rázem se ocitly v další krizi. Problém je však v tom, že zatímco během covidu se mohly spolehnout na pomoc státu, nyní se jim nic takového nedostává. V lepším případě tak už brzy začnou propouštět své zaměstnance, v tom horším úplně zkrachují a nadobro zavřou. Copak to vláda nevidí, nebo jí to je jenom jedno? 

Prosím, napište mi své zkušenosti, jak Vás vysoké ceny energií ovlivňují v pracovním životě. Zajímá mě také, zda podle Vás současná vláda dostatečně pomáhá.   

16.8.2022- VLÁDA STÁLE NECHÁVÁ LIDI NA HOLIČKÁCH

A zase ten Babiš! Co by vládní slepenec dělal, kdybychom ho neměli? Premiér Petr Fiala řídí naši zemi už od loňského prosince a zatím to je jedna velká katastrofa. Vláda si absolutně s ničím neví rady a nechává lidi na holičkách. Poraďte si sami, vždyť to jsou vaše problémy a vládu nezajímají! Takhle nějak v kostce zní vládní vzkaz lidem. Bohužel tahle marnost ale nebere konce.

Když už si člověk říká, že už snad ani nemůže být hůř, vynoří se vždy nějaký další skandál kolem STAN a ministra Rakušana. A když koalici dochází argumenty, nemá nic co by mohla v komunálních volbách nabídnout, uchýlí se opět ze zoufalství ke staré dobré politice "Antibabiš". O tom, jak hodně ubohé to je, netřeba snad ani psát. 

Věděli jste, že tři z pěti současných vládních stran jsou podle volebních průzkumů pod hranicí volitelnosti? Je to logické vyústění výsledků jejich práce a chápu, že v těchto marginálních stranách bijí na poplach. Když nemáme co nabídnout, pojďme zase do Babiše! 

Například taková TOP 09, jejíž bývalý předseda Jiří Pospíšil je v současné korupční kauze Dozimetr namočen až po uši, zvýšila úroveň arogance z nedávných 100% rovnou na 200%. Pokud jste sledovali nedělní Partii na Primě, tak víte, o čem píšu. Ano, Alena Schillerová zde školila předsedkyni Poslanecké sněmovny a současnou šéfku TOPky Markétu Pekarovou , která když neměla žádné argumenty, tak se zmohla pouze a jen na arogantní úsměvy a neslušné skákání do řeči. Hrůza. 

Vládní koalice by si ale už konečně měla uvědomit, že je skoro rok po volbách a nese za naši zemi plnou zodpovědnost. Už nestačí jenom říkat, že za to všechno může Babiš. Tohle problémy nevyřeší. Vláda už musí konečně začít pracovat pro naši zemi a naše občany. Zdá se ale, že premiér a ministři tráví léto někde u vody a mají nebývalou pohodu. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč nikdo neřeší aktuální tsunami vlnu problémů, které se na nás valí. Vláda se však maximálně zmůže na konstatování, že za všechno může Babiš. A straší Babišem s Putinem na billboardech. Toho se ale občané nenají a účty za energie jim to taky nezaplatí...   

13.8.2022-CIVILNÍ ROZVĚDKA V OHROŽENÍ

Pane premiére, pohár trpělivosti přetekl. Takhle to už přeci nejde, copak je Česko banánová republika? Dost už bylo kauz podezřelého financování "kyperskými penězi", dost už bylo kauz "studijních poslanců a pohrdání voliči v podání Farského", dost už bylo kauz úplatků a cinklých zakázek v pražském dopravním podniku... Děláte z Česka PALERMO! 

Teď jste se už ale opravdu "vytáhli". Dosadit do čela civilní rozvědky člověka, co se stýkal s lidmi od mafiána Krejčíře, to už chce mít opravdu hroší kůži. Vím, že Vám a dalším kolegům z vlády ODS, Pirátů, TOP 09, STAN a KDU-ČSL to je jedno. Nám to ale jedno není!

Svoláme proto mimořádné jednání výboru pro bezpečnost, na které budeme chtít slyšet od premiéra Fialy a ministra Rakušana jasné odpovědi na tuto kauzu! Nebo snad znovu chtějí celou kauzu zamést pod koberec? Pane premiére, když už kašlete na naše občany, tak byste alespoň nemuseli poškozovat dobré jméno naší země v zahraničí. Děkuji. 

8.8.2022- VLÁDA PETRA FIALY UŠETŘÍ NA ZDRAVÍ VLASTNÍCH OBYVATEL?

Vláda Petra Fialy chce ušetřit na zdraví vlastních obyvatel 14 miliard korun. Od začátku tvrdíme, že to je špatně a jsem ráda, že v tom nejsme sami. Prezident Miloš Zeman se rozhodl tento hazard se zdravím zamítnout a návrh zákona vetoval. Teď se tak novela znovu vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová už rovnou sebejistě prohlásila, že vládní koalice veto přehlasuje. K tomu potřebují mít 101 hlasů. Bohužel se tak zdá, že nakonec tento nesmysl protlačí silou bez ohledu na to, co tento výpadek financí ve zdravotnictví způsobí. 

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3520799-zeman-odmitl-vladni-plan-snizit-platby-do-zdravotnictvi-novelu-vetoval?fbclid=IwAR0ocpuCShC2y4mC93wY_rUfAW92_IvXZQ3gnwacf51D58-v3eewUZ0Sp5E

7.8.2022-VYHODILI HO DVEŘMI, VRÁTIL SE OKNEM

Petr Gazdík rezignoval na post ministra školství, mládeže a tělovýchovy k 30. červnu letošního roku kvůli jeho prapodivným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem. Ten je jedním z hlavních aktérů v korupční kauze Dozimetr. Konspirační byty, tajné a šifrované telefony nebo podivná setkání nemohla vést k jinému výsledku než k jeho rezignaci. Objevují se však otazníky, zda se nejednalo o pouhé "divadélko" pro veřejnost a zda nový ministr Baláš není ve skutečnosti jen jakousi nastrčenou Gazdíkovou loutkou, skrze kterou MŠMT i nadále řídí.

Když policie v červnu zahájila rozsáhlou razii na pražském magistrátu kvůli "cinknutým" zakázkám pro pražský dopravní podnik, málokdo tehdy tušil, že tahle korupční hydra bude zasahovat až do nejvyšších pater české politiky. Bohužel jakákoliv představa o tom, že se Česko už vypořádalo s divokými devadesátkami a kmotry vládnoucí podsvětí, se okamžitě rozplynula vniveč. V tomto kontextu opravdu nelze tvrdit, že patříme na západ, jak některé současné vládní strany a hnutí rádi zmiňují, a to navzdory tomu, že jsou v této korupční kauze namočeni až po kotníky a mají máslo na hlavě.

 

Jako člověk, který se celý život profesně věnuje školství, musím vyjádřit své hluboké znepokojení z toho, co se v současnosti děje. Naše školství potřebuje jasnou strategii a koncepci. Myslím, že právě tohle se bývalému ministrovi Robertovi Plagovi povedlo a upřímně si cením toho, že Petr Gazdík chtěl na jeho práci v tomto ohledu navázat. 

Bohužel však přišla ona "nešťastná kauza", která voličům rozvázala oči a jasně ukázala mafiánské praktiky sahající až k nejvyšším představitelům hnutí STAN a dokonce také TOP 09. Nemělo by zapadnout, že bývalý šéf "TOPky" Jiří Pospíšil je v kauze Dozimetr spojován kvůli svému bývalému poradci a blízkému spolupracovníkovi Jiřímu Fremrovi, který po provalení případu vystoupil z TOP 09.

V kontextu výše zmíněných skutečností tak opravdu nebyla jiná možnost než Gazdíkova rezignace na post ministra a v zájmu uklidnění situace jeho odchod do ústraní. Ukazuje se však, že na MŠMT zdaleka neřekl své poslední slovo, jak by se na první pohled mohlo zdát. 

Nový ministr a nominat hnutí STAN Vladimír Baláš se ujmul kormidla českého školství k 1. červenci. Možná si ještě vzpomenete, že jeho jmenování předcházela schůzka s Milošem Zemanem, na které mu sám prezident doporučil doplnění znalostí o regionálním školství. O jeho kompetencích, nechť si tak každý udělá obrázek sám. Nový ministr a nominat hnutí STAN Vladimír Baláš se ujmul kormidla českého školství k 1. červenci. Možná si ještě vzpomenete, že jeho jmenování předcházela schůzka s Milošem Zemanem, na které mu sám prezident doporučil doplnění znalostí o regionálním školství. O jeho kompetencích, nechť si tak každý udělá obrázek sám. Ministr Baláš na úvod všem poděkoval a pak zde sehrál roli jakési loutky, kdy celé pódium a světla reflektorů přenechal POSLANCI Gazdíkovi. Je tak namístě se ptát, kdo vlastně v současnosti MŠMT řídí? Je to skutečně ministr Baláš? Nebo někdo jiný? Pokud ano, tak kdo? Bohužel vše nasvědčuje tomu, že hnutí STAN nemá ve svých řadách dostatek osobností a odborníků, kteří by se mohli tohoto důležitého resortu ujmout a úspěšně ho řídit. Vše totiž nasvědčuje tomu, že Petr Gazdík sice odešel dveřmi, ale vrátil se oknem...   

   

5.8.2022 - O TOM, JAK ČEŠTÍ OBČANÉ UTŘELI NOS 

Tak zhruba nějak takhle by se mohl jmenovat nový román z pera Petra Fialy. Připomeňme si, že jeho vláda od loňského prosince úspěšně ignoruje naše návrhy na pomoc lidem ohroženým energetickou chudobou a vzkazuje jim - poraďte si sami.  Přitom na to, že ceny energií raketově rostou a že se ženeme do ohromného průšvihu, jsme vládu upozorňovali už před Vánocemi!

Vláda ovšem tenkrát alibisticky naše návrhy smetla ze stolu a řekla, že raději představí vlastní, mnohem lepší návrhy. Jak se říká, slibem nezarmoutíš. A tak vláda čekala, čekala a čekala ... až se pročekala do současné situace, kdy ani o devět měsíců později vlastně není ani o píď dál.

V půli července jsme se mohli pouze dočíst, že domácnosti dosáhnou na pomoc ve výši až 20 tisíc korun. Pak se nám ale ta slibovaná podpora začala nějak rychle a záhadně snižovat. Z ničeho nic se začalo mluvit o 16 tisících a než to vůbec někdo stihl pořádně zaregistrovat, tak se mluví už jen o směšné podpoře ve výši "až" 2 tisíce korun, a to jenom na elektřinu. Ano, pokud tedy třeba topíte plynem, utřete nos. 

Jsem opravdu znepokojena přístupem vlády k lidem. Jde vidět, že ministři žijí ve svých bublinách a o problémech obyčejných lidí nemají absolutně žádnou páru. Bohužel vše nasvědčuje tomu, že nás čeká zlá doba. Vládní slepenec sliboval změnu a musím říct, že alespoň v tomto ohledu nelhal. 

Pokud by totiž pokračovala vláda hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem, nikdy by takovouto pohromu nedopustila. V hnutí ANO totiž velmi dobře víme, jaká "energetická tsunami" se na nás valí a rozhodně bychom zakročili včas a lidem pomohli. Už v září se budou konat komunální volby a jsem si jistá, že voliči jasně ukážou, co si o současné vládní politice myslí.    

1.8.2022-VLÁDA STÁLE NIC NEDĚLÁ

Zdravíčko, přátelé! Vláda kašle na lidi a absolutně jí nevěříme. Tak přesně tohle je nejčastější věta, kterou jsme od Vás s Andrejem Babišem a Karlem Havlíčkem slyšeli při našem nedávném výjezdu pro Královéhradeckém kraji. Přiznám se, že jsem byla velmi mile překvapena. Tolik milých lidí a tak ohromnou podporu nikdo z nás skutečně nečekal. Byli jste skvělí !

Spousta z Vás je z politiky "slepence" zklamána. Není se ale čemu divit. Zatímco vlády v okolních zemích si lámou hlavu nad tím, jak co nejvíce zmírnit dopady vysokých cen energií, ta naše si užívá letních prázdnin a pořádně nic nedělá. Premiér Fiala by měl aspoň jednou za čas vyrazit mezi lidi a na vlastní oči se přesvědčit o "správnosti" jeho politiky v praxi. Bohužel to ale neudělá. Když totiž nejsou volby, tak ho občané nezajímají...

Kdyby to alespoň jednou udělal, pak by zjistil, že občané mají strach z budoucnosti. Bojí se nejen vysokých cen energií, astronomické inflace, rostoucích cen potravin, ale třeba i toho, zda budeme mít v zimě čím topit. Bohužel vláda Petra Fialy si myslí, že se všechno "vyřeší samo". Nevyřeší a čekají nás krušné časy. My se ale za Vás postavíme . 

27.7.2022- VOLÁM PO ZVYŠENÍ PLATŮ NAŠIM HRDINŮM 

Není asi nikdo, kdo by neslyšel o katastrofickém požáru, který se v těchto dnech šíří Českým Švýcarskem. Je to skutečně tragédie. Nebýt statečných hasičů, zasahujících policistů a dalších dobrovolníků, mohlo být ještě mnohem hůř. Je přitom paradoxní, že až dosud je vláda Petra Fialy přehlížela a chtěla právě na nich šetřit.

V hnutí ANO od samého začátku voláme po navýšení platů nejen hasičů a policistů, ale také zdravotních sester, doktorů nebo učitelů. Tyto profese člověk nedělá pro peníze, je to poslání. Za odváděnou práci si ale zaslouží férovou a spravedlivou odměnu. 

Pětikoalice až dosud neposlouchala naše návrhy a pokaždé je arogantně smetla ze stolu. Je smutné, že až v důsledku požáru si nám dala za pravdu a uvědomila si, jak moc důležitou práci hasiči a policisté dělají.  

 Jsem ráda, že hasiči a policisté dostanou od nového roku přidáno 10 %. Ostatní státní zaměstnanci - lékaři, zdravotní sestry, pečovatelé atd. si ale polepší o mnohem, mnohem méně. V době 17 % inflace tak tento krok nelze vnímat jako projev dobré vůle, ale ve skutečnosti jako výsměch těmto hrdinům.  

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/policiste-a-hasici-maji-od-ledna-dostat-pridano-deset-procent-do-tarifu/2235696?fbclid=IwAR1OMKLlp-5TJgY08pFjlruG67Asbt43rCBbUAaj7706Pm4i1430JLhy6Ro

26.7.2022- ODDECH A ODPOČINEK

Venku je krásně, svítí nám sluníčko... jedním slovem paráda! Myslím, že si každý zasloužíme trochu oddechu a odpočinku k nabrání sil, co říkáte? Doufám, že si všichni užíváte příjemné léto. Já osobně na dovolené preferuji krásnou přírodu a starobylá historická města. Naši Českou republiku mám už víceméně procestovanou a tak jsem letos vyrazila za hranice a procestovala Švýcarsko, Itálii, Francii a Rakousko. Moc se mi všude líbilo. Nádherné scenérie, čerstvý vzduch a všude čisto.  Myslím, že ve vztahu k přírodě se máme čím inspirovat. Jsem moc ráda, že jsem mohla tyto krásné země navštívit a načerpat energii pro moji další práci ve Sněmovně. Přeji vám všem příjemnou dovolenou.  

20.7.2022-ZVYŠOVÁNÍ DANÍ

Absolutně netuším, ve které galaxii šéf lidovců Jurečka žije. Zdá se, že si z pohodlí své kanceláře a se svým více než štědrým platem jaksi nevšiml, že inflace v Česku atakuje historická maxima. Všechno zdražuje. Absolutně všechno. Jídlo, energie, nájmy nebo benzín a nafta. Pane Jurečko, domácnosti a lidé potřebují podpořit! 

Nikoliv, abyste jim ještě jejich peníze brali. Lidé sami vědí nejlépe, jak se svým výdělkem naložit. 


Odkaz na článek:

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/jurecka-chce-stale-debatovat-o-zvysovani-dani-nema-ale-s-kym-40403330?fbclid=IwAR0kxYARc-faTqCJjuLcgmvJ4O9wXnWOVP1hTq5Qm2avE6ljoxZ_z7VQles#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

9.7.2022 - OBAVA Z CHUDOBY

Dva ze tří Čechů se obávají doslova likvidačních cen energií a pohonných hmot. A není se také čemu divit. Bohužel se jedná o logické vyústění politiky vlády Petra Fialy, která nikterak nepomáhá obyvatelům a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento její přístup měl v blízké době změnit.

Třeba to ale vidíte jinak. Budu proto moc ráda, pokud mi  napíšete, zda podle Vás vláda slepence dělá dostatek v boji proti hrozící chudobě .

8.7.2022- KORUPCE A ORGANIZOVANÝ ZLOČIN VE VLÁDĚ?

Ani v těch nejdivočejších snech mě nenapadlo, že ještě v roce 2022 budeme řešit prorůstaní organizovaného zločinu a mafie do nejvyšších politických pater! Zdá se však, že v Absurdistánu (čtěte v Česku pod vládou Petra Fialy) je všechno možné. A podotýkám, že jsme teprve na samotném začátku této neuvěřitelné korupční kauzy. Ukazuje se, že divoké devadesátky evidentně neskončily a politici STAN (a pravděpodobně také TOP 09) si přišli pořádně namastit své kapsy.

Tomuhle rozkrádání za bílého dne nemůžeme přihlížet a ani nebudeme! Svolali jsme proto na dnešní den mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, na které jsme chtěli, aby vládní "slepenec" celou kauzu objasnil. A výsledek? Arogance, žádná pokora a znovu vrcholná arogance. Ano, tohle je ta "změna", kterou vládní slepenec před volbami sliboval... 

Ministr Rakušan odmítl cokoliv vysvětlovat ve stylu "nic vám po tom není, jsou to jen samé dezinformace" a oháněl se - jak jinak - neustále Babišem. Vládní většina návrh schůze opět smete ze stolu. Je přitom naprosto jasné, že Rakušan je ve střetu zájmu a může úmyslně mařit a ovlivňovat policejní vyšetřování. Proto by měl okamžitě rezignovat na post ministra vnitra. Pouze tak může alespoň částečně vláda Petra Fialy rozptýlit obavy a vrátit vládě důvěru. To však Rakušan rázně odmítl a premiér Fiala se schůze raději ani nezúčastnil. Bohužel se však znovu naplno projevila arogance a přezíravost vládního slepence... 

3.7.2022-UMÍ NAŠI MINISTŘI UŽ CIZÍ JAZYK?

Opravdu by mě zajímalo, jestli se konečně naši ministři už doučili cizí jazyky nebo se evropští ministři naučili česky? Jen připomínám, že naše země se v pátek oficiálně ujala předsednictví EU a není žádným tajemstvím, že většina ministrů vlády Petra Fialy se nedomluví anglicky ani jiným cizím jazykem. Zajímalo by mě, jak chtějí vést mezinárodní jednání nebo Rady ministrů, které budou řídit.  

30.6.2022-VYSVĚDČENÍ

Holky a kluci, dnešek je posledním dnem letošního školního roku, a to znamená jediné - předávání VYSVĚDČENÍ a začátek letních prázdnin.  Doufám, že jste se svým ohodnocením práce za celý školní rok spokojeni a pokud to nebyly samé jedničky, tak nezoufejte, příští rok to bude určitě lepší!

Velké poděkování patří všem rodičům za jejich trpělivost a samozřejmě také všem učitelům, ředitelům, školníkům, kuchařům a vlastně všem, kteří se na chodu škol podílíte.  Děkuji za Vaši práci Přeji Vám vydařené léto plné sluníčka a pořádně si ho užijte! 

29.6.2022- NÁŠ PREMIÉR

Jedna fotka někdy řekne víc než tisíc slov. A tohle je přesně ten případ! Už v pátek se Česko ujme předsednictví EU a ačkoliv by premiér Petr Fiala měl být v centru zájmu všeho dění, očividně vůbec nikoho nezajímá. Obávám se proto, že i v důsledku proniknutí organizovaného zločinu do vlády, skončí české předsednictví EU pod taktovkou ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů jedním velkým fiaskem.

A ještě jedna zajímavá věc. Ačkoliv premiér Petr Fiala prý ovládá několik cizích jazyků, nikdo se s ním na jednání v Bruselu bavit nechtěl. Jak to asi bude vypadat s ministry, o kterých se veřejně ví, že cizími jazyky nemluví? 

28.6.2022- ŠIFROVANÉ TELEFONY GAZDÍKA A POLČÁKA 

Nerozumím tomu, proč dva vysoce postavení politici potřebují mít telefony s tajným šifrováním. Copak asi řešili? A čeho se tak moc báli? Ať si říká kdo chce co chce, ale takhle se čestní lidé nechovají. Takhle se chovají kriminálníci a zločinci, co nemají čisté svědomí.

Pokud dělali vše legálně, pak se přeci neměli čeho bát. Bohužel však z dosavadních informací víme, že se kradlo a kradlo se ve velkém. A je otázkou, kam všechny ty peníze putovaly... 

Je zajímavé, že sám Petr Gazdík ani Stanislav Polčák neví, kdo jim celé roky telefon platil. Tenhle průšvih prostě rezignace ministra školství nevyřeší. Pokud je Vít Rakušan čestný, měl by okamžitě rezignovat na funkci ministra vnitra, aby zamezil všem spekulacím o ovlivňování vyšetřování.  

27.6.2022 - PREZIDENTSKÉ VOLBY 

Nového prezidenta budeme volit 13. a 14. ledna příštího roku. Případné druhé kolo se uskuteční o dva týdny později, tedy 27. a 28. ledna. Funkci již nemůže obhajovat nynější hlava státu Miloš Zeman. Ten je prezidentem již druhé funkční období v řadě, pokračování mu neumožňuje Ústava. Já osobně bych na Hradě nejraději viděla pana Andreje Babiše, jak to máte Vy? 

Odkaz na příspěvek - zde můžete napsat svůj názor:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/photos/a.101487725708629/166166822574052

24.6.2022- JAKOU ŽE TO MÁME PřEDSEDKYNI SNĚMOVNY?

Tak se nám paní předsedkyně Pekarová pěkně vybarvila... Ještě na první schůzi slibovala, jak chce být předsedkyní pro všechny, nejen pro svůj koaliční tábor... a to co předvedla včera už překračuje všechny meze. Po dlouhé a celkem konstruktivní diskuzi k zachování či zrušení EET se přižene k pultíku madam Pekarová a začne vypouštět své bezduché a plytké myšlenky a urážet poslance ANO. Když se kolegové začali ohrazovat a připomínat jí, kde je ta "předsedkyně pro všechny, nestranná a spojující", odkázala nás do patřičných mezí, jak ukazuje video.

O její inteligenci nemáme nikdo valné mínění, ale co je moc, to je příliš... Je mi hanba, že máme takovou předsedkyni sněmovny, rozumně argumentovat neumí, jen arogantně urážet. Ale nenecháme si zkazit víkend, co říkáte?  

Odkaz na video:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/1525001034568405 

23.6.2022-PROJEV PETRA FIALY

Nicneříkající prázdné fráze a obyčejné výmluvy. To byl včerejší projev premiéra Petr Fiala v kostce.  Kdo očekával státnický proslov, musel být ohromně zklamaný. Dozvěděli jsme se totiž jenom to, že za všechno může Babiš, Babiš a zase ten Babiš. Navíc se ani slovem nezmínil o současné korupční aféře nebývalých rozměrů, která zasahuje do nejvyšších pater politiky. Čekali jsme vysvětlení, jak se k této mafiánské kauze vláda postaví... Nic, ticho, ani slovo... Vše nasvědčuje tomu, že "kluci" z hnutí STAN si Prahu rozporcovali.  

Vláda by si konečně měla uvědomit, že již není v opozici a nese plnou zodpovědnost za naši zemi a problémy našich občanů. Místo výmluv by měla konečně začít pracovat a řešit současné existenční problémy obyvatel, jako jsou vysoké ceny energií, pohonných hmot nebo potravin. Vládo, budíček! 

21.6.2022- REZIGNACE GAZDÍKA 

Korupce, kokainové večírky nebo organizovaný zločin. To jsou pouze střípky, které se po provalení kauzy pražského náměstka Hlubučka často skloňují s vládním hnutím STAN. Pár měsíců po volbách se tak naplno ukázalo, co je tahle "partička" zač Kyperské miliony na účtu hnutí nebo neúcta k voličům dnes již bývalého poslance Farského, který si chtěl udělat půlroční dovolenou v USA, byly pouze slabým odvarem v porovnání s tím, co se děje dnes. 

Nedivím se, že ministr Petr Gazdík rezignuje ke konci tohoto měsíce na post ministra školství. Jak řekl Andrej Babiš, má doslova tunu másla na hlavě a nic jiného mu vlastně ani nezbývá. Navíc se ukazuje, že na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pod jeho vedením se stal Luděk Šteffel poradcem pro digitalizaci a fakticky měl na starost veškeré IT resortní zakázky na ministerstvu. Právě pan Šteffel přitom figuruje v současné korupční kauze velmi vysoko a jedním z hlavních podezřelých v kauze tunelování pražského dopravního podniku. Vůbec by mě tak nepřekvapilo, pokud by vyplavaly další nekalosti napovrch. 

Události posledních týdnů jsou opravdu skandální a vrhají špatný stín na Českou republiku v zahraničí. Celé je to o to horší, že jsme na prahu českého předsednictví EU a tato kauza nás může významně poškodit v očích našich zahraničních partnerů. Vít Rakušan by proto měl okamžitě rezignovat na post ministra vnitra, aby rozptýlil veškeré pochybnosti z možného ovlivňování vyšetřování této korupční kauzy.

18.6.2022-POMOC OBČANŮM

Zatímco všechny okolní země svým občanům pomáhají, vláda Petra Fialy mlčí. Například v Rakousku dostanou všichni občané 500 eur.

 U nás si však o něčem podobném můžeme nechat tak leda zdát Mrkněte se na video a napište mi, zda podle Vás vláda v současné době dělá maximum možného.  

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/802185510764061

17.6.2022- EVROPSKÁ UNIE 

O členství v EU si každý myslí své... Já osobně jsem ráda, že jsme členy Unie, byť někdy se sama podivuji, s jakými nesmysly "bruselští" kolegové vyrukují. Každopádně přínosy našeho členství jednoznačně převažují nad negativy a není to jenom o penězích. Myslím, že úzká spolupráce mezi státy je základem bezpečnosti a prosperity. Cením si proto toho, že za námi přijela delegace z Evropského parlamentu v čele s předsedkyní Robertou Metsola. Moc ráda jsem ji poznala a byla jsem ráda za příležitost zúčastnit se setkání. Věřím, že právě intenzivnější spolupráce v rámci EU a například efektivnější využívání evropských peněz může být ekonomickým impulzem pro náš region a jeho rozvoj  

17.11.2022

15.11.2022- JAK TO BUDE OD ZÁŘÍ S UKRAJINSKÝMI ŽÁKY V ČESKÝCH ŠKOLÁCH?

Přátelé, v Poslanecké sněmovně jsme se nedávno zabývali ukrajinskými žáky v českých školách. Byl přijat zákon, který ředitelům škol doporučuje ukrajinské žáky integrovat do českých tříd a jen výjimečně zřizovat čistě ukrajinské třídy. To je určitě v pořádku pro ty, co tu chtějí zůstat. Hnutí ANO navrhovalo výjimku distančního vzdělávání pro ty žáky, jejichž rodiny se chtějí vrátit a udržují stále kontinuitu se vzděláváním z ukrajinské strany. Myslíme si, že by to i ulevilo našim školám. Ministr Petr Gazdík byl však rázně proti.

Já myslím, že bychom neměli podceňovat význam a ani počty ukrajinských žáků v Česku, kteří se vzdělávají distančně s ukrajinskou školou. Je jich opravdu dost, i když přesný počet neznáme. Bohužel se ve Sněmovně rozhodlo, že i tito žáci budou muset od září nastoupit prezenčně do českých škol. Žáci, kteří budou chtít v distanční výuce s ukrajinskou školou pokračovat, budou muset zvládnout obojí - výuku českou i ukrajinskou. Povede to k tomu, že tyto děti budou přetěžované a pokud budou něco šidit nebo zanedbávat, bude to právě česká výuka. Tohle si musíme uvědomit.

Prosím, podívejte se na mé krátké vystoupení ve Sněmovně a napište mi, zda s mým názorem souhlasíte.   

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/1096682454388657

15.06.2022-SKANDÁL STAN


Pětikoalice, jejíž součástí jsou Starostové a nezávislí • STAN, slibovala změnu a ta skutečně přišla. Nejsem si však jistá, že voliči skutečně chtěli jeden skandál za druhým a k tomu korupci. Na to si ovšem musí každý odpovědět sám... Za mě osobně je nová vláda jedním ohromným zklamáním a podvodem na lidi.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/namestek-primatora-prahy-hlubucek-obvinen-po-rozsahle-razii-40400127?fbclid=IwAR0zB9nG1AEj5M-jYrB2vsx4ZEHL3M7OX_qusXzz9fdEa7zS8OSgB7bpE1M#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

14.06.2022- INFLACE

Vláda Petra Fialy již naprosto otevřeně rezignovala na jakékoliv zvládání inflace. Spoléhá se na to, že inflace se prostě vyřeší sama. Přitom už dnes inflace dosahuje těžko uvěřitelných 16 %. Třetí nejhorší v Evropě! A proč? Protože ji vláda odmítá řešit. Naprosto nepochopila, že už nemáme poptávkovou inflaci, ale nabídkovou. A to lze mírnit. Snižovat vstupy, aby nemusely růst ceny. Místo toho děláme nesmyslné kontroly marží a další opatření, která nevyřeší vůbec nic. Dnes už je to inflace této vlády.

Naše stínová vláda v čele s Andrejem Babišem, Karelem Havlíčekem a dalšími přitom navrhuje celou řadu opatření, která by okamžitě pomohla nejen lidem, ale zároveň by vedla i ke snížení inflace. Namátkou mohu zmínit snížení DPH na energie nebo na pohonné hmoty. A jaké věci navrhuje koalice? Vyřizuje si pouze účty s naší bývalou vládou. Taková je bohužel realita. Chce zrušit EET, stavební zákon (který dokonce zvítězil v prestižní anketě Zákon roku), urputně bojuje za zavedení korespondenční volby nebo za "lex Babiš". Zkrátka od této vlády pomocnou ruku nikdo nečekejme, protože vláda se zajímá o všechno možné kromě problémů běžných občanů.

9.6.2022- OBCHVAT JAROMĚŘE

Spousta z Vás mi psalo do messenger ohledně silnice I/33 - obchvat Jaroměře, který navazuje na úsek dálnice D11 u obce Heřmanice. Jedná se o důležitou stavbu, která po svém dokončení odvede tranzitní dopravu směrem k polské hranici Náchod-Kudowa Zdrój. Důležitá je také z pohledu zdraví a bezpečnosti obyvatel Jaroměře a dotčených obcí Čáslavky, Dolany a Svinišťany. Právě tyto obce jsou totiž zatíženy enormním provozem mezinárodní dopravy na původní silnici I/33. 

Nehledě na další obce Heřmanice, Běluň a Krabčice, včetně určitých částí Jaroměře, kde si řidiči našli nové alternativní cesty, jak se dostat z konce dálnice D11 na stávající silnici I/33. Snad se všichni shodneme, že se jedná o důležitý projekt a jeho dokončení musí být prioritou všech politiků bez ohledu na barvu politického dresu. Minulý týden jsem se proto na obchvat dotazovala přímo ministra dopravy Martina Kupky. Ten však na interpelace nepřišel a počkám si proto na jeho písemnou odpověď. 

Video:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/423372922748455

8.6.2022- 140. VÝROČÍ ZALOŽENÍ SBORU DOBROVOLNÝCH HASIČŮ

Přátelé, přeji Vám krásný den.  V naší obci Vrchoviny - Nové Město nad Metují jsme si o víkendu připomínali 140. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů. Bylo to krásné odpoledne s milými lidmi, občerstvením a hudbou. Slavnost začala uctěním památky u pomníku padlých u hasičské zbrojnice a průvodem s dechovou kapelou. Obdivuji práci dobrovolných hasičů a moc si jí vážím. Blahopřeji k výročí a přeji spoustu dalších úspěšných let.

06.06.2022- DĚSTNÍK PROTI DRAHOTĚ

Možná největším hitem Fialovy vlády posledních dnů je jeho tzv. "Deštník proti drahotě", který ale, jak řekla moje kolegyně Berenika Peštová, připomíná spíše DĚRAVÝ CEDNÍK... Podle premiéra Fialy deštník pomáhá lidem, bohužel však nikoho takového neznám. No, je fajn, že si aspoň o té zmiňované pomoci můžeme přečíst na chvalozpěvném webu vlády www.destnikprotidrahote.cz

Odkaz na video:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/434303065211608

30.05.2022- NEDOSTATEČNÁ KAPACITA ŠKOLEK

Nedostatečná kapacita školek není problémem, který by trápil pouze Hradec Králové. Situace je podobná napříč celým Českem, hlavně ve velkých městech. Navíc dnes ani přesně nevíme, kolik je v ČR ukrajinských dětí v předškolním a školním věku. Odhaduje se, že zatím školy navštěvuje pouze třetina z nich a velká část ani nepřišla k zápisu. Je tedy otázkou, co se bude dít v září, pro mnohé ředitele škol to asi bude překvapení. Rodiče se bojí o místa ve školkách, ale zřizovatelé uklidňují, že pro tříleté děti místa určitě budou, pro mladší to už bude možná problém. Každopádně vláda zatím s žádným plánem pro školství nepřišla. Každý kraj, každá obec si tak musí poradit po svém...  

https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/materske-skoly-skolka-zapis-deti-hradec-kralove.A220520_665581_hradec-zpravy_kvi?

27.05.2022- PROHLÍDKA SNĚMOVNY S ŽÁKY Z HORNÍHO MARŠOVA 

Jedna památeční z dnešní exkurze v Poslanecké sněmovně. Žáci základní školy z Horního Maršova byli vážně skvělí. Řeknu Vám, že tolik věcných dotazů a projeveného zájmu jsem hodně dlouho neslyšela. I proto mám podobné školní návštěvy moc ráda a tu dnešní jsem si užila. A jestli máte zájem vidět Poslaneckou sněmovnu tak trochu jinak, očima poslankyně, určitě se mi neváhejte ozvat na email a domluvíme se na termínu. Přeji Vám pěkný víkend.

26.5.2022-CHAOS,ZMATKY A VRCHOLNÝ AMATÉRISMUS

Chaos, zmatky a vrcholný amatérismus. Jinak už to prostě říct nelze. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka dokazuje, že absolutně neví, jak se ve své pozici ocitl. Nelze si totiž jinak vysvětlit "informační guláš" týkající se pětitisícového příspěvku pro rodiny s dětmi. Připomínám, že nejdříve oznámil, že na příspěvek dosáhnou rodiny s čistým příjmem do milionu korun ročně. Následně pak přišel s tím, že se spletl a jedná se o hrubý příjem.

Nyní se ukazuje, že ministerstvo pod jeho vedením není schopno připravit kvalitní legislativní návrh a postavila se proti němu nejen ostatní ministerstva, ale také Úřad vlády se zásadními připomínkami. Podle nich je návrh protiústavní a také i proti unijnímu právu. Vláda proto projednání návrhu odsunula na příští týden. 

Celá situace je paradoxní i ve světle toho, že právě ministr Jurečka patřil mezi hlasité kritiky bývalé vlády Andreje Babiše a vyčítal jí, že neumí připravit kvalitní legislativu a ani komunikovat s veřejností. Nevím tedy, zda je právě tohle ta slibovaná změna. A když už jsme u těch slibů současné vlády, tak si dovoluji připomenout, že nynější vláda a bývalá opozice ještě před volbami tvrdila, že nedopustí další nouzový stav, který je dle jejich slov prokázáním neschopnosti vlády řešit problémy...  25.5.2022- NÁVŠTĚVA MĚSTSKÉHO GYMNÁZIA A SOŠ ÚPICE 

Spousta lidí tvrdí, že mladí nemají zájem o politiku a všechno jim je jedno. Nesmysl. Po mé dnešní zkušenosti Vám mohu s klidnou duší říct, že je to přesně naopak. Během dnešní besedy jsem poznala spoustu skvělých studentů Městskégo gymnázia a SOŠ Úpice a byla jsem mile překvapena, jak moc se zajímají o politiku.

Bylo fajn si opět po letech stoupnout před žáky a popovídat si s nimi. A o čem že jsme to mluvili? Tak třeba o fungování Poslanecké sněmovny, krajského zastupitelstva a samozřejmě i o aktuálních problémech, se kterými se v současnosti potýkáme. Věřím, že se spoustou z nich se nevidíme naposledy. Koneckonců jedná se o studenty oboru veřejná správa a mají tak našlápnuto k zajímavé kariéře. Jste šikovní a držím Vám palce! 

Jako bývalá učitelka moc dobře vím, že učit není práce, ale poslání. Moc proto děkuji paní ředitelce Nývltové a panu učiteli Pannymu za milé přijetí a za to, s jakou chutí a nadšením svou práci vykonávají.

Podobná setkání mám velmi ráda. Pokud proto máte zájem například o zprostředkování osobní exkurze v Poslanecké sněmovně, určitě mi napište a společně se domluvíme na termínu.    

21.5.2022-VOLNÝ ČAS

Přátelé, přeji Vám hezkou sobotu. Sluníčko nám dnes svítí a venku je opravdu krásně. Zkratka ideální doba pro práci na zahrádce a trochu víkendového relaxu .Přiznám se, že nejsem žádná velká zahradnice, při téhle práci si ale vždy odpočinu a vyčistím si hlavu.  

Jak to máte Vy? 

20.5.2022- MATURITNÍ ZKOUŠKY

CERMAT tento týden oznámil výsledky maturitních testů za letošní rok. V porovnání s loňským rokem bohužel neúspěšnost mírně vzrostla. Nejedná se však o žádný dramatický skok. Zatímco letos u zkoušek neuspělo 13,7 procenta studentů, v loňském roce to bylo 11,2 procenta a před třemi roky dokonce 14,1 procenta. Oproti "předcovidovému" roku 2019 je tak letošní neúspěšnost stále nižší.

Jsem ráda, že se tak nenaplňují černé scénáře, které z důvodu distanční výuky předvídaly dramatický pokles úrovně znalostí studentů. Zároveň zde ale také není žádný důvod pro neodůvodněný optimismus. Znalosti našich dětí jsou dlouhodobě v mezinárodních srovnáních průměrné a rozhodně tak máme na čem pracovat. Kvalitní vzdělání je totiž základem pro lepší budoucnost nás a našich dětí. 

Jako každoročně v období maturit se otevírá otázka o její podobě. Diskutuje se dvojí forma maturitní zkoušky - pro žáky gymnázií a lyceí, která jim umožní hlásit se na vysoké školy a tzv. profesní maturita, více prakticky zaměřená, pro žáky středních odborných škol a učebních maturitních oborů. 

19.5.2022-NESOUHLASÍM S PRODLOŽENÍM NOUZOVÉHO STAVU

Přátelé, přeji Vám krásný den z Poslanecké sněmovny. Právě dnes probíhá další mimořádná schůze, na které se tentokrát věnujeme dalšímu prodloužení nouzového stavu v České republice. Osobně jsem rozhodnuta, že tuto žádost nepodpořím. Proč? Mrkněte se prosím na video.  

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/1165249290899668

18.5.2022- VSTUP FINSKA A ŠVÉDSKA DO NATO

Rozšíření NATO o dva nové členy - Finsko a Švédsko patří mezi hlavní témata současných dnů. Není se čemu divit. Po absolutně neospravedlnitelné agresi Ruska vůči Ukrajině se zásadně změnila bezpečnostní situace v Evropě. Závažnost tohoto kroku dokládá skutečnost, že oba severské státy se rozhodly porušit svoji dlouhodobou neutralitu a připojit se k nejsilnější vojenské alianci světa.

Aby se obě země staly právoplatnými členy, musí jejich vstup schválit všechny členské země. Zdá se, že v tomto ohledu bude největším problémem Turecko v čele s prezidentem Erdoganem. Ten se vyjádřil, že vstup Švédska a Finska jeho země nepodpoří, protože obě země jsou podle něj "penziony pro teroristické organizace". Reaguje tak na to, že zde působí Strana kurdských pracujících (PKK), která usiluje o vytvoření kurdského státu.

Přiznám se, že jsem zvědavá, jak se celá situace vyvine. Pokud však někomu současný vývoj vyhovuje, pak je to právě Rusko v čele s prezidentem Putinem. Nejednotnost NATO v této otázce totiž může způsobit pnutí uvnitř aliance, které se může přenést i do dalších oblastí. Jak to vidíte Vy? Jste pro rozšíření NATO o Finsko a Švédsko?  

Prosím, napište mi svůj názor.

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-valka-na-ukrajine/712700/hotovo-svedsko-a-finsko-pozadaly-o-vstup-do-nato-sef-aliance-zminil-zvyseni-bezpecnosti.html?fbclid=IwAR1_wt9058IhXEDU1PllCrVIktCVHwxikLGG8GoGDbhmQg0tUPWZcO_YWPI

16.5.2022- PODCENĚNÍ PŘÍCHODU UKRAJINSKÝCH UPRCHLÍKŮ

Tohle je opravdu neuvěřitelné. Všichni vidíme, že vláda Petra Fialy očividně podcenila příchod ukrajinských uprchlíků do Česka. Navíc jsme teď dospěli do situace, kdy pražský primátor za Piráty Zdeněk Hřib vyhrožuje "vlastní" vládě, ve které sedí jeho straničtí kolegové... 

Pokud prý vláda nezačne do úterý chystat rozdělení uprchlíků do krajů, Praha zavře asistenční centrum ve Vysočanech. Co bude pak? Čeká nás kolaps? To se již brzy dozvíme. Vládo, budíček! Je nejvyšší čas, abyste konečně začali pracovat. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-praha-dala-vlade-ultimatum-rozdelujte-uprchliky-do-kraju-jinak-koncime-202037?fbclid=IwAR1tqS49rRL13KuZ9SPJEZEMTEHYtMebcn8MSxK0xGDxb5GHX6XmGT51OLY

15.5.2022 -ZDRAŽOVÁNÍ JÍZDNÉHO

Fialova drahota v praxi. Kdy už vláda konečně pochopí, že lidem zdražují životní náklady raketovým tempem a je nutné se tímto problémem začít okamžitě zabývat? Vládě Petra Fialy to je všechno jedno. Absolutně! Připomínám, že na tento týden jsme svolali mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, na které jsme se chtěli těmto problémům věnovat. Vládní většina se ovšem s námi odmítla bavit a program schůze arogantně smetla ze stolu. Tohle je ta slibovaná změna? 

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3488934-za-jizdenky-si-lide-priplati-zdrazeni-podle-reditele-ceskych-drah-melo-byt-do-dvaceti?fbclid=IwAR1OzE6jbam7tRmbhdUbw0AhHjagH4XMf3Zm3vXTpce5KtZV57MWFK1b6K4

11.5.2022- CENY BENZÍNU, NAFTY A ENERGIÍ

Vlastně ani nevím, kde mám začít. Na Česko se valí jedna pohroma za druhou. Pětina obyvatel je na hranici příjmové chudoby, energie nebyly nikdy dražší a to nemluvím o cenách potravin, benzínu nebo nafty. Zkrátka na Česko se skutečně žene lavina problémů a vláda Petra Fialy přitom absolutně nic nedělá pro jejich řešení. Stále dokola posloucháme tu stejnou písničku, buď za to může Babiš nebo samé alibistické výmluvy. Je přitom zajímavé, že všechny vlády v okolních státech si s těmito problémy dokázaly poradit.

Je skvělé, že vláda odpustila podnikatelům platbu silniční daně a od června snížila o 1,5 koruny DPH na benzín a naftu, to ale vůbec nic neřeší. Ilustračně mohu zmínit třeba pekaře, kteří v pecích protopí desítky tisíc měsíčně, do toho zdražuje mouka až o 100 %, nafta a benzín stojí kolem 45 korun za litr... Vláda Petra Fialy jim ovšem pomůže tím, že jim odpustí pár tisíc korun na daních. 

Bohužel pokud se současný vládní přístup k podnikatelům okamžitě nezmění, pak budeme svědky vlny krachů firem. Spousta lidí pak samozřejmě skončí na úřadech práce a konečný účet bude mnohem vyšší, než kdyby vláda konala rovnou... 

Tohle není skutečná pomoc, tohle je výsměch všem podnikatelům. Kromě toho vládě všechno trvá moc dlouho. V tomto ohledu musí být mnohem akčnější a rychlejší. Kdo rychle dává, dvakrát dává... Vláda má na stole naše návrhy na řešení současné krize. Pokud by je přijala, okamžitě by pomohla všem našim obyvatelům. Bohužel ji v tom brání hrdost a pýcha. Je smutné, že ani za současných okolností vláda nepřestává politikařit a raději hodí vlastní občany přes palubu...  

5.5.2022 -MIMOŘÁDNÁ SCHŮZE SNĚMOVNY

Nic neříkající floskule a stále se opakující mantry zaklínající předchozí vládu. To je dosavadní vládní pomoc v kostce. Nevím, proč premiér Fiala na rovinu neřekne, že lidem ve skutečnosti pomáhat nechce. Proč jim jednoduše nenapíše, že mu jsou ukradení a ať mu dají pokoj. Bylo by to mnohem lepší než jeho dosavadní chození kolem horké kaše a vysílání signálů. Lidé by pak alespoň věděli, na čem jsou a koho si zvolili.

Současná vláda hází lidem pod nohy jeden klacek za druhým. Absolutně neřeší astronomické ceny energií, rostoucí ceny potravin a z vysoka kašle na všechny řidiče. A právě toto jsou důvody, kvůli kterým jsme na svolali dnešní mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Vláda se musí okamžitě probudit a konečně začít pracovat pro občany této země. 

Člověk se pak vlastně ani nemůže divit, když předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová v televizi říká, že vláda tu není od toho, aby se starala o občany nebo to, že se všichni budeme muset uskromnit. No, s jejím téměř čtvrtmilionovým platem se jí to jistě dobře říká. 

Vládní slepenec před volbami sliboval změnu a tu mu skutečně v tomto ohledu nelze upřít. Ten kontrast oproti předchozí vládě bije do očí. A to už nemluvím o tom, kolik skandálů jsme tu měli tu měli z řad vládního hnutí STAN. Ostuda! 

Nám v hnutí ANO současná situace vadí a chceme ji okamžitě řešit. Vláda má na stole naše návrhy na řešení krize. Nemusí vůbec nic dělat. Nemusí nic vymýšlet, nemusí pracovat, nemusí se setkávat s odborníky... Nic! Stačí ji jenom naše návrhy vzít a schválit je ve sněmovně. Okamžitě by tak pomohla všem našim obyvatelům. Musí se jí ale chtít, a to současné vládě se nechce! Už brzy se tak díky tomu dost možná pozná bohatý člověk tak, že platí složenky včas a jezdí autem. Kam jsme to dospěli? 

Jako poslankyně jednoznačně podporuji, aby se vláda okamžitě začala zabývat cenami energií nebo pohonných hmot. Může je zastropovat, osvobodit od DPH nebo třeba snížit spotřební daň. Způsobů je spousta. Hlavně je už ale potřeba začít skutečně něco dělat nebo brzy vláda Petra Fialy přivede miliony lidí do chudoby a ekonomiku do recese... A s tím má ODSka bohaté zkušenosti. 

Koneckonců všichni si ještě pamatujeme vládu Mirka Topolánka a jeho ministra financí Kalouska, kteří svoji "odborností" přivedli zemi do hluboké recese, ze které jsme se pak ještě mnoho let těžce vzpamatovávali.    


4.5.2022- ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB 

 Poslanecké sněmovně se budeme věnovat i elektronické evidenci tržeb. Jsou lidé, kteří naše hnutí kvůli tomu nesnáší, protože museli začít poctivě odvádět daně. Bohužel za minulých vlád nekalé podnikatelské prostředí vzkvétalo a nebývale se mu dařilo. Tehdejší politiky, ať už pravicové či levicové, vůbec netrápilo, že poctiví podnikatelé musí bojovat s nekalou konkurencí a nechávalo je naprosto klidnými. Zavedením EET se tento stav zásadně změnil a velmi rychle a efektivně se narovnalo podnikatelské prostředí. Už žádné výplaty kuchařům nebo servírkám na ruku a další různé "malé domů", ale jednoduchý a transparentní systém pro všechny.

Věděli jste, že EET nám všem za dobu svého fungování přineslo již téměř 60 miliard korun navíc? Myslím, že skvělou práci v tomto ohledu odvedla dnes již bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Díky EET máme ve státním rozpočtu každoročně až o 13 miliard víc, a to jenom z prvních dvou vln. V případě zavedení třetí a čtvrté vlny EET by dle odhadů Ministerstva financí došlo k inkasu dodatečných 7,7 miliardy, tedy celkem téměř 21 miliard každý rok.

Vláda Petra Fialy ve vládním prohlášení deklaruje jako jednu z priorit digitalizaci procesů státu. EET je přitom jedním z nejvýznamnějších digitálních projektů vůbec. Nerozumím tedy tomu, proč vláda usiluje o zrušení EET, které přináší desítky miliard korun navíc a vytváří férové podmínky. Platit daně je z mého pohledu normální a správné, bohužel pětikoalice si to ovšem nemyslí a podporuje takový systém, který bude umožňovat podvody. Jak to vidíte Vy?

29.4.2022- Reforma školství

Tahle zpráva by neměla uniknout žádnému rodiči, který má doma školáka. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) totiž připravuje zásadní reformu, kterou naše školství dlouho nepamatuje. O co konkrétně se jedná a co nás čeká? 

Je až neuvěřitelné, jak rychle se svět kolem nás mění. Myslím, že všichni se shodneme, že naše školství potřebuje reformu, která bude reagovat právě na aktuální potřeby a výzvy. Možná víte, že základním stavebním kamenem našeho školství jsou tzv. rámcové vzdělávaní programy (RVP), od kterých se odvíjí vše důležité. Od jejich vzniku ovšem již uplynulo mnoho let a je proto nutné je "aktualizovat".

Nový způsob vzdělání by měl lépe připravit naše děti na život a práci ve 21. století. Netvrdím, že je nutné vše měnit. Některé věci by měly zůstat stejné, některé si však zaslouží větší podporu a naopak, některé lze upozadit. Jsem přesvědčena, že bychom měli v dětech více podporovat zvídavost, probouzet kreativitu, učit se způsobům, jak řešit problémy nebo naučit se přijmout zodpovědnost za vlastní výsledky. 

MŠMT k navrhované revizi RVP pro základní školy obdrželo přibližně 500 připomínek. Přišly od jednotlivých učitelů i od odborných školských asociací. Jsem ráda, že i veřejnost má možnost se zapojit a vyjádřit svůj názor na revizi RVP. Většina došlých podnětů se nejčastěji týká návrhu na zrušení povinného druhého cizího jazyka na ZŠ, redukce učiva a dále jeho rozdělení na učivo základní jádrové a učivo rozšiřující a nadstavbové. 

Menší objem učiva nutně neznamená, že se děti budou učit méně. Díky uvolněné "kapacitě" budou učitelé mít více času na procvičení učiva a k jeho hlubšímu vysvětlení v širších souvislostech. Jádrové učivo bude považováno za absolutní minimum pro každého žáka, rozšiřující učivo bude určeno pro rozvoj žáků nadaných. 

Pokud nechceme, aby revize zůstala "pouze a jen na papíře", pak MŠMT musí všechny návrhy velmi dobře zdůvodnit a obhájit je před učiteli a odbornou veřejností. Jenom tak dosáhneme toho, že je učitelé přijmou za své a ztotožní se s nimi. Mohu Vás ujistit, že průběh revize budu velmi důsledně sledovat a o všem důležitém Vás budu informovat. Sledujte proto mé sociální sítě nebo web, aby Vám nic důležitého neuniklo.  

28.4.2022-INTERPELACE  MINISTRA ŠKOLSTVÍ

Já osobně mám jasno. Zastávám stejný názor jako kolegové z odborných asociací. Zrušit povinnou výuku druhého cizího jazyka na základních školách je prostě krokem zpátky Jazyková výbava je dnes naprosto zásadní. Bez znalosti cizích jazyků zůstaneme navždy pouhou montovnou Evropy A samozřejmě není to všechno. Jestli máte chvilku, mrkněte na moji dnešní interpelaci ministra školství Petra Gazdíka, ve které ho upozorňuji na všechna negativa. Budu moc ráda, když mi do komentářů napíšete svůj názor na tento krok .

Odkaz na video: 

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/1143755353071383

22.4.2022- POVINNÁ VÝUKA CIZÍCH JAZYKŮ

Krok vpřed, nebo zpátky? Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy provádí revizi rámcových vzdělávacích programů, podle které by na základních školách probíhala povinná výuka pouze jednoho cizího jazyka namísto dosavadních dvou. Ministerstvo spolu s rodiči argumentují tím, že dva cizí jazyky děti zbytečně stresují a nenaučí se pořádně ani jeden. Přitom cílem druhého cizího jazyka je získat pouze jeho základy, na které pak může člověk třeba až v dospělosti znovu stavět.

Já osobně se přikláním na stranu odborné veřejnosti - sdružení metodiků a vyučujících cizích jazyků. Pokud zůstane povinný jen jeden cizí jazyk, bude to angličtina a nikdo se nebude učit německy či francouzsky? Tito učitelé jazyků budou propuštěni? Zrušit výuku druhého jazyka je krokem zpátky, byť chápu některé důvody, které k tomu vedou. Jdeme tímto krokem i proti trendu EU, kterým je vícejazyčnost. Pokud naše ekonomika nechce zůstat pouhou montovnou Evropy, pak se jednoduše bez jazykově vzdělaných obyvatel neobejdeme. Jazyková vybavenost je dnes ve světě naprostým standardem, bez kterého se na pracovním trhu nikdo z nás neobejde. Většina zahraničních firem, které na našem trhu působí, požadují znalost dvou cizích jazyků. Kromě toho výuka druhého jazyka žáky také kulturně obohacuje, rozšiřuje jim obzory a působí také jako prevence xenofobie.

Na facebook mi můžete napsat Váš názor, který si ráda přečtu. 

 https://www.facebook.com/berkovcovajana/photos/a.101487725708629/149812437542824/

12.4.2022-VLÁDA NABÍRÁ 300 NOVÝCH ÚŘEDNÍKŮ

Život je občas plný paradoxů. Možná si ještě vzpomenete, jak tehdejší opozice a nynější vláda ostře kritizovala naši bývalou vládu za počty státních zaměstnanců. Je pravdou, že čísla se skutečně zvýšila. Ještě aby ne, když jsme nabírali chybějící učitele, policisty nebo vojáky. Navzdory jejich potřebnosti jsme však byli kritizováni...

Z tohoto pohledu je skutečně úsměvné, že ministr vnitra Vít Rakušan se rozhodl nabrat až 300 nových úředníků, kteří se budou věnovat migrační agendě spojenou s příchodem ukrajinských uprchlíků. Stát za jejich služby jenom do konce tohoto roku zaplatí přibližně 144 milionů korun. 

Chápu, že se nacházíme ve složité situaci a netvrdím, že není potřeba počet úředníků navýšit. Přesto je zajímavé sledovat tento "dvojí metr". Ve výjimečné situaci jsme totiž byli poslední dva roky, kdy svět zasáhla globální pandemie a přesto zástupci pětikoalice na tuto skutečnost nebrali zřetel.   

7.4.2022- KAUZA STANISLAVA POLČÁKA

Není to tak dávnou, co mediálním prostředím proběhla zpráva o osmi milionové provizi europoslance za STAN Stanislava Polčáka za jeho právní pomoc obcím zasažených výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Je to neuvěřitelná drzost. Z mého pohledu se jedná o jasné zneužití veřejné funkce, kdy europoslanec Polčák loboval za odškodnění obcí, ze kterého si později nárokoval tuto astronomickou provizi. Veřejnost má proto jednoznačně právo vědět, jak to celé ve skutečnosti bylo. 

Dnes jsme se však od místopředsedkyně sněmovny Věry Kovářové  dozvěděli, že se o žádnou kauzu nejedná a pouze mrháme časem a prostředky daňových poplatníků. Taková arogance. Chápu, že STAN se snaží celou kauzu zamést pod koberec, ale nechápu slova paní místopředsedkyně o mrhání prostředky. Vždyť to byl právě její kolega, který si chtěl přilepšit o osm milionů korun z kapes daňových poplatníků...

Co mě ovšem ze všeho nejvíc překvapilo a zarazilo, je skutečnost, že vládní většina dnes za svolání této mimořádné schůze "za trest" zrušila odpolední interpelace ministrů, které jsou garantovány ústavou. Vláda Petra Fialy předvádí aroganci v přímém přenosu a odepřela poslancům jejich právo ptát se ministrů a řešit aktuální problémy. Ukazuje se, že ministři i premiér se ústních interpelací skutečně bojí a myslím, že pro to mají celou řadu dobrých důvodů... 

odkaz:

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/rozhovor-s-polcakem/r~e1f57574b42811ec9ba00cc47ab5f122/?fbclid=IwAR374NMnEuCvvhH44hFK_JpqJKXRqR2wlN2sTnN6edTRiCv4-HZRIVQAFc4

30.3.2022- ŠKOLÁM CHYBÍ FINANČNÍ PODPORA PRO INTEGRACI UKRAJINSKÝCH ŽÁKŮ

Včera jsme Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky projednávali odůvodněnost a prodloužení nouzového stavu. I po měsíci chybí jasný migrační plán, kterým bude vláda řešit vše, co souvisí s příchodem 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, a hlavně strategie do budoucna, jak budeme postupovat, když uprchlíků přijde ještě mnohem více. 

Já osobně jsem mluvila o nutnosti strategie v oblasti školství a vzdělávání, kde chybí finanční i lidské zdroje a o dlouhodobém plánu integrace cizinců do českých škol. Chybí nám nástroje k podpoře ukrajinských dětí, které jsou ve věku přechodu ze základního na střední stupeň vzdělávání. Chybí intenzivní jazyková podpora, která by jim umožnila rychlé začlenění do výuky. Hrozí, že kvůli absenci systémové jazykové přípravy promarníme vzdělávací potenciál mladých ukrajinských lidí.

Bariérou pro tyto žáky mohou být přijímací zkoušky na střední školy a neměli bychom ani zapomínat na ty, kteří na Ukrajině nestihli dokončit své středoškolské vzdělání, jak oni zvládnou maturitní a závěrečné zkoušky bez dostatečné znalosti češtiny. Tato skupina mladých lidí je ohroženější než ty mladší, na které je myšleno v první řadě. Potřebují intenzivní výuku češtiny. Na středních školách je pro žáky, kteří nemají češtinu jako mateřský jazyk, v tomto ohledu často nulová podpora. Střední školy hledají financování výuky češtiny jen obtížně. Stejně jako učitele, kteří by češtinu jako druhý jazyk vyučovali. 

Vedle intenzivní jazykové podpory bude třeba ve školách zapojit i další podpůrné pedagogické a nepedagogické pracovníky. Školy potřebují učitele češtiny jako druhého jazyka, adaptační a integrační koordinátory, cizojazyčné asistenty pedagoga, sociální pedagogy, psychology. Kde na ně vezmou peníze? A když vyřešíme finanční zdroje, co zdroje lidské? Lidí na tyto pozice byl nedostatek už dříve, natož nyní. Je třeba vyčlenit na daná opatření finanční prostředky, které nebudou závislé na nestabilních a krátkodobých zdrojích, jako jsou operační programy financované z evropských zdrojů. 

Na vytvoření systému, který naučí i ukrajinské žáky chystající se na střední školu česky, je třeba vyčlenit stovky milionů korun. Protože náklady za nepovedenou integraci mohou být mnohonásobně vyšší. A intenzivní kurzy češtiny je potřeba připravit i pro jejich rodiče, aby se mohli úspěšně zapojit do pracovního procesu. Navíc tolik žádané zdravotnické a učitelské profese vyžadují dle zákona k uznání kvalifikace i jazykovou zkoušku z češtiny. Žáci z Ukrajiny budou potřebovat adekvátní podporu, aby se zvládli úspěšně začlenit do vzdělávání a na jejich budoucí vzdělávací a pracovní dráhu to bude mít zásadní vliv. Data totiž ukazují, že třetina cizinců ve věku 17 let je mimo vzdělávací systém, což je násobně více než u vrstevníků z České republiky. 

Ministr školství již dříve uvedl, že pro integraci uprchlíků bude zapotřebí jen do konce roku asi 17 miliard korun. Ta suma podle něj vychází ze současných průměrných nákladů na jednoho žáka a za předpokladu, že by do českých škol nastoupilo 120 tisíc uprchlíků. Podle posledních odhadů je v Česku asi 300 tisíc běženců. Z toho asi polovina jsou děti. Odhad počítá s integrací 43 tisíc dětí do šesti let, 81 tisíc žáků na základních školách a 24 tisíc žáků středních škol. To je tedy téměř 150 tisíc dětí a žáků. A jak řekl ministr školství, do konce srpna potřebujeme částku kolem 5 miliard korun, to jde podle něj o peníze na adaptační kurzy, asistenty pedagogů a další pracovníky nebo výuku češtiny pro cizince. Pro financování adaptačních skupin chce ministerstvo využít zjednodušených žádostí o dotace, takzvaných šablon. Ty peníze ale nebudou hned. A zatím si dle informace z krajů na financování adaptačních skupin školská zařízení shánějí sponzorské dary. To tedy není příliš systémové, ani dlouhodobě udržitelné. 

Česko je schopno dle odhadů kapacitně do škol pojmout zhruba 100 tisíc ukrajinských dětí. Tato čísla se již však naplňují, ne-li překračují. A jak už jsem řekla, náklady na zhruba těchto 100 tisíc dětí začleněných do školského systému jsou spočítány v tomto roce zhruba na 17 miliard korun. V letošním roce rezort školství hospodaří s 250 miliardami ze státního rozpočtu. Zatím není jasné, odkud dodatečné finance případně načerpá. Nový zákon lex Ukrajina školám umožňuje, aby tabulkově navýšily své kapacity. A teď je podle ministra školství řada na ředitelích a zřizovatelích, aby byli kreativní a převedli tabulková čísla do praxe.

Z odborných učeben se stávají kmenové třídy, školy zatím na strop svých kapacit nenaráží, ale to může klidně nastat během příštích týdnů. Zřizovatelé škol čekají na řešení otázek financování, protože začleňování ukrajinských žáků souvisí s určitými mzdovými a provozními náklady. A kraje zatím nedostaly ani korunu navíc. Školy mají snahu v maximální míře pomoci, avšak nemohou dělat neomezené kroky vedoucí ke snížení kvality stávající výuky. Je nutné vytvořit strategii, jakým způsobem se bude situace ve školství dále řešit, ať už ve variantě dlouhodobé nebo dočasné. Jinak budou školy stále improvizovat, řešit situaci intuitivně a spontánně a jejich obdivuhodný entuziasmus bude postupně ochabovat. A o kvalitě výuky v přeplněných třídách ani nemluvě.  

Video z projevu :

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/301013698812787

29.3.2022 - NOUZOVÝ STAV

Vládní koalice předvádí pokrytecký přístup v přímém přenosu, když žádá o prodloužení nouzového stavu o dalších 60 dnů. Přiznám se, že vůbec nerozumím důvodům, proč chce vláda vyhlašovat nouzový stav. Chápu, že příchod ukrajinských uprchlíků je mimořádnou situací. Pro prodloužení nouzového stavu ale není žádný důvod, vždyť k řešení současné situace může vláda Petra Fialy využít stávajících zákonných opatřeních.

Rozhodně nechápeme, proč vláda žádá o jakýsi bianco šek na nouzový stav, který má podle návrhu trvat další dva měsíce. Neuvěřitelná drzost vůči všem občanům. Pokud si vláda neumí poradit v rámci dostupných nástrojů, pak tedy prodlužme nouzový stav maximálně o 30 dnů a za měsíc si znovu vyhodnoťme aktuální situaci. 

Celé dnešní "divadlo" je o to úsměvnější, když si vzpomeneme na situaci před pár měsíci. Ty stejné strany, které o nouzový stav dnes žádají, doslova házely vládě Andreje Babiše klacky pod nohy v boji s covidem a nouzový stav tehdy za každou cenu odmítaly. Situace přitom byla mnohem horší...  

25.3.2022 - VLÁDA PODCENILA UPRCHLICKOU KRIZI A NEMÁ ŽÁDNÝ PLÁN

Řekněme si to narovinu. Bez jasného plánu a strategie zkrátka nemůžeme příchod uprchlíků z Ukrajiny zvládnout. Vláda očividně spoléhá pouze na pomoc dobrovolníků. Vůbec nechci pomýšlet na to, jak by bez nich současná situace v Česku vypadala. 

Možná jste v televizi nebo v novinách postřehli, že ministr sociálních věcí Marian Jurečka chce finančně přispět každému, kdo ubytuje ukrajinské uprchlíky u sebe doma. Jak upozorňuje Daniel Hůle z Člověk v tísni, v ubytování uprchlíků existují dvě možné situace. A vláda přišla s nejhorším možným řešením, které neřeší ani jednu z nich. 

První je, že rodina uvolní jeden dětský pokoj, kde poskytne ubytování několika uprchlíkům. V tom případě je devět nebo dvanáct tisíc korun podpory absurdně moc. Stačil by příspěvek tisíc korun na jednu ubytovanou osobu na kompenzaci energií, vyšší spotřebu vody a tak dále. 

Ve druhém případě existují řádově desetitisíce bytů, které vlastní lidé z nižší střední třídy nebo střední třídy a byli by ochotni je poskytnout, pokud by za to dostali rozumnou, byť podtržní kompenzaci. V tomto případě je dvanáct tisíc zase zoufale málo. Musíme si uvědomit, že tato částka obsahuje i veškeré náklady na energie, které dnes v běžné domácnosti tvoří až čtyři a půl tisíce měsíčně. 

Naše minulá vláda, byla často masírovaná za to, že údajně neměla dostatečný plán na řešení covidu. Tato situace je ale ještě vážnější a plán nevidíme ani okrajově. Tak nám prosím představte za jednotlivé oblasti - zaměstnávání, bydlení, vzdělávání, zdravotní péče - jak se bude u uprchlíků řešit. Je to vládní odpovědnost a my rozumné kroky rádi podpoříme.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cesko-vlada-clovek-v-tisni-uprchlici-ukrajina-prispevek-ministerstvo-prace_2203231106_ind?fbclid=IwAR0SN6IlwR4ElTHsTVuXDEEwwzJnTTFEdyeN6ZI1CczatEMQ3CgrorGjxVY   

15.3.2022-OBCHVAT NÁCHODA

Jak se říká, každá mince má dvě strany.  Každý řidič má radost, když se otevře nová silnice nebo úsek dálnice. Teď ale ruku na srdce, kdo z nás bych chtěl, aby mu jedna taková vedla za domem? Vsadím se, že nikdo. A právě tohle je velmi zjednodušeně problém obchvatu Náchoda. 

Jeho obyvatele trápí nadměrná doprava ve městě, která se negativně podepisuje na životě ve městě. Kvůli hustému provozu je například problém přejít silnici, kvůli těžkým kamionům lidem praskají domy a také se vše samozřejmě negativně odráží na kvalitě vzduchu.  Spousta z nich proto volá po urychleném začátku výstavby potřebného obchvatu, který jim od těchto problémů výrazně pomůže. 

Zároveň tu jsou ale také lidé, jejichž domy a pozemky "stojí v cestě" budoucímu obchvatu. Nejedná se přitom o žádné spekulanty, kterým jde o zisk, nebo kteří by chtěli zbytečně bránit samotné stavbě. Jde jim o rozumný kompromis. Spousta z nich má totiž k nemovitostem vztah trvající často i několik generací. Jde jim o férové podmínky výkupu jejich pozemků. A také řeší otázku, zda jednou dokončená dálnice D11 nepomůže odvést většinu tranzitní dopravy a Náchodu se uleví stejně jako se nyní ulevilo díky D11 Jaroměři.  

Přesvědčila jsem se, že Ředitelství silnic a dálnic se snaží dělat maximum pro to, aby se s vlastníky dohodl. Na podnět náchodského zastupitele Jiřího Prokopa a skupiny občanů jsem zprostředkovala jednání s ředitelem ŘSD Hradec Králové Markem Novotným, se kterým jsme se dnes společně s majiteli dotčených pozemků sešli v mé náchodské kanceláři.

Panu řediteli Novotnému a jeho kolegům děkuji za vstřícnost a ochotu na dnešním jednání. Velmi si cením konstruktivního přístupu všech zúčastněných, byť se chvílemi neobešlo bez emocí. Věřím, že jsme na dobré cestě k dosažení společného kompromisu . 

11.3.2022-KŘEST KNIHY

Před pár dny jsem se zúčastnila velmi zajímavé akce - křestu knihy Společně po svých, která má sloužit jako průvodce pro všechny, kteří ovlivňují životy dospívajících a mladých dospělých, vyrůstajících v pobytových zařízeních. Publikace vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Krok domů s odborníky a rovněž s mladými dospělými, kteří významně přispěli svými postřehy a nelehkými zkušenostmi, které provázely jejich odchody z dětských domovů a osamostatňování se .

Přemýšleli jste už někdy nad tím, jak to mají tito mladí lidé těžké? Nemají vzory z rodiny, nevědí jak si najít bydlení a práci, jak navazovat dlouhodobé vztahy a jak řešit finance ... nemají za sebou podporu a zázemí rodiny, tak samozřejmé pro většinu ostatních lidí.

Přiblížím Vám pár zajímavých čísel: 

8 000 - počet dětí v ČR v ústavní výchově 

 300 - se jich ročně chystá opustit dětský domov  

180 - tolik je dětí z dětského domova, které neví, jak si poradit s vlastním životem a začleněním do společnosti, když domov opouští.    

Velký díky  patří všem, kterým osud těchto mladých lidí není lhostejný a chtějí pomáhat.

Publikace je distribuována do krajů, obcí, pobytových zařízení a neziskových organizací, mimo to je i volně dostupná ke stažení zde: https://www.krokdomu.cz/media/krokdomu/ooh_pruvodce_jak_nezabloudit_22002_@.pdf?fbclid=IwAR3AczaRUQ_sl2Np5y6_4iGn7UNZ-1CCYpoPgFDh8WzwYa1sOaNJZ9k2jTw


10.3.2022- CENA POHONNÝCH HMOT

Zrovna jsem byla natankovat a nemohu to říct jinak, než že tohle je HRŮZA! Kdo z Vás má auto, určitě ví, o čem mluvím. No jasně! Ceny benzínu a nafty atakují astronomických 50  KORUN ZA LITR! Ne, tohle opravdu není vtip a není to také normální, jak se nám snaží tvrdit bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek. Podle něho jsou dokonce takovéto ceny naprosto normální .

Vláda tohle musí okamžitě začít řešit, jinak si zaděláváme na opravdu velký problém. Nedávno dokonce rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky. Jako řidičku mě zajímá, o kolik benzín a nafta díky tomu zlevní u čerpacích stanic. Teď se držte. Zrušení přimíchávání biosložek přinese úsporu zhruba JEDNU KORUNU na litru. Ano, tohle tedy skutečně "zásadně" mění situaci...

Navíc objem biosložky budeme nahrazovat zase ropou, která každým dnem zdražuje. A to už vůbec nemluvím o tom, že opět budeme zvyšovat závislosti na Rusku. To přeci nedává smysl. Tohle přeci nedává smysl... A navíc zrušením biosložky jdeme přímo proti evropské směrnici.  

8.3.2022-PŘÍCHOD UKRAJINSKÝCH ŽÁKŮ

Není to tak dávno, co jsem tady na Facebooku psala o nutnosti příprav našeho školství na příchod ukrajinských dětí. Nikdo z nás přesně neví, jak dlouho bude válka trvat a kdy se Ukrajinci budou moci bezpečně vrátit do svých domovů. Musím říct, že ve světle této skutečnosti jsem opravdu mile překvapena nebývalou vlnou solidarity nás všech.

Ukrajina potřebuje naši pomoc a lidé prchající před válkou dočasný domov. Musíme proto zajistit, aby se ukrajinské děti mohly vzdělávat v našich školách. Myslím, že se jedná o oboustranně výhodnou situaci. Ukrajinské děti alespoň na chvíli přijdou na jiné myšlenky a čeští školáci získají cenné zkušenosti s cizojazyčnými vrstevníky. Jsem ráda, že jsou učitelé na práci s dětmi s odlišným mateřským jazykem připraveni metodicky už z dřívějška, kdy však školy zatím řešily jen jednotky takových žáků. 

V některých školách byl nyní zahájen projekt Ukrajinské jednotřídky, který připravilo ukrajinské velvyslanectví spolu s Nadačním fondem Děti Ukrajiny. Současnou situaci, kdy děti učí ukrajinsky mluvící učitelé, vnímám pouze jako dočasné řešení, i když pro děti velmi uklidňující. Pokud zde budou chtít některé ukrajinské rodiny s dětmi zůstat a usadit se, pak je jejich výuka v češtině nevyhnutelná. Věřím však, že většina se bude chtít vrátit domů, musíme však doufat, že budou mít kam...    

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/v-cesku-zacaly-fungovat-prvni-ukrajinske-tridy-pro-deti-uprchliku-40389482?fbclid=IwAR2lXOKwmZWIfCLFUOdzrX3bz_6QBI3hYOM-RbRgsxdgxjCCJqUZL8D_Pa4

6.3.2022- PŘÍLIV UPRCHLÍKŮ Z UKRAJINY

Podle vlády může do Česka přijít až půl milionu uprchlíků z Ukrajiny. Pro naši zemi to bude bezesporu ohromná výzva. Jedná se o situaci, se kterou musíme počítat. Tento týden jsem se proto ptala ministra školství Petr Gazdík na to, jak je naše školství připraveno na příchod ukrajinských dětí. Jestli máte chvilku, mrkněte se na video. 

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/324781252953738

4.3.2022-JE ČESKÉ ŠKOLSTVÍ PŘIPRAVENO NA PŘÍCHOD UKRAJINSKÝCH DĚTÍ?

Podle odhadů může do naší země přijít až půl milionu lidí z Ukrajiny. V této chvíli jsou v Česku zatím přibližně stovky ukrajinských dětí, které kvůli válce opustily svou zemi. Počty se ale budou rychle zvyšovat. Před českým školstvím tak stojí opravdu velká výzva - připravit se na příval ukrajinských dětí. Věřím, že to školy zvládnou co nejlépe, i když to pro ně bude obrovská zátěž. V této souvislosti MŠMT vytvořilo metodiku pro začleňování a přijetí ukrajinských dětí do mateřských, základních a středních odborných škol. Jaká jsou nyní pravidla, aby děti do škol vůbec mohly nastoupit? Jsou na to školy připravené a jak pomoci cizojazyčným dětem v adaptaci na našich školách?

V této chvíli dostávají ukrajinští uprchlíci v případě, že budou chtít v Česku zůstat déle jak 90 dní tzv. "vízum za účelem strpění", které slouží místo povolení k pobytu. Celý proces je tak zjednodušen a v momentě získání víza má osoba již přístup k systému veřejného zdravotního pojištění se zdravotní péči v plném rozsahu Registraci a další informace můžete nalézt na -> https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx?fbclid=IwAR1rMrc1iQXV7IgYriKSvjCpsq_b_-TaxqHigONd46UJHQMB-tkzQJwKIi0

Dalším důležitým krokem je také adaptace uprchlických dětí v našich školách Většina z nich se česky nedomluví Musíme jim proto tento obrovský skok nějak usnadnit. Vzniká projekt tzv. ukrajinských jednotřídek, do kterého se můžou registrovat jak žáci, tak ukrajinští učitelé, odkaz k registraci naleznete na webu ->https://www.detiukrajiny.cz/?fbclid=IwAR1hCLZsUZ9xdMNqD-RVBjW5MJo4YloXs0DtnR7PvHs1qIT6FJvxO1niGQQ První 3 takové třídy se otevřou již v pondělí a to v Praze a Brně a další se plánují otevírat především v krajských a velkých městech, kde se očekává největší nárůst dětí.  

Dále mám informace, že prozatím se školy snaží žáky umisťovat do tříd, kde jsou i další ukrajinské děti, aby jazyková bariéra nebyla takový problém. To stačí nyní, ale později se budou řešit desetitisíce dětí a bude muset dojít i k navýšení počtu tříd, případně jejich kapacit, což není úplně jednoduchý proces. Školy mohou využít pomoci tzv. adaptačních koordinátorů, kteří budou po určitou dobu žákům ve školách k dispozici a budou jim pomáhat se začleněním a překonáním kulturních a dalších bariér.  

3.3.2022- POMOC UKRAJINĚ A UPRCHLÍKŮM Z UKRAJINY 

Jsem pyšná na český národ! Je opravdu neuvěřitelné, jak v těžkých chvílích všichni táhneme za jeden provaz. Znovu jsme se semkli a pomáháme všemi možnými způsoby Ukrajině. V různých sbírkách jsme společně vybrali už téměř MILIARDU KORUN a tím to nekončí. Spousta z nás se zapojila i do materiálních sbírek, nabídla ubytování, tlumočnické služby, dopravu a mnoho dalšího...

V našem Královéhradeckém kraji se lidé také zapojují do různých sbírek. U nás v Novém Městě nad Metují sbírku organizují místní hasiči a bylo pro mě samozřejmostí přispět nákladem hygienických potřeb. Není skoro nikdo, kdo by nepodal pomocnou ruku. Je to právě lidská solidarita, které z lidí dělá lidi. A jsem ráda, že i naše Hnutí ANO se zapojilo. Na Ukrajinu jsme vyslali dva plné kamiony s humanitární pomocí. Skoro se tomu nechce věřit, ale i my, politici, táhneme v těchto těžkých časech za jeden provaz napříč politickým spektrem. Všichni se snažíme dělat, co můžeme a pomáhat přicházejícím obyvatelům z válkou zasažené Ukrajiny. 

Věděli jste, že všem lidem s ukrajinskou sim kartou, kteří si zapnou v Česku telefon, okamžitě přijde smska se všemi potřebnými kontakty v češtině i ukrajinštině? Kromě toho po celé republice vznikají krajská asistenční centra. Ta ukrajinské uprchlíky provedou registrací až po lékařské prohlídky s následným nasměrováním na pracovní trh na základě zjednodušeného pracovního povolení.   

1.3.2022- VÁLKA NA UKRAJINĚ

Válka nejde popsat. Tragédie, neštěstí a bezmoc jsou jen slabým odvarem toho, co se dnes děje na Ukrajině. Ruská federace se zde dopouští válečných zločinů a neštítí se útočit na civilní objekty, jako jsou například sídliště, ale také nemocnice nebo školy. Válku odsuzuji. Jednoznačně souhlasím s tím, že Vladimir Putin a všichni, kteří se na této agresivní invazi podílí, patří před mezinárodní soudní tribunál a musí se z těchto zločinů zodpovídat.

Lidem po celém světě není osud Ukrajiny lhostejný. Berlín, Amsterdam, Bern nebo "naše" Praha. To je jenom zlomek z měst, kde nedávno proběhly masivní protesty proti válce, kterou nikdo nechtěl. Lidé jsou frustrováni a jejich zrak se stáčí směrem na Rusko a ruské občany. Bylo by ovšem bláhové si myslet, že každý Rus schvaluje kroky prezidenta Putina a může tak za tuto válku. Chci Vás proto všechny moc požádat, abychom neuplatňovali princip kolektivní viny za tento konflikt. Spousta Rusů Putinův režim nepodporuje a nesouhlasí s ním. 

Je důležité připomenout, že Rusko nezná demokracii a nezná ani svobodu. Rusové žijí v nevědomosti a cenzuře. Velká část z nich netuší, jaké zločiny se na Ukrajině dějí. Věřím však, že se to v nadcházejících dnech a týdnech změní. Sankce fungují a Rusko míří do mezinárodní izolace. 

Prosím, soustřeďme se všichni teď i především na pomoc zasažené Ukrajině. Každý může nějakým způsobem pomoci a zapojit se. Někdo může darovat potřebné věci, jiný zase přispět finančně. Každý dle svých možností. Celý svět se spojil proti zlu a násilí. Jsem přesvědčena, že mír a láska zvítězí. Stojím za Ukrajinou !

 

23.2.2022-KRIZE NA UKRAJINĚ

#StojimeZaUkrajinou

Ruský prezident Putin včerejším rozhodnutím o vpádu na území východní Ukrajiny jednoznačně porušil mezinárodní smlouvy. Naše hnutí ANO tuto agresi vůči Ukrajině jednoznačně odsuzuje a stojí za Ukrajinou. Věřím, že nové sankce vyhlášené v reakci na tento krok odradí Ruskou federaci od další eskalace tohoto konfliktu a povedou k uklidnění vypjaté situace. 

22.2.2022- TÚROW

FIALOVA VLÁDA PRODALA ČESKÉ OBČANY ZA "PÁR KORUN", PRO HNUTÍ ANO TO JE NEPŘIJATELNÉ!

"Tohle není nic jiného, než zrada vlastních občanů a jejich prodání za pár drobných. Skutečné problémy se za tyhle peníze vyřešit jednoduše nedají. Co budeme dělat, až nebudeme mít vodu, které je už teď málo? Chtěl bych vidět pana Fialu, jestli by takto nevýhodnou dohodu podepsal, kdyby tady bydlel. Je očividné, že o našich problémech nemá páru..."

Tohle mi nedávno napsal tady na Facebooku pan Zapletal. Celý život strávil ve vesničce kousek od polských hranic nedaleko dolu Túrow a uzavřená "dohoda" se ho tak bytostně dotýká. Chápu jeho frustraci a zlobu. Vůbec se mu nedivím. I z mého pohledu se jedná o prohru české vlády na plné čáře. Všichni máme spoustu otázek a málo odpovědí. Komunikace prakticky žádná a zdá se, že vládě to je jedno. Rozdíl mezi současnou a bývalou vládou je v tomto ohledu do očí bijící... Takhle se zkrátka vláda nemůže chovat a jednat s občany. Na dnešek jsme proto svolali mimořádnou schůzi sněmovny a budeme se ptát na konkrétní otázky. Budu moc ráda, když mi napíšete, jak to vidíte Vy   ?

18.2.2022 - STÁTNÍ ROZPOČET

 V Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky dnes projednáváme státní rozpočet. Právě teď hovoří Miloš Zeman, který se k navrhovanému vládnímu rozpočtu velmi kriticky vyjadřuje. Po bezobsažných projevech Stanjury a Fialy, které se nedaly poslouchat, neboť nesdělovaly v podstatě nic jiného než kritiku původního rozpočtu navrženého minulou vládou, byl projev pana prezidenta velmi osvěžující, vtipný, břitký a hlavně k věci.

Pěkně jim ten jejich návrh rozcupoval. Panu prezidentovi možná chátrá tělo, mozek však nikoliv. Celý svůj půlhodinový projev navíc říkal z hlavy... to bych nedala Bravo... 

17.2.2022- ENERGETICKÁ KRIZE

PROČ VLÁDA MLČÍ A NIC NEDĚLÁ? 

Ocitli jsme se uprostřed energetické krize, která ohrožuje chudobou stovky tisíc českých domácností. Zatímco Polsko, Rakousko, Německo nebo třeba Belgie se mohou v pomoci svým obyvatelům doslova přetrhnout, vláda Petra Fialy mlčí a nic nedělá. A u našich východních sousedů na Slovensku šli ještě dál! Vláda premiéra Hegera dokonce zamrazila ceny energií na TŘI ROKY! Wow, takhle vypadá skutečná pomoc, ne prázdné a nic neříkající vládní floskule. V našich podmínkách se bohužel "slovenskou cestou" vydat nelze. Můžeme tak leda "poděkovat" ODS za kupónovou privatizaci ČEZu... 

Jednoduché a efektivní řešení je přitom na stole. Bývalá vláda včele s Andrej Babiš navrhla odpuštění DPH u energií. Tohle řešení by pomohlo skutečně všem domácnostem. Řekněme si to narovinu, řešení současné vlády nefunguje a je prakticky k ničemu. Dosud ho využilo přibližně jen 20 tisíc domácností. Směšné. 

Chápu, že vládní představitele se svými statisícovými platy zdražování netrápí, my však obyvatele ve štychu nenecháme a uděláme maximum, abychom jim pomohli. Dnes jsme proto svolali mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, na které se tomuto problému věnujeme. Věřím, že společně nalezneme způsob, jak lidem skutečně pomůžeme. Sledujte můj facebookový profil nebo web, kde Vás pravidelně informuji o dění ze sněmovny. 

16.2.2022- DRUHÝ JAZYK

Druhý cizí jazyk povinně nebo dobrovolně ?

Po skoro 10 letech znovu vyvstala otázka druhého cizího jazyka na základních školách, povinně nebo dobrovolně ? V období 2013-14 došlo ke změně, kdy žáci na základních školách od 7. třídy mají povinný i druhý cizí jazyk. Kontroverznost tohoto tématu se zdá nadčasová Stále jsou skupiny, které tvrdí, že to nedává smysl, že se někteří žáci nezvládají soustředit na svůj mateřský jazyk či bojují i s jedním cizím jazykem. Já osobně vnímám znalost minimálně jednoho cizího jazyka jako nezbytné.  Jako člověk, který se celý svůj profesní život pohybuje ve školství se řídím tímto motem, a to: "Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš" A vím, že na základy jazyků, které získáme již v dětství, můžeme navázat lépe a snadněji v dospělosti. A co si o tom myslíte vy?  Jaké jsou vaše zkušenosti a názory ohledně výuky cizích jazyků u dětí? Budu ráda, když mi napíšete sem na web nebo třeba na facebook.

12.2.2022- CELOSTÁTNÍ SNĚM ANO

Dnes proběhl celostátní sněm hnutí ANO, kterého se společně se mnou za Královéhradecký kraj zúčastnil také krajský předseda a starosta města Hronova Petr Koleta a starosta Jičína Jan Malý. Post předsedy obhájil Andrej Babiš, prvním místopředsedou zvolen Karel Havlíček .

11..2.2022- SENÁT ODMÍTL PANDEMICKÝ ZÁKON 

DEBAKL NA PLNÉ ČÁŘE! Jinak ani nelze nazvat včerejší vládní prohru v Senátu. Ten zcela jasnou většinou odmítl legislativní paskvil jménem pandemický zákon. Celá situace je o paradoxnější, že vláda má v Senátu pohodlnou většinu, takže zde nikdo nemůže mluvit o politikaření. Situace, kdy se nedokážou společně shodnout na podobě zákona ani vládní poslanci a senátoři, vypovídá mnohé. Je to jasný signál, že novela je v této podobě jednoduše nepřijatelná a byla šita horkou jehlou. 

Pane premiére Petr Fiala, prosím, ukončeme tuto frašku a pojďme tento od začátku špatný návrh přepracovat a udělat takový zákon, který naší zemi skutečně pomůže a bude účinný v boji s koronavirovou pandemií. 

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/legislativni-zmetek-senatori-neschvalili-vladni-novelu-pandemickeho-zakona-40386839?fbclid=IwAR0Z9rlLsodwC_U3Y0la4ae7u_AlcJYccNxYh8Neq44wvYIudeH1cgk-QAs

10.2.2022 - SPOR O DOLE TUROW

Česká vláda prohrála ve sporu o důl Turów na plné čáře a Polsko slaví ohromný úspěch! Dohoda s polskou vládou není totiž nic jiného, než prodání českých občanů za pár zlotých. Vůbec se tak nedivím, že místní obyvatelé mluví o zradě.  Potom, co se bývalá vláda doslova rvala za české zájmy a obyvatele, přichází vláda "změny" Petra Fialy, která se spokojila s vyplacením odškodného a důl tak může nadále nerušeně fungovat.

 Pane premiére Petr Fiala, tohle se Vám skutečně nepovedlo. Jsem zvědavá, jak budete řešit například úbytek vody, na který si již teď místní obyvatelé stěžují.  Bohužel díky Vašemu přístupu nám nezbývá nic jiného, než doufat a věřit polské straně.  My jsme touto dohodou definitivně ztratili svou šanci se soudit a jakkoliv se bránit. Navíc připomínám, že tahle "rána" přišla v den, kdy i advokát soudního dvora EU potvrdil, že Polsko porušilo unijní právo.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/dohoda-turow-je-ceska-ekoprohra-ale-polsko-dul-zavrit-nemuze/r~1449b04488cd11ecab010cc47ab5f122/?fbclid=IwAR19KAoa-F2qaFqXSPZtY965X648P6QjLNZNyYv1a1-b7mqtWQbuWgXktLA

9.2.2022- VÝJEZD PO KRAJI

Včera jsem měla zajímavou příležitost strávit den společně s Andrejem Babišem a Karlem Havlíčkem na jejich výjezdu po Královéhradeckém kraji. Pozvala jsem je k nám do Nového Města nad Metují a společně jsme navštívili společnost PRIM Manufacture Elton hodinářská a. s. Tato firma je legendou mezi výrobci hodinek - Novém Městě se "primky" vyrábí už od roku 1949.

Odpoledne jsme strávili ve Dvoře Králové nad Labem na setkání s podnikateli, kde se probíraly současné problémy, které firmy a živnostníky nejvíce pálí, situaci v energetice, příčiny inflace, úrokové sazby, rizika potlačování investic, které razí současná vláda, zatímco ta minulá se chtěla z krize proinvestovat.

Závěrem dne proběhlo setkání s občany v Hradci Králové, kdy měl každý příležitost zeptat se poslanců, na co chtěl a co jej zajímá.

4.2.2022- KORESPONDENČNÍ VOLBA

V posledních týdnech si nešlo nevšimnout, jak vládní koalice za každou cenu tlačí projednávání novely zákona, která by umožnila korespondenční volbu poštou. Nemyslím si, že právě tohle téma by většinu z nás v současnosti pálilo. Bylo by mnohem lepší, kdyby vláda svou energii místo toho směřovala na řešení skutečných problémů, jako je vysoká inflace, energetická krize nebo koronavirová pandemie.

Když už to tedy ale musí být, pak si řekněme, co návrh vlastně přinese a co naopak hrozí. Hlavní přínos návrhu je usnadnění možnosti volit spoluobčanům v zahraničí. Ti podle stávajících pravidel mohou volit pouze na ambasádách, kvůli čemuž musí cestovat desítky i stovky kilometrů. Takto by mohli volit mnohem jednodušeji, pohodlněji a rychleji. 

 Naopak, velkou nevýhodou možnosti volit korespondenčně je obecně bezpečnost a riziko zneužití. Jak například zajistíme, že nikdo nebude nucen volit někoho, koho ani nechce? Jak ochráníme volební obálky před zneužitím? A jak zajistíme, že nedojde k narušení důvěry ve volební výsledky? Koneckonců pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí si vzpomenout na americké prezidentské volby, které rozhodly právě "korespondenční lístky".

Opravdu jsme připraveni zaplatit za korespondenční možnost důvěrou občanů ve spravedlivé a férové volby? Já osobně jsem přesvědčena, že pokud se občan skutečně zajímá o dění ve své zemi, pak by mu nemělo dělat problém přicestovat domů do své země nebo si udělat "výlet" na ambasádu. Vnímám to jako jistou daň a projev skutečné vůle, že danému občanovi záleží na dění ve své zemi. V opačném případě je pak otázkou, zda by skutečně měl člověk bez zájmu ke své zemi rozhodovat o politickém rozložení sil. 

1.2.2022- PANDEMICKÝ ZÁKON

Dostávám  od Vás stovky esemesek, tisíce emailů a nespočet zpráv. Nechuť občanů proti pandemickému zákonu je prostě očividná. Já osobně proto tento zákon dnes nepodpořím, a to hned z několika zásadních důvodů. Jsem přesvědčena, že takto důležitému zákonu musí předcházet důkladná a široká občanská diskuze. Společnost je už tak rozdělena na dva nesmiřitelné tábory a schválení novely by ještě více prohloubilo již tak hluboké příkopy. Tohle nesmíme dopustit.

Samozřejmě nemohu zapomenout ani na to, jak nás minulé volební období tehdejší opozice kritizovala za vyhlášení nouzového stavu. Představitelé nynějších vládních stran tenkrát rozdávali "rady chytré horákyně" kde jenom mohli. Nyní se však ukazuje, jak jsou naprosto bezradní a nemají žádný plán, jak dál. Řekněme si narovinu, že novela pandemického zákona není ničím jiným než nouzový stav, akorát v mnohem horším provedení. Tohle se jednoduše nepovedlo. Kromě toho můžeme mít naprosto likvidační efekt nejen pro podnikatele ale i fyzické osoby. 

Poslední, co bych ráda zdůraznila, nesouhlasím s dalším rozšiřováním pravomocí krajských hygienických stanic, ministerstva zdravotnictví a nově i ministerstva obrany a ministerstva vnitra vydávat mimořádná opatření. Existuje celá řada nástrojů, které máme již nyní a nevidím důvod, proč by stát měl rozšiřovat své pravomoci. 

25.1.2022-  DESET DNŮ ŘEDITELSKÉHO VOLNA 

Všichni vnímáme, že situace ve školách je dramatická, a navrhovaný institut mimořádného ředitelského volna může být velmi účinným a pružným nástrojem v rukou ředitele školy. Není to tak úplně jednoznačné. Hovořila jsem s mnoha řediteli základních škol u nás v Královéhradeckém kraji a většina z nich jej vítá s rozpaky. Vadí jim, že zákon přichází pozdě. Měl být Poslanecké sněmovně už alespoň před dvěma týdny, než covidová krize ve školách vrcholila.

Ředitelům hlavně vadí fakt, že se přenáší zodpovědnost z hygienických stanic na ně samotné, aby činili nepopulární rozhodnutí, jakým bezesporu uzavření školy nebo omezení prezenční výuky je. Ředitelé jsou pod obrovským tlakem rodičů, kteří požadují, aby děti chodily do školy prezenčně. Možnost případného ošetřovného je neuspokojuje, neboť rodiče potřebují hlavně chodit do práce a nebýt stále s dětmi doma. Forma distančního vzdělávání se bohužel ukázala v předešlém roce, jak prohlubuje veškeré rozdíly v podmínkách a v přístupu ke vzdělávání a zhoršuje se situace na straně žáků ze sociálně slabších rodin a z rodin bez motivujícího zázemí. Nabízené doučování ve školách také příliš mnoho neřeší, protože právě ty nejpotřebnější děti se ho neúčastní.

Ředitelé škol si jistě zaslouží více pravomocí ohledně řízení školy. Toto je jedno z nich. Zákon je napsán dost obecně a nestanovuje, za jakých konkrétních podmínek by ředitel školy může toto ředitelské volno či distanční výuku vyhlásit- například procento absence pedagogů ve škole. Toto jsme si vyjasnili dnes na školském výboru s panem náměstkem Plagou a byl to víceméně záměr, protože jiná procenta mohou být kritická u velkých škol a jiná u menších škol. Ředitel nemusí své rozhodnutí ani nikomu zdůvodňovat . Je to jeho manažerské rozhodnutí. Takže doufejme, že jej skutečně využije až ve chvíli krajní nouze, a to z výše uvedených důvodů.

Zde si můžete pustit můj projev v Poslanecké sněmovně.:

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/628716271691833/

23.1.2022- PROJÍŽĎKA NA BĚŽKÁCH

Sluníčko a prašánek.  Jsem moc ráda, že jsem se po dlouhé době dostala do přírody a projela na běžkách .

20.1.2022- ŠKOLENÍ TÝKAJÍCÍ SE EVROPSKÉ UNIE 

Jako poslankyně mám blízko k evropské politice a jsem proto členkou výboru pro evropské záležitosti. Myslím, že evropské dění je právě teď důležitější, než bylo kdykoliv předtím. Migrace, evropské peníze, nařízení, směrnice. Témat je opravdu spousta. V minulých dnech jsem se zúčastnila v Lipnici nad Sázavou velmi zajímavého školení týkajícího se Evropské unie. Velké poděkování v tomto ohledu patří kolegům z Parlamentního Institutu. Jsou to skuteční profíci Slyšela jsem tolik informací až se mi po dvou dnech doslova kouřilo z hlavy. Fungování jednotlivých orgánů EU, role národních parlamentů v projednávání evropských záležitostí, meziparlamentní spolupráce... A ve výčtu bych mohla pokračovat dál. Z mého pohledu jsou ovšem naprosto klíčové přípravy předsednictví ČR v Radě EU. Čeká nás náročné období a já se těším na spolupráci a setkávání s kolegy z dalších parlamentů členských zemí  

19.1.2022- ZVOLENÍ DITY CHARANZOVÉ ZA MÍSTOPŘEDSEDKYNI EVROPSKÉHO PARLAMENTU

Tento týden se v Evropském parlamentu dějí velké věci... a já jsem moc ráda, že dnešní doba stále více eliminuje rozdíl mezi mužským a ženským postavením. Včera totiž byla po 20 letech jmenována šéfkou Evropského parlamentu žena a stala se jí Roberta Metsolaová, které tímto moc gratuluji.

 A hlavně mám radost z naší zástupkyně Dity Charanzové, která včera obhájila svůj post místopředsedkyně EP a také moc gratuluji Dita je nejen vzdělaná, ale patří mezi ty naše politiky, kteří se v evropské politice jazykově domluví (jen pro představu mluví čtyřmi cizími jazyky). Je to velmi důležité, protože na půdě evropského parlamentu se politici potkávají, navazují neformální vztahy... Navazuji tím na mé vystoupení ve sněmovně, kde jsem vytkla současné vládě, že neplní, co slibovala voličům a to profesionalitu, odbornost a jazykovou způsobilost... Pokud nějaká strana vyšle nebo nominuje do vysoké politiky ministry s jazykovou neznalostí, může se snadno stát, že je jejich evropští kolegové nebudou brát vážně.  

18.1.2022- OPTIMALIZACE STŘEDNÍCH ŠKOL V KRÁLOVEHRADECKÉM KRAJI

PŘICHÁZÍ DALŠÍ VLNA "OPTIMALIZACE" středního školství v Královéhradeckém kraji. Pamatujete si nedávnou "optimalizaci" (jak se vznešeně říká rušení oborů a slučování škol)? Krajská koalice v čele s tehdejší radní pro školství Martina Berdychová byla právem kritizována za špatnou komunikaci s řediteli škol, se starosty měst a i s námi krajskými zastupiteli. Velmi necitlivé sloučení škol se týkalo 12 subjektů a my se nyní jako opozice ptáme na výsledky této nešťastné změny. V mnoha případech se ušetřilo pouze jedno ředitelské místo, některé optimalizované školy mají problémy s limitem zaměstnanců, který bylo nutné navýšit a deficit školám doplácí kraj. Školy si musí poradit s množstvím uvolněných prostor a objektů, které nabízejí k jinému využití či odprodeji. V mnoha případech dochází k přesunům využití prostor mezi školami - jedna škola objekt uvolní, další se tam přesune... trochu jako "škatulata"...

Doufám, že další vlna "optimalizace" dopadne alespoň o něco lépe než ta první. Co by nemělo zapadnout a měli byste vědět:

Současné změny se dotknou areálu učiliště v Opočně, které končí od školního roku 2023/2024. Od září se jeho žáci přesunou do 15 kilometrů vzdáleného Nového Města nad Metují, kam už od minulé optimalizace učiliště v Opočně patří. Školy v Novém Městě nad Metují si prošly snad nejvíce necitlivým sloučením, proti kterému se aktivně bouřili jak žáci, tak učitelé. Výsledkem je sloučená Střední průmyslová škola, Odborná škola a Základní škola. Pravdou je, že jak bývalá i tak současná paní ředitelka si s náročnými organizačními změnami poradila velmi dobře. 

V této vlně se podařilo zabránit zániku středního vzdělávání v Lázních Bělohradě a jsem za to moc ráda. Žáci se sice musí přesunout do mateřské Zemědělské akademie a Gymnázia v Hořicích, do areálu v Lázních Bělohrad se ale po nich přesune novopacká střední škola gastronomie. Poslední změna se týká průmyslovky v Červeném Kostelci. Tam skončí obor módního návrhářství, ale uvolněné prostory se využijí pro některé obory trutnovské zdravotnické školy.

Často diskutovaná Střední škola zahradnická v Kopidlně optimalizaci v předešlé vlně naštěstí unikla a ani v současné době není zahrnuta do optimalizačních opatření.

https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/kralovehradecky-kraj-skoly-optimalizace-slucovani-opocno.A220112_645386_hradec-zpravy_tuu


15.1.2022- PROJEV V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ

Vláda Petra Fialy moji důvěru nemá, a to z mnoha dobrých důvodů, o kterých hovořil například Andrej Babiš. Jestli máte chvilku, prosím, podívejte se na mé vystoupení ke kritice programu školství a jazykové negramotnosti ministrů. Hodiny tou dobou ukazovaly tři ráno, přesto to stojí za to .

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/624024485531310

13.1.2022- NEVYSVĚTLENÍ PŮVODU PENĚZ FINANCOVÁNÍ STAN ZE ZAHRANIČÍ 

Tohle je naprosto SKANDÁLNÍ! 

Jak může žádat nová vláda Petra Fialy o vyslovení důvěry, když přitom Vít Rakušan nechce vysvětlit podivné financování svého hnutí kyperskými penězi z daňového ráje? Dnes ráno začala mimořádná schůze s jediným bodem, a tím je právě vysvětlení původu peněz financování hnutí STAN ze zahraničí. Jsem zklamaná z toho, že nová vládní většina tento program nekompromisně zamítla a vyslala tak jasný signál - máme většinu, my nic vysvětlovat nebudeme. To nám to teda "hezky" začíná...

12.1.2022- JEDNÁNÍ O DŮVĚŘĚ VLÁDĚ

PRÁVĚ TEĎ! Jednáme o důvěře vládě Petra Fialy. Já mám osobně mám jasno novou vládu nepodpořím, a to hned z několika důvodů. Jasně je vyjádřili mí kolegové a vyjádřím se rovněž, až na mě přijde řada. Jak to vidíte Vy? 

11.1- NEMOŽNOST VYKONÁVÁNÍ POSLANECKÉHO MANDÁTU JANA FARSKÉHO 

Jako učitelka jsem žákům vždy říkala, že škola není holubník a má jasná pravidla, která musíme všichni dodržovat. Ve sněmovně bych proto čekala podobný přístup. Poslanec Jan Farský mi ale doslova vyrazil dech. Rozhodl se totiž, že pojede na několik měsíců studovat do USA. To by mi osobně nevadilo, vadí mi ale skutečnost, že nechce složit svůj poslanecký mandát a nechat svého náhradníka tuto důležitou funkci plnohodnotně vykonávat. Je přitom úsměvné, že pan Farský se v politice profiluje jako strážce morálky a pravidel. Jeho krok je přitom i v rozporu s koaliční smlouvou České pirátské strany  a Starostové a nezávislí • STAN... 

Odkaz:

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/farsky-se-drzi-poslaneckeho-kresla-zuby-nehty-zastituje-se-podporou-premiera-fialy-40383620?fbclid=IwAR27DPWRsl3kP6Ib3_BqdNxWrb5CikzUTATG8UijO-rbWw1P9HZLgJv5U_4#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=tEnI5TobJu8-202201111518&dop_id=40383620&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

10.1.2022- ZMĚNA STRATEGICKÉHO PLÁNU SPOLEČNÉ ZEMĚDĚLSKÉ POLITIKY 

Přesně takhle by nějak vypadala definice arogance moci v akci. Ministerstvo zemědělství České republiky pod vedením nového ministra  mluví o zásadních změnách ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky. Vím, tahle zpráva zní přibližně stejně přitažlivě jako oprava místní trafostanice. Opak je ale pravdou. Jedná se totiž o klíčový dokument, který Česko musí za pár dnů odeslat ke schválení do EU a týká se nás všech.

Nová vládní koalice bohužel dosud stále nepochopila, že volby jsou již minulostí a nemohou naši zemi řídit ve stylu "za všechno může Babiš a musíme to honem rychle změnit". Výsledná podoba dokumentu se dojednávala roky a bývalý ministr životního prostředí  Richard Brabec odvedl opravdu skvělou práci. Jedná se o složitě dosáhnutý kompromis, kdy musel každý aktér slevit ze svých nároků. Nedivím se proto, že velká část zemědělské veřejnosti, včetně pěstitelů a chovatelů, je současnou situací znepokojena. Někteří z nich už dokonce hrozí stávkami. Vláda zbytečně hazarduje se stabilitou českého zemědělství. Bohužel se obávám, že na tyto fatální chyby nakonec doplatíme my všichni tím, že na pultech obchodů budeme nacházet stále méně domácích potravin a stoupne ještě více dovoz potravin ze zahraničí. 

.

4.1.2022- JAZYKOVÁ VYBAVENOST MINISTRŮ NOVÉ VLÁDY 

Pamatujete si, jak ještě nedávno opozice kritizovala ministryni financí Alena Schillerová za její slabou angličtinu? S odstupem času se ukazuje, že se nejednalo o nic jiného než o pouhé pokrytectví. Teď totiž ty stejné strany nominovaly do vlády "skutečné odborníky", kteří v době české předsednictví neovládají žádný cizí jazyk .

V 90. letech by se dalo pochopit, že většina z nás tehdy měla povinnou ruštinu. Někdy si ale připadám, jak kdybychom zamrzli v čase. Je smutné, že vrcholní političtí představitelé neovládají ve 21. století více jazyků. Copak může takový ministr/yně skutečně reprezentovat a hájit české zájmy bez jazykových znalostí? Politika se často dělá v "zákulisí" na neformálních setkáních, kam mnohdy žádní tlumočníci nemohou. Případně bude takovéto vyjednávaní působit jako špatná groteska, co říkáte? 

Zdá se, že si české předsednictví v EU skutečně užijeme... Budu moc ráda, když mi napíšete, jestli je podle Vás jazyková vybavenost ministrů v dnešní době skutečně nutnost  

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-glosa-ministri-zase-neumi-anglicky-pro-fialu-tim-hur-184371?fbclid=IwAR1p_MgGqg3p6U528UTkDd3Bn-ZNTCalWH_oTNhwGu18sULVXOrcmXbbpkc

.

3.1.2022- ŠKRTY PLATŮ HASIČŮ, POLICISTŮ, ZAHRANÁŘŮ NEBO VOJÁKŮ

Jsem překvapena, kolik z Vás mi tady na facebooku píše kvůli (ne)růstu platů hasičů, policistů, záchranářů nebo vojáků. Přiznám se, že mě osobně to velmi mrzí. Uvědomuji si, jak důležitou službu pro nás všechny každý den vykonávají. Růst platu o pár stokorun v době vysoké inflace je opravdu výsměch lidem. Myslím, že šetřit bychom měli jinde, ne právě na nich. A to raději nemluvím o platech kantorů, které porostou jen o dvě procenta místo slíbených tří procent. Zdá se, že pan ministr Petr Gazdík se bude skutečně za učitelé "prát", jak jen to půjde...

Naplno se ztotožňuji s návrhem naší bývalé vlády, kdy jsme chtěli lidem skutečně přidat. To, co udělala nová vládní koalice je ale podle mého názoru skutečně výsměch do očí. Bohužel jsme v opozici a naše možnosti jsou v tomto ohledu limitované. Uděláme však maximum, co jenom bude možné. 

https://www.novinky.cz/.../je-to-vysmech-zni-od-hasicu...

.

1.1.2022- NOVOROČNÍ PŘÁNÍ

 Přátelé, připíjím na šťastný nový rok! Ať je rokem splněných přání a nadějí, rokem naplněného láskou, přátelstvím, solidaritou a vzájemnou pomocí! 

Rok 2021 je definitivně minulostí. Myslím, že to byl těžký rok pro nás všechny. Vždyť jsme se museli vypořádat s celou řadou výzev a překážek. Stačí napsat pouhé slovo "koronavirus" a hned všichni ví, kam tím mířím... Dost ale bylo ohlížení se zpět. Pojďme se společně podívat směrem do budoucna 

S příchodem nového roku na nás čeká celá řada důležitých úkolů, se kterými si budeme muset poradit. Vysoká inflace, zdražující energie nebo již zmiňovaný koronavirus. Velmi stručný výčet problémů, kterým budeme v roce 2022 čelit. Jsem ale přesvědčena, že společně to zvládneme. Konečně tak uděláme za tímto nelehkým obdobím pomyslnou tečku, co říkáte?

 Jako poslankyně a krajská zastupitelka se těším na práci pro Vás občany. Slibuji, že udělám maximum pro to, abychom se všichni měli lépe. Byť vím, že nás z opozičních lavic nečeká nic jednoduchého. Nechceme dopustit, aby vláda Petra Fialy opakovala "Kalouskovy chyby" a opět začala šetřit na občanech, kvůli kterým naše země tehdy zbytečně upadla do dlouhé ekonomické recese. Držte mi palce a určitě mě sledujte, ať už tady na Facebooku nebo na mém webu, kde Vás budu pravidelně informovat o své práci 

Přátelé, do nového roku všechno nejlepší, hlavně hodně zdraví a spokojenosti v osobním i pracovním životě!  

.

30.12.2021- VYJÁDŘENÍ MINISTRA VÁLKA 

Ruku na srdce, kdo z nás se čas od času rád nezasměje? Máme tu Silvestr, ke kterému neodmyslitelně patří zábava a humor. A taky grotesky Pokud jste neviděli tuhle s ministrem zdravotnictví Válkem, určitě se podívejte, stojí to za to Ukazuje, že opozice minulou vládu pouze nesmyslně kritizovala... 

Odkaz níže: 

https://www.facebook.com/berkovcovajana/videos/686517072760579

.

24.12.2021-Přeji Vám všem šťastné a veselé Vánoce 

Nazdobit vánoční stromeček, nachystat cukroví, osmažit kapra a "doladit" bramborový salát Hotovo... a konečně můžeme začít! Přátelé, nejkrásnější část roku je tady. Vánoce začínají. Jasně, v našem věku už to přeci jenom není o dárcích, ale především o krásných chvílích v přítomnosti našich nejbližších, které milujeme Všichni aspoň na pár dnů "vypneme" a užijeme si volné chvíle. Nemůžu se dočkat, až se společně s rodinou během svátků budeme koukat na pohádky Podle mě patří ty české mezi nejhezčí na světě. Třeba Tři oříšky pro popelku, S čerty nejsou žerty nebo Tři veteráni jsou prostě vánoční klasika, která k nim neodmyslitelně patří. 

Budu moc ráda, když mi do komentářů napíšete, bez kterých pohádek si Vánoce nedokážete představit Vy  

.

23.12.2021- FINANČNÍ SITUACE STÁTNÍCH ZAMĚSTNANCŮ

Jsem moc ráda, že nová vláda Petra Fialy tento týden oficiálně odsouhlasila náš návrh, díky kterému si alespoň učitelé od ledna finančně polepší. V této souvislosti mě však mrzí, že desítky tisíc zdravotníků, policistů, hasičů a dalších zůstávají v nejistotě. Z mého pohledu to není vůči nim fér. Jsou hrdinové, kteří si zaslouží náš respekt a obdiv. Doufám proto, že i oni brzy dostanou přidáno. Myslím, že by to byl skutečný signál, jak moc si jejich práce vážíme a nebereme ji nadarmo, co říkáte? Jestli k tomu ale skutečně dojde, je bohužel zatím ve hvězdách... 

.

17.12.2021- OTEVŘENÍ D11

S radostí Vám chci připomenout dnešní otevření D11 Věřím, že Vy stejně jako já se těšíte na lépe průjezdný Hradec Králové a Jaroměř. Právě tato dálnice by měla trasu mezi těmito městy usnadnit hlavně časově, ale pro někoho i psychicky, protože projíždět tudy, bylo občas pěkně na nervy 

->Povedlo se stáhnout délku výstavby o osm měsíců, kdy se původně mělo otevírat v roce 2022.

->Přijali jsme zásadní změny, díky kterým se nebude muset čekat na majetkoprávní vypořádání - už nebude blokováno zahájení výstavby nebo přípravy projektu, což mnohem zrychlí budoucí výstavby dálnic. 

Hned zítra jedu dálnici vyzkoušet

.

16.12.2021-ŘEŠENÍ ENERGETICKÉ KRIZE

 Pětikoalice vyslala jasný vzkaz, palčivými problémy občanů se zabývat nebude 

Smutné, avšak pravdivé. Přátelé, máme pouhých pár týdnů po volbách a zdá se, že sněmovní většina včera jasně ukázala, jak bude vláda Petra Fialy přistupovat k problémům "obyčejných lidí". Naše hnutí ANO totiž na včerejší den svolalo mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny s jediným cílem, kterým byla pomoc lidem zasaženým energetickou krizí. Při pohledu na složenky asi každý z nás vidí, jak raketovým tempem rostou ceny elektřiny nebo plynu. Přitom již dnes nepředstavitelné částky budou růst i v příštím roce - dokonce hrozí další zdražování až o 70 %!

Kdokoliv, kdo dnes topí plynem nebo elektřinou, nemá klidné spaní. Dopady zdražování mohou totiž být pro velkou část naší společnosti likvidační! Nedokážu si představit, jak si s touto situací poradí například senioři, matky samoživitelky nebo rodiny s malými dětmi. Jsem přesvědčena, že lidé nemohou následky energetické krize nést sami a musíme jim proto podat pomocnou ruku. Bohužel jsme se však včera ze strany vládní většiny nedočkali ničeho jiného než arogantního přístupu a odpovědi ve stylu "my se s Vámi o ničem bavit nebudeme"! Sněmovna totiž program schůze neschválila a je tak více než jasné, že se nová vládní většina o těchto problémech nechce bavit ani je řešit. Přitom jsem přesvědčena, že v těchto případech musí jít politika a program "anti-Babiš" stranou a měli bychom všichni společně táhnout za jeden provaz bez ohledu na barvu politického dresu.

.

14.12.2021-CESTOVÁNÍ PO KRAJI

Jezdíte rádi vlakem? 

Pokud ano, pak by Vám tohle nemělo uniknout. Od neděle platí nové jízdní řády a v našem Královéhradecký kraj tak začaly platit nové desetileté smlouvy s dopravci. Přiznám se, že osobně moc ráda cestuji vlakem. O to víc jsem ale zklamaná z toho, že vedení kraje nevyužilo příležitost v podobě uzavírání nových smluv s dopravci pro zlepšení kvality cestování po našem kraji. Bohužel se ukazuje, že přípravu výběrového řízení podcenilo a začalo ho připravovat až na poslední chvíli. Věřím, že pokud by takto komplikovanou soutěž začalo řešit včas, nemuseli bychom dnes například rok nebo možná i dva zbytečně čekat na nové vozy.... co k tomu říct? 

Navzdory těmto skutečnostem jsem však ráda, že dochází k prodloužení přímých spěšných vlaků z Hradce Králové na Trutnov až do Svobody nad Úpou. Dochází také k posílení o pravidelné přímé spojení Broumovského výběžku a Náchodska ve směru na Hradec Králové, a to bez přestupování dál než pár stanic do Starkoče V této souvislosti je zajímavým řešením, že vlaky vyrážející z Broumova a Svobody nad Úpou se ve Starkoči spojí a budou pokračovat jako jeden do Hradce. Na zpáteční cestě se budou naopak ve Starkoči rozdělovat. 

.

12.12.2021-VANILKOVÉ ROHLÍČKY JSOU TRADICE

Vanilkové rohlíčky? 

Bez nich si Vánoce neumím představit. Taky je máte rádi? Je příjemné se na chvíli v tom předvánočním shonu zastavit, péct cukroví, poslouchat hezké písničky a u toho popíjet vaječný koňak. 

Přeji vám všem pohodový adventní čas  

.

9.12.2021-NOVÁ VLÁDNÍ KOALICE HAZARDUJE S BUDOUCNOSTÍ NAŠÍ ZEMĚ 

Česká republika vůbec poprvé míří do rozpočtového provizoria. Za mě osobně se jedná o nezodpovědný krok nové vládní koalice, obzvlášť v současné covidové době. Zdá se, že budoucí vláda Petra Fialy sází na to, že spousta lidí neví, co vlastně rozpočtové provizorium znamená a jaké bude mít důsledky pro naši zemi Zjednodušeně se jedná o "nouzový stav" ve státním rozpočtu. Znamená to extrémní míru nejistoty, která ohrožuje nejen investice, ale také vládní pomoc, jako jsou například covidové programy. 

Kromě toho musíme také počítat s tím, že tento krok ohrožuje třeba navýšení platů ve veřejném sektoru. Týká se to učitelů, ale také hasičů, policistů, sociálních pracovníků - tedy zejména profesí, které v současné době pracují nadoraz a jsou v první linii v boji s pandemií. 

Souhlasím proto s ministryní financí Alena Schillerová , že se jedná doslova o hazard s budoucností naší země. Bohužel do této nejistoty jsou uvaleni především ti, kteří potřebují nejvíce chránit a od státu očekávají rychlou covidovou pomoc

.

6.12.2021- ZRUŠENÍ SUPERHRUBÉ MZDY

Neznám nikoho, koho by při pohledu na výplatní pásku nepotěšilo víc peněz Jsem proto ráda, že navzdory současné "covidové" době roste průměrná hrubá mzda po celé zemi. Konkrétně v našem Královehradeckém kraji činí 35 533 korun. Bohužel růst mezd také doprovází ruku v ruce zdražování. Důležité ovšem je, že tempo růstu mezd překonává tempo růstu spotřebitelské inflace.

 Jsem moc ráda, že vláda pod vedením Andreje Babiše od letošního roku zrušila Kalouskův podvod na lidi jménem "superhrubá mzda", kdy jsme sice odváděli ze svých výplat daň ve výši 15 %, avšak z uměle navýšeného základu Díky zrušení superhrubé mzdy nám všem od letošního roku zůstává v peněženkách o tisíce více 

Přiznám se, že v souvislosti s příchodem nové vlády cítím obavy. Koaliční vláda je nečitelná a pouze veřejně prohlašuje, že chce ušetřit minimálně desítky miliard korun. Kde na to ovšem chce vzít, dosud neprozradila. Obávám se proto, aby opět nedošlo na zvyšování daní, jako jsme tomu již několikrát v minulosti byli svědky  

.

3.12.2021- ZAČÁTEK VANOČNÍCH PRÁZDNIN 

Zdravý rozum přece jenom zvítězil! Ministr školství v demisi Robert Plaga se společně budoucím ministrem Petrem Gazdíkem dohodli, že vánoční prázdniny začnou až 23. prosince. Jako bývalá učitelka tohle rozhodnutí vítám.


Věřím, že se všichni shodneme, že navzdory současné situaci musíme udělat maximum pro to, aby školy zůstaly otevřené a výuka probíhala podle původního plánu. Není možné rodiče a děti nechávat v nejistotě a dělat takto zásadní rozhodnutí na poslední chvíli.


V této souvislosti chci také poděkovat všem již vyčerpaným pedagogům, kteří zvládají kombinovat prezenční výuku s výukou na dálku pro žáky v karanténě. Máte můj obdiv, respekt a děkuji za Vaši práci 

.

2.12.2021- OŠETŘOVNÉ 

Dobrých zpráv není nikdy dost! 

 A jednu takovou tu pro Vás zrovna mám. Na včerejším jednání Poslanecké sněmovny jsme schválili ošetřovné po dobu uzavření škol. 

Z mého pohledu se jedná o jediné možné řešení situace, kdy rodiče musí zůstat s dětmi, které jsou z důvodu nařízené karantény nebo uzavření třídy doma. 

Vítám také rozhodnutí navýšit ošetřovné z 60 procent na 80 procent denního vyměřovacího základu. Kromě toho bude také vypláceno po celou dobu uzavření tříd nebo škol  

.

30.11.2021- OČKOVÁNÍ POSILUJÍCÍ DÁVKOU 

Tohle je mimořádně důležité! Prosím, věnujte mi minutu svého času a pomozte nám zachránit lidské životy. Situace je vážná až doslova kritická. Dokládá to i dnešní netradiční tisková konference, kdy po boku Andreje Babiše vystoupil i Petr Fiala a společně představili akci "Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům".

Pokud ještě nejste očkováni proti covid19 nebo zvažujete posilovací třetí dávku vakcíny, pak se tahle zpráva týká přímo Vás. PROSÍM, JDĚTE SE OČKOVAT Ochráníte nejen sebe a své blízké, ale pomůžete také již vyčerpaným doktorům a zdravotním sestrám, kteří se na přeplněných jednotkách intenzivní péče starají o covidové pacienty. Myslím, že každý z nás chce prožít hezké vánoční svátky doma se svými blízkými, a ne někde v nemocnici.

Děláme maximum pro usnadnění celého procesu. Už brzy vznikne elektronický systém, který lékařům umožní vyčlenit část svých ordinačních hodin přímo pro očkování. Nově bude také možné nechat se naočkovat i u lékaře, u kterého nejste vedeni. Je to skvělá zpráva zejména pro ty, kteří žijí v blízkosti jiného než svého lékaře. Já osobně jsem se nechala naočkovat už při první možné příležitosti a svého rozhodnutí nelituji. Nebolí to a je to rychlovka. Není se čeho bát Prosím, nechte se očkovat a pomozte nám zachránit lidské životy. 

.

27.11.2021- PRODLOUŽENÍ VÁNOČNÍCH PRÁZDNIN 

Tohle si prostě musíte přečíst!  

Není to tak dávno, co nová vládní koalice prohlásila, že už nebude kvůli epidemii covidu-19 plošně zavírat školy. Jako učitelka s tímto přístupem souhlasím. Koneckonců pandemie se za dobu svého trvání už znatelně podepsala na našich dětech a dohnat vzniklý skluz ve výuce nebude vůbec jednoduché. Přiznám se však, že o to více jsem ve skutečnosti zklamaná 

Nová vláda ještě pořádně ani nevznikla a už předvádí pokrytecký přístup Prodloužení vánočních prázdnin je ve skutečnosti jinak pojmenované zavření škol, byť se jedná pouze o pár dnů. Jsem přesvědčena, že distanční výuky už bylo dost.

Budu moc ráda, když mi napíšete svůj názor a zkušenosti s online výukou